Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Moldvai terület volt Erdély?...

Moldvai