Miért 2-3-szoros a minimálbér Portugáliában, Spanyolországban, Görögországban, Szlovéniában, mint nálunk?
Ott miből termelik ki ezt a magas bért? Nem hiszem, hogy az ottani munkaerő termelékenyebb lenne, mint a magyar. Spanyolországban, Görögországban a 25 százalékos munkanélküliség is azt mutatja, még sem ér ennyit a munkájuk. Akkor viszont miért emelkedett ilyen magasra a bér?
Még Magyarországon is felmerül sokszor, hogy a dolgozó munkája nem ér havi 98 ezer (járulékokkal 120 ezer) forintot és inkább elküldik.
"Miért 2-3-szoros a minimálbér Portugáliában, Spanyolországban, Görögországban, Szlovéniában, mint nálunk?"
Csak! Amíg a kormány a kínai bérekkel akar versenyezni, és azt hiszi, hogy csak az alacsony bérekkel lehet befektetőket fogni, addig nem lesz változás. Aki magasabb béreket akar, dolgozzon Nyugaton. Egyébként Portugália, Spanyolország, Görögország hitelből éltek jól. Most hogy rosszul megy nekik, már ott sem kell a sok munkás!
Azért, mert ott olyan kultúra alakult ki, hogy többet fizetnek a munkavállalónak. Ha nálunk sem menne el senki sem 80 ezer forintért megszakadni, akkor több lenne a fizetés.
De amíg a vállalkozó meg tudja tenni, hogy évente 800 milliós hasznot zsebretesz, miközben éhbérért dolgoztatja azokat az embereket, akik szolgamód eltűrik azt, addig azt fogja csinálni.
"Azért, mert ott olyan kultúra alakult ki, hogy többet fizetnek a munkavállalónak. Ha nálunk sem menne el senki sem 80 ezer forintért megszakadni, akkor több lenne a fizetés. "
Mint ahogy előző hozzászólásomban is írtam, erre az a megoldás hogy elmenekül a tőke. A futószalag melletti munkát ugyan úgy eltudja végezni egy kínai is mint egy magyar, a különbség az hogy ő tized annyit kér érte.
"Azért, mert ott olyan kultúra alakult ki, hogy többet fizetnek a munkavállalónak. Ha nálunk sem menne el senki sem 80 ezer forintért megszakadni, akkor több lenne a fizetés.
De amíg a vállalkozó meg tudja tenni, hogy évente 800 milliós hasznot zsebretesz, miközben éhbérért dolgoztatja azokat az embereket, akik szolgamód eltűrik azt, addig azt fogja csinálni."
De a vállalkozó bizonyos termelést (pl. textilipar, autógyártás, elektronikai ipar) átviszi az olcsóbban dolgozó országokba, ha a szakszervezet túl sokat követel. A helyi szolgáltatást nem tudják külföldre vinni, de ha visszaesik a termelés, akkor a szolgáltatásra is visszaesik a kereslet. Persze azért lehet, hogy az elméletem nem ilyen egyszerű, Thatcher is leépítette a brit ipart, eladta a közműcégeket, de azért a brit gazdaság még most is jól áll. Amerikában viszont szerintem valóban érzik a hatását, hogy az ipar egy jelentős részét áttelepítették Mexikóba, Kínába stb.
"Mint ahogy előző hozzászólásomban is írtam, erre az a megoldás hogy elmenekül a tőke. A futószalag melletti munkát ugyan úgy eltudja végezni egy kínai is mint egy magyar, a különbség az hogy ő tized annyit kér érte."
Ha ez valóban így lenne, akkor a nyugat és észak-európai államokban most nyomor lenne.
A felsorolt országokban valóban lényegesen magasabb a minimálbér,mint nálunk,(sőt a görögöknél a nyugdíj a duplája a német nyugdíjnak)ennek következménye,hogy pl.Spanyolországban minden második fiatal munkanélküli,sorra települnek ki az országból a gyárak,összeszerelő üzemek.A gyártulajdonost a profit érdekli,ahol nagyobb haszonnal tud termelni oda megy.Ezeknek az országoknak a túrizmus a nagy szerencséjük,az még sok embert el tart,ellentétben velünk,ahol ha nem lenne Széchenyi pihenő kártya,akkor a szállodák 90%-a már rég bezárt volna.A kormány a minimálbért nem azért emeli,mert szivén viseli a munkavállalói sorsát.hanem azért,hogy még több sarcot tudjon lehúzni járulékok formájában a munkaadókról,egyéni vállalkozókról.Szerintem legszívesebben 1 millió forintra emelné,de még a 98ezer forint is nehezen kitermelhető egy magyar vállalkozónak,egy külföldi cégnek ezek a bérek nevetségesek mégis pakol és megy egy olcsóbb helyre,mert összeszerelni ,szabni-varni bárhol tudnak a világon jóval kevesebbért is,és nehogy már a magas magyar minimálbér miatt legyenek rosszak a vállalat nyereség mutatói.
A valódi tudást igénylő jól fizető munkák,pedig maradnak az anyaországban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!