Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Milyen politikát képvisel...

Milyen politikát képvisel Barack Obama és McCain? Hol tudom elolvasni magyarul a politikai szándékukat, amit ígértek az amerikaiaknak?

Figyelt kérdés
2008. nov. 2. 17:12
 1/3 anonim ***** válasza:
36%
2008. nov. 2. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
49%

Barack Hussein Obama II (Honolulu, Hawaii, 1961. augusztus 4. – ) amerikai jogász és politikus, az amerikai szenátusban Illinois szenátora, a 2008-as amerikai elnökválasztás demokrata elnökjelöltje és az Amerikai Egyesült Államok megválasztott elnöke (nem hivatalosan 2008. november 4. óta). Ő az első afroamerikai elnökjelöltje nagy politikai pártnak az Egyesült Államokban, és az első színesbőrű, megválasztott elnöke az országnak.


Obama a Columbia Egyetemen és a Harvardon végzett. Mielőtt a szenátusba választották, dolgozott polgárjogi ügyvédként, a Chicagói Egyetem jogi karán tanárként és volt képviselő is az illinois-i szenátusban. 2000-ben az amerikai képviselőházi választásokon sikertelenül indult, négy évvel később azonban a szenátusba döntő többséggel, a szavazatok 70%-ával került be.

Elnökválasztási kampánya:

Obama sokáig tagadta, hogy elnöki ambíciói lennének, azonban 2006 októberében az NBC televízió egyik adásában elismerte ezeket. Hivatalosan 2007. február 10-én az illinois-i Springfieldben jelentette be indulását, több mint 18 000 ember előtt. Könnyen lehetséges, hogy Obama megválasztásáról az afroamerikaiak döntöttek. Közülük eleinte Hillary Clintont háromszor annyian támogatták, azonban végül Obama lett az elnökjelölt.


Az USA-ban rendkívül fontosak a választások során a jelöltek pénzügyi lehetőségei. 2007 első negyedéve után közzé kellett tenniük a jelölteknek az addig összegyűjtött pénzük összegét a nyilvánosság és a hatóságok előtt is. Ennek nagysága jól jellemzi a jelöltek támogatottságát, és könnyen eldöntheti a rendkívül fontos előválasztásokat. Obama 24,8 millió dollárt gyűjtött (ebből 6,9-et az interneten), míg legfőbb demokrata riválisa, Hillary Clinton csak 19,1 milliót.


A január 3-án megrendezett iowai caucus után, az előzetes várakozások ellenére, győzelmet ünnepelhetett, 38%-ot szerezve John Edwards 30 és Hillary Clinton 29%-ával szemben. Ez a győzelem nagy jelentőséggel bírhat a későbbiekben, mivel az amerikai lakosság, ezen belül is a fekete kisebbség egy része addig nem hitte el, hogy esélye lehet egy afroamerikai elnökjelöltnek.


Iowai győzelmének köszönhetően a New Hampshire-i primary előtt a közvéleménykutatók akár 10%-nál is nagyobb arányú győzelmet jósoltak Obama számára, azonban óriási meglepetésre, ha csak 2 százalékponttal is, Hillary Clinton nyerte a Demokrata párt előválasztását. Ezt sokan annak tulajdonítják, hogy Clinton a primaryt megelőző napon egy kötetlen televíziós beszélgetés során, az egyik néző kérdésére válaszolva, elsírta magát. Ennek ellenére Obamának nem számít rossznak ez az eredmény, hiszen itt igazán csak Hillary veszthetett volna egy esetleges vereséggel, és a kis különbség miatt az „elnyert demokrata delegáltak” számában nincs is különbség kettőjük között. Bár ha lehet, a verseny még megjósolhatatlanabbá vált; végül a demokraták elnökjelöltje az illinois-i szenátor (Obama) lett.

2008. nov. 5. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
koszi a linket nagyot jatszodtam rajta =))
2009. máj. 24. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!