Mennyire esélyes, hogy az USA, Franciaország, Nyugat-Európa vagy Kelet-Európa ismét a kapitalizmus ellen fordul?
Franciaországban a nagy forradalom óta mindig is erős volt a szocialista szemlélet. A XX. században is erősek voltak a munkásmozgalmak, szocialista pártok. A nagy cégek is sokszor állami tulajdonban voltak. Aztán az utóbbi években, évtizedekben egyre erősödik a liberalizáció, privatizáció, szakszervezetek visszaszorítása, de az adók még viszonylag magasak.
Amerikában is csak az utóbbi 50 évben köszöntött be a nagy liberalizáció a tőkepiacokon. Előtte, a '30-as évek óta szigorúbban szabályozták a tőzsdét, nagyvállalatokat és a vagyonosodást is. A leggazdagabbakra 70-80% körüli adókulcsot vetettek ki, ez vonatkozott az öröklésre is, így az állam nagymértékben korlátozta a tőkefelhalmozást és a jövedelmi, vagyoni különbségek növekedését.
Kelet-Európában, Kínában is erősek voltak a kommunista mozgalmak, először Oroszországban tudtak győzni és hatalomra jutni. Aztán a második világháború után egész Kelet-Európa váltott a szocializmusra.
A Szovjetunió bukása után a kapitalizmus került előtérbe. Az egykori szocialista országok ma már egyre inkább a tőkének, tőkéseknek, gazdagoknak kedveznek. Oroszország, a balti államok, Csehország, Szlovákia, Magyarország, Románia, Bulgária egykulcsos jövedelemadót vezettek be, alacsony adókulcsokkal, utóbbiban ez csak 10%.
A katonaság majd tesz róla Franciaországban hogy szeressék a kapitalizmust.
A kérdés, ebben a formájában értelmezhetetlen, de a kiegészítést elolvasa, kezdem pedzeni.
A klasszikus értelembe vett (sokak által megélt) szocialista állami berendezkedés elbukott. A kapitalizmus gáncsolra el. Hisz már Kína is a kapitalizmus felé fordult.
A pénzügyi világ nem engedné. Főleg az USA-ban. De emberi okai is vannak. El tudod képzelni, hogy az amerikai farmerek többsége önként és dalolva hagyná államosítani a gazdaságát, hogy utána a sajátjában alkalmazottként dolgozhasson?
"Kelet-Európában, Kínában is erősek voltak a kommunista mozgalmak, először Oroszországban tudtak győzni és hatalomra jutni. Aztán a második világháború után egész Kelet-Európa váltott a szocializmus"
Hát ki kell ábrándítsalak olyan erős sohasem volt, hogy vàltsanak. A szovjetek egyszerűen ràkènyszerítettèk a többi országra Kelet-Európàban.
Amúgy soha, megvolt az esélyük, de elbuktak.
Semennyire.
"Franciaországban a nagy forradalom óta mindig is erős volt a szocialista szemlélet. A XX. században is erősek voltak a munkásmozgalmak, szocialista pártok."
Általában azok rajonganak nagyon a szocializmusért, akik még nem próbálták ki.De felőlem..Innen Kelet-Európából pedig, mint egy poszt-KGST tagország: köszi, nem.
"A leggazdagabbakra 70-80% körüli adókulcsot vetettek ki, ez vonatkozott az öröklésre is, így az állam nagymértékben korlátozta a tőkefelhalmozást és a jövedelmi, vagyoni különbségek növekedését."
Ha a gazdagokat sz.rrá adóztatod, akkor elmennek máshova.Ennyi.Nem 1924 van.
"Kelet-Európában, Kínában is erősek voltak a kommunista mozgalmak, először Oroszországban tudtak győzni és hatalomra jutni. Aztán a második világháború után egész Kelet-Európa váltott a szocializmusra."
Össze is omlott mind(en).A nyugati tőkéből működő Kínát pedig nem nagyon nevezném szocialistának, se kommunistának, ahol kb. az ipari forradalmi Angliát idéző termelés folyik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!