Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Svájcba ugyanolyan szabadon...

Svájcba ugyanolyan szabadon le lehet telepedni, mint az Európai Unió tagállamaiba? Van az EU és Svájc között erről valami megállapodás?

Figyelt kérdés

2018. dec. 4. 22:23
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
22%
Mennyire szabadon lehet letelepedni az EU tagállamokban és mit értesz letelepedés alatt? Venni egy lakást/házat és odaköltözni? Vagy állampolgárságot szerezni?
2018. dec. 4. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 A kérdező kommentje:
Munka, tanulás, vállalkozás indítás, ingatlanvásárlás vagy bérlés, hivatalos lakcím létesítés stb. Minden ami az EU-n belül szabad, különösebb bürokrácia nélkül.
2018. dec. 4. 22:47
 3/21 anonim ***** válasza:
64%
Nem. Véletlenül sem. Svájc nem átjáróház. Több eszük van azoknak attól. Nyilván azért tartanak ott, ahol.
2018. dec. 4. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
80%

Nem azért tartanak ott, ahol, mert nem átjáróház, hanem mert sok gazdag ember pénzét "tárolják" titokban és "kimaradtak" két világháborúból (legalábbis a rossz részéből, mert ezekből gazdagodtak meg), de ez most mellékes a kérdés szempontjából.

Nem hiszem, hogy bármi ilyen megállapodás lenne Svájc és EU között, ahogyan a vámuniónak se tagjai.

2018. dec. 4. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim válasza:
67%
Meg az EFTA-ba se voltak hajlandoak belepni,bar egyebkent nem lehetetlen megvetni ott a labad. De parom nagyapjanak a testvere 50 evig(halalaig) kint elt,dolgozott,ottani felesege volt es nem kapta meg az allampolgarsagot,ugyhogy nem osztogatjak ingyen a svajci joletet az tuti.
2018. dec. 4. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
100%
Svájci állampolgárságról csak álmodhatsz
2018. dec. 4. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
30%

Nem olyan nehéz azt megkapni, mert ott még a csecsemőknek is ingyen osztogatják.

:)

2018. dec. 4. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 A kérdező kommentje:
Az állampolgárság 12.év kinti élet után igényelhető és meg is adják, de a fenti kérdés nem erről szól.
2018. dec. 4. 23:39
 9/21 A kérdező kommentje:
Van köztetek olyan aki az elmúlt néhány évben ment ki és ott él?
2018. dec. 4. 23:41
 10/21 anonim ***** válasza:
96%

Le lehet telepedni, csak kicsit bonyolultabb, szétszedem három részre.


Első körben EU állampolgárként 90 napra beutazhatsz. Be kell nyújtanod egy tartózkodási kérelmet és ha megkapod akkor annak megfelelően kiállítják számodra az engedélyt.


Ha tanulni mész akkor gondolom igazolnod kell, hogy felvettek, lesz szállásod, rendelkezésre áll a megélhetéshez minden ( ezt az utolsót csak tippelem). A többi részét ennek nem tudom.


Ha dolgozni mész akkor másabb a helyzet. Szükséged van egy lakcímre és egy munkaszerződésre. Munkaszerződést nem tudsz írni lakcím nélkül, lakást nem adnak ki munkaszerződés és tartózkodási engedély nélkül. :D

Szóval gyakorlatilag akkor tudsz menni, ha a fix munkád már megvan és valahogy tudsz intézni egy szállást(ismerősöknél társbérlés pl.),hotelt,munkásszállót stb. Ilyenkor beadod a kérvényt a lakcím szerinti Gemeideben, majd a bevándorlási hivatal elbírálja 30-60 nap alatt. Munkaszerződés függvényében kaphatsz rövidebb 6 hónapos tartózkodási engedélyt vagy hosszabb 5 éveset - ezeket lehet hosszabbítani.

Az elbírálásnál lényeges, hogy szinte csak hiányszakmákban illetve egyedileg igazolt és indokolt esetekben adják ki a tartózkodási engedélyt. Ha azon a területen van regisztrált svájci álláskereső a környéken akkor nem kapsz tartózkodási engedélyt.


A harmadik kategória, amikor tele vagy lóvéval. A lakás árak területenként változóak, de úgy általánosságban értelmes lakást nem tudsz venni 400 000 frank alatt. Igen jól látod, 110 millió forintnál indul egy 50 éves lakás! Egy új építésű komolyabb lakásért ki kell csengetni 900 000 - 1 300 000 frankot/350+ millió forintot és ez még mindig csak lakás! Ha ennyit van akkor gondolom már valami ügyvéd intézi a dolgot, itt is van bevándorlási hivatalos vizsgálat ( sőt talán komolyabb, mint a melósoknál), de ha átmész és lakást veszel akkor élből más típusú engedélyt kapsz és máshogy adózol. Egy ilyen kecó után ingatlanadóra simán ki kell pengetni az első évben vagy 60-80 milliót - kivéve ha okoskodsz pl cégen keresztül vagy behitelezve veszed. Vannak "kiskapuk", erre szakosodott ügyvédek, adótanácsadók, irodák. Ezt csak az árak miatt emeltem ki, ennek a lényege ha g3c|mód televagy akkor is van kiadás bőven, de akkor már okosítva csinálod.


Kicsit másképp megy Svájcban minden, mint az EUban és nem átjáróház az ország. Pont ezért megy jól nekik, mert kiválogatják kit engednek be és kit nem. Persze a bankszektor is jól megy lehet ezt puffogtatni, de azt azért érdemes hozzátenni hogy a svájci ipar nominálisan négyszer akkora értéket termel, mint a magyar ipar Audistól,Mercedesestől mindenestől.


(ez az összefoglalás közel sem pontos,csak megpróbáltam nagyjából leírni a lényeget, nagyon sok dolgot nem írtam le mert nem akartam feleslegesen túlbonyolítani)

2018. dec. 4. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!