Milyen példák vannak a modern történelemben, amikor egy ország területeket adott át ajándékba vagy pénzért egy másik országnak lemondva az ottani szuverenitásáról?
Trianon, a Párizs környéki szerződések háborús vereség következménye volt, békediktátumok.
Főleg második világháború utáni, 1947 utáni történelmi példák érdekelnek.
#4
Ott nem szuverén államokról volt szó. Gyakorlatilag közigazgatásilag úgy volt észszerűbb.
Oroszország és Dánia, amikor anyagi nehézséggel küzdöttek, eladták amerikai gyarmataikat az USA-nak. Előbbi 1867-ben adta el Alaszkát, utóbbi 1917-ben a Virgin-szigeteket.
A második világháború előtt, 1938-ban Csehszlovákia területeket adott át Németországnak, Lengyelországnak és Magyarországnak, bár ennek önkéntessége megkérdőjelezhető.
A második világháborús rendezések után már nem nagyon voltak ilyen nagyobb, jelentős területátadások. 1963-ban Hollandia adott vissza néhány a második világháború végén Németországtól elfoglalt és annektált települést (69 km2-t) az NSZK-nak 280 millió márkáért cserébe.
Hruscsov vezetése alatt a Szovjetunió osztogatott területeket a barátság, jó viszony érdekében. 1954-ben Oroszországtól Ukrajnának ajándékozta a Krím-félszigetet (akkor ennek kevésbé volt jelentősége, mint a Szovjetunió felbomlása után), 1955-ben visszaadta Port Arthurt Kínának, 1956-ban Porkkalát Finnországnak, bár utóbbi katonai támaszpontok nem voltak integráns részei a Szovjetuniónak. Aztán Hruscsov 1964-ben felajánlotta a kárpátaljai beregszászi járás visszaadását Magyarországnak, de Kádár ezt elutasította.
1994-ben Dél-Afrika lemondott a Walvis Bay feletti szuverenitásról és átadta a területet Namíbiának.
A XX. század végén Nagy-Britannia és Portugália visszaadta Hongkongot és Makaót Kínának, lezárva a gyarmati időszakot. A britek esetében ez nem volt teljesen önkéntes ajándék, erre szerződés is kötelezte őket, mivel 99 évre kapták meg a területet az ópiumháborút lezáró békeszerződésben.
A XXI. században csak egy esetet találtam. 2017-ben Egyiptom önként átadta Tiran és Sanifir szigetet a Vörös-tengeren Szaúd-Arábia részére.
“Aztán Hruscsov 1964-ben felajánlotta a kárpátaljai beregszászi járás visszaadását Magyarországnak, de Kádár ezt elutasította.”
Ez valami nagyon durva urban legend. Sose történt ilyesmi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!