Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Svájcba ugyanolyan szabadon...

Svájcba ugyanolyan szabadon le lehet telepedni, mint az Európai Unió tagállamaiba? Van az EU és Svájc között erről valami megállapodás?

Figyelt kérdés

2018. dec. 4. 22:23
1 2 3
 11/21 anonim válasza:
100%

5 éve élek itt, és kicsit pontosítanék. EUs állampolgárként minden további nélkül be lehet jönni munkát vállalni, még az sem igaz, hogy csak akkor kapsz meg egy állást, ha arra nincs helyi jelentkező. Munka alapvetően két szegmensben van, vannak egyrészt a nagyon magas kvalifikációt igénylő szoftveres, bankos állások, másrészt a képzettséget nem igénylő, takarítás, babysitter stb stb cuccok, amiket a svájciak nem vállalnak be.


Kintről pályázva nem egyszerű megcsípni állásokat, de azért nem is lehetetlen (nekem is sikerült) Ha megvan az állás, első körben lakóhelyet kell intézni, vannak munkásszállók meg apartmanhotelek, amit tarzókodási engedély nélkül is kiadnak, ez igazából csak pénzkérdés.


A fentiek birtokában lehet engedélyt igényelni. Határozatlan idejű munkaszerződésre 5 éves B engedélyt adnak, a határozott idejű szerződésekre általában fél éves L engedélyt szoktak. Maga az ügymenet, elég gyors 2-3 héten belül megvan. Engedéllyel már lehet normális lakást vadászni is, ez kezdetben nem könnyű, mert új lakosként nem lesznek itteni referenciáid korábbi bérlőktől, így nehezebb kivenni bármit is, de közel sem lehetetlen. (Nekem is sikerült) Arra azért számítani kell, hogy külföldiként a nagyon keresett olcsóbb lakások szinte elérhetetlenek lesznek kezdetben, a drágább lakásokra kell rámozdulni, ez megintcsak pénzkérdés.


Ami a dolog anyagi részét illeti, említettem, hogy kétféle meló van. A kvalifikált munkaerőt pokoli jól megfizetik, simán félre lehet rakni havi 1 milla huf felett, így ezzel mindenképp érdemes kijönni. Az alacsony szintű állásoknál viszont probléma lehet, hogy a fizu szinte egészét el fogja vinni az albérlet, meg a biztosítások, szóval itt jobban meg kell fontolni. Ha a munkahely ad szállást, vagy ha a párod is dolgozik, akkor érheti meg.

2018. dec. 6. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:

Svájc csak akkor lehetetlen vállalkozás, ha nem EU-s állampolgár vagy.

EU-s állampolgárként azért nem egy nagy tragédia Svájcban letelepedni és munkát vállalni, bár kétségkívül nehezebb mint egy EU-s tagállamban. Az állampolgársághoz 10 év ott élés szükséges, szóval ez sem lehetetlen. Példaként Ausztriában is 10 év, nemrég vezették be, hogy EU-s állampolgároknak 6 év is elég. Svájcban először 12 év volt, aztán most lett 10.

Svájc lakosságának kb 20%a bevándorló, ezek döntő többsége (80-90%-a) valamelyik EU tagállamból érkezett. A nem EU-sok több, mint 90%-a szerb vagy török.


Svájcban viszont az állampolgársági feltételeknél nagyon komolyan veszik a beilleszkedést. Nemrég utasítottak el megint 2 muzulmán embert, mert nem voltak hajlandóak nőkkel kezet fogni. A svájci bevándorlásügyi minisztérium is kerek-perec kijelentette, ez egy "átléphetetlen beintegrálódást hátráltató akadály", ezért nem kaphatnak állampolgárságot.

Azért ebből tanulhatna az EU is.

2018. dec. 8. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:

"EUs állampolgárként minden további nélkül be lehet jönni munkát vállalni, még az sem igaz, hogy csak akkor kapsz meg egy állást, ha arra nincs helyi jelentkező"


Nem azt írtam, hogy nem kapja meg az állást, hanem azt hogy a Migrationsamt az Aufenthaltsbewilligung elbírálásánál ezt is figyelembe veszi és közbe is szól.


