Mi az oka annak hogy Portugáliában és Spanyolországban erősek a baloldali pártok?
"A szélsőjobboldali, ultrakonzervatív Franco és Salazar rendszereket az emberek döntő többsége nem sírja vissza."
Franco alatt (mármint a 2. világháború után) általános jólét volt, nyílván a baszkokat és a katalánokat leszámítva.Salazart nem vágom.
11-es, az igaz, hogy viszonylagos jólét volt Franco alatt, de ez lényegében Nyugat-Európában mindenhol elmondható volt, óriási gazdasági fejlődés következett a második világháború után. Nem azt mondom, hogy nem voltak gazdasági eredményei Franconak, de ez nem is meglepő egy ilyen fajta rendszerben. Autoriter, tekintélyuralmi rendszer volt, a politikai ellenfelek, illetve az általad is említett kisebbségek teljes elnyomásával, gyakorlatilag a demokrácia megszüntetésével. Az ország pénzügyi helyzetét csak jelentős adóemeléssel, valamint a kormányzati kiadások csökkentésével sikerült valahogy helyreállítani.
További problémákat is hosszan lehetne sorolni, mint például a katolikus egyház aránytalanul nagy befolyása, a polgárháború utáni fehérterror, a koncentrációs táborok, emberi jogok sérelme stb. A lényeg az hogy már a rezsim alatt is az emberek többsége elutasította Francót, ma pedig már lényegében csak egy nagyon szűk, szélsőjobboldali réteg "támogatja" az ő elképzeléseit.
Salazar rendszere hasonló volt Francoéhoz, ugyanúgy a szólásszabadság hiánya, politikai ellenfelek elnyomása volt jellemző, illetve hihetetlen felesleges és költséges gyarmati háborúkat folyatatott. Bár neki valamivel jobb a megítélése ma, azért nem mondanám hogy pozitív összességében.
A nyugati demokráciákban általában váltógazdaság van, vagyis a jobb- és baloldali pértok felváltva kormányoznak, általában 1-2 ciklusonként jön a váltás, néha egy sikeresebb párt 3 cikluson keresztül is kormányon marad, de ez a maximum, és ez így normális. Ha valaki tovább kormyányozna, az már gyanúsan autoriter (diktatórikus) rendszerhez vezethetne. Nem jobb vagy rosszabb a jobb- és a baloldal, együtt adják a demokráciát, együtt (felváltva) járulnak hozzá az ország fejlődéséhez.
Errefelé, Kelet(-Közép)-Európában, időnként egyes pártok (mikor és hol jobb- vagy baloldaliak) elhitetik, hogy az a jó az országnak, ha innentől kezdve mindig ők fognak kormányozni, és ezt sok helyen a nép el is hiszi, mert leosztanak nekik egy kis pénzt, hogy megnyerjék őket (l. választások előtti Erszébet utalványok, CSOK stb.). Azt is elhitetik a néppel, hogy a másik oldal az ország ellensége, tőlük kell megvédeni a népet. (Pl. Soros-bérenc minden párt ma Magyarországon a Fideszen és a KDNP-n kívül, és az ország pusztulása, migránsokkal való telerakása a céljuk.) Sajnos az emberek nem tanulnak a kommunizmusból, amikor 40 évig egy párt volt hatalmon, illetve, akik azt megélték, már egyre idősebbek, a fiatalokkal, meg megint el lehet megint hitetni, hogy miylen jó az, ha egy párt kormáyoz korlátlan ideig. Pedig ez nem a népnek jó, hanem a hatalmon lévőknek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!