Valaki el tudná nekem konyhanyelven mondani, hogy mi most ez a Brexites sz**akodás és miért olyan ciki az angoloknak?
"Annyit tudok, hogy anno 2016-ban volt egy népszavazás, ami alapján kilépnek, de közben rájöttek (vagyis az angolokat becsapták), hogy rosszabb lesz EU nélkül. "
Nem jöttek rá, mert önmagában a kilépés nem lenne rossz a briteknek, nem lenne rosszabb nekik az EU-n kívül.
A britek eddig is nettó befizetők voltak, vagyis többet fizettek be az EU felé tagdíjban, mint amennyi támogatás visszament hozzájuk. Ez nem azt jelenti, hogy rosszul jártak vele - hanem hogy a kincstárból átadták a pénzt az EU-nak és annál kevesebbet adtak vissza olyan dolgokra, amit amúgy a britek a kincstárukból finanszíroztak volna. Nagyon sok pénz, adó vagy vámbevétel viszont hozzájuk ment át innen, ahol meg fordított a mérleg. Hiszen ők tengeri határon vannak, a kikötőikbe futnak be a hajók, ott fizetnek vámot az EU-ba való belépéskor. Sok pénzügyi cégnek ott van a központja, sok brit cég máshol működik leányvállalatként vagy máshol végez munkát, ahol éppen az EU-s pénzekből fizetik ki őket - és viszik haza a nyereséget, stb. stb.
Ha ez megváltozik, vagyis nem fizetnek az EU-nak tagdíjat, akkor maguk oszthatják el és adhatnak a saját gazdáiknak földalapú támogatást vagy a településeknek forrásokat beruházásokhoz, egyebekhez. Csak nem lenne a folyamatban az EU sor bürokráciája és ennyi.
A pénzemberek, cégek és sok kontinensen dolgozó brit az akinek kára lesz a brexitből, mert megszűnik a határ nélküliség, vámmenteség stb.
A britek nem azért szavaztak a brexitre mert anyagilag jobban vagy rosszabbul járnak a kilépéssel, hanem mert a pénz nem minden. Az egyik legfontosabb az eu-s túlszabályozás kérdése volt, hogy olyan dolgokban akarták átvenni tőlük a döntést, amit már nem akartak az emberek. A másik a bevándorlás volt. Nem az a migráció, amiről mi itt beszélünk 3 éve, hanem ami megy náluk 50 éve folyamatosan és az EU bővítésével 2004-től felerősödött. A 2010-es teljes nyitás előtt is rengeteg munkavállaló ment oda innen a Közép-európai térségből is, de délről is. Mostanában rengeteg a lengyel, ukrán, albán, török és mindenféle náció, sokan eu-s állampolgárként, mások nem. Az eu szabályai azonban nem tették lehetővé számukra ennek korlátozását, szabályozását. Az ottani átlagember nem azt látja, hogy jaj de jó a multikulti, meg milyen hipiszupi, hogy ott van a pénzemberek központja, hanem hogy Londonnak muszlim lett a polgármestere és nincs olyan nagyvárosuk, ami ma is valódi brit nagyváros lenne. Nekik nem kell innen sem a rengeteg bevándorló, akkor sem ha tőlünk viszont sokan akarnak odamenni. Akkor is zavarja a britek felét, ha az innen érkezők megpróbálnak integrálódni, beszélik a nyelvet, dolgoznak stb. Mert leviszik a béreket, felviszik az ingatlan árakat, nem tudnak a britek szabadon válogatni a munkahelyek között, megváltoztak az iskolák stb.
Sok britnek akkor is megéri a kilépés, ha anyagilag, gazdaságilag rosszabbul járnak, mert számukra ezek fontosabbak a pénznél. Ezen az sem változtat ha sokan tényleg nem gondolták át a döntésüket a szavazáskor.
Hogy miért nincs még megállapodás az EU-val? Mert az EU példát akar statuálni. Olyan rossz kilépést akar, ami nagyon megviseli még ennek az erős országnak az állampolgárait is. Hogy a többi tagállamnak intő példa legyen, ne is merészeljenek arra gondolni, hogy ők is kilépnének.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!