"Maga az ügymenet, elég gyors 2-3 héten belül megvan. "


Erősen függ a kantontól, a szezontól, a széljárástól. Legutóbb egyik ismerősömnek a településen belüli lakcímváltozás miatti Bewilligung csere 8 hét volt. Aargauban a friss ügyinzétés is sokszor eltart 6-7 héten keresztül.


A lakásokhoz annyit tennék hozzá, hogy sokan vannak akik szeretettel várják az L Bewilligungos újoncokat is, persze jelentős felárral. Gasthofot fog már találni 600-800 frankért is, általában egy normális lakás elérhető 1400-1900 frank között, egy ilyen "L-es garzonért" meg simán elkérnek 2000-2400 frankot.


A többivel amúgy egyetértek. :)

2018. dec. 8. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:

Svájc EFTA tag és vonatkozik rá at EU állampolgárok szabad költözése, munkavállalása.


Azért mentek legtöbben Angliába, mert aduéul angolul többen tudnak megszólalni!!!!!

2018. dec. 10. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:

Ezt érdemes elolvasni Svájc ENSZ-tagságáról.

[link]

2018. dec. 26. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:

Svájcban minden ötödik ember nem svájci állampolgár (ennyit arról, hogy nem átjáróház), nagyon sok a vendégmunkás, idénymunkás.

Alapvetően kanton szinten van szabályozva szinte minden. Az ipari kantonokban sokkal könnyebb letelepedni, míg a kisebb, inkább mezőgazdasági területekre jellemzőbb a bezárkózás.

Minden törvénynek van egy olyan része, amely az EU-s jogharmonizációjáról szól, így az EU-s jogszabályok gyakorlatilag ott is érvényesek, bár most éppen arról megy a vita, hogy ha elfogadtak egy EU-s jogszabályt, hogyan tudják azt dinamikusan a svájci joghoz illeszteni, azaz a változó EU-s jogszabály hogyan lehet automatikusan svájci jogszabály is. Ez most nagyon nagy probléma, mert így az EU gyakorlatilag eleszi a népszavazásoktól a vétó jogot, de ez már végképp nem a kérdés része...

2018. dec. 26. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 A kérdező kommentje:
"Egy ilyen kecó után ingatlanadóra simán ki kell pengetni az első évben vagy 60-80 milliót - kivéve ha okoskodsz pl cégen keresztül vagy behitelezve veszed." Egy sima,egyszerű lakás után ilyen sok ingatlanadót kell fizetni? Csak a külföldieknek?
2018. dec. 27. 10:03
 18/21 anonim ***** válasza:
Az ilyesmi kanton szinten van szabályozva, konkrétan abban a kantonban nézz utána, ahová menni akarsz.
2018. dec. 27. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:

"Egy sima,egyszerű lakás után ilyen sok ingatlanadót kell fizetni? Csak a külföldieknek?"


Egységesen mindenkinek. Viszont Svájcban annyiban eltér az adózás, hogy a forrásadót (kb ugyanaz mint a magyar szja ) tudod csökkenteni egy rakás dologgal, például ha lakáshiteled van és ezzel gyakorlatilag "el vagy adósodva" akkor ezzel arányosan csökkenthető a befizetendő forrásadó, így jobban megéri behitelezni egy ingatlant és 20 évig a banknak fizetni a kamatot, mint az állam felé adózni. Részben innen van rengeteg plusz forrása a pénzügyi szektornak.


Ezeknek tényleg érdemes a kantonális steueramtok honlapján utánaolvasni, mert kantononként eltérő a szabályozás.

2018. dec. 27. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 A kérdező kommentje:
Éves szinten ilyen magas az ingatlanadó, vagy csak az ingatlan vásárlása után egy alkilommal kell az államnak ilyen magas összeget fizetni? Mert azt nem gondolom, hogy a svájciak egy egyszerű lakás után minden évben 60- 80. forintnak megfelelő frankot fizetnek ingatlanadóként.
2018. dec. 27. 20:39
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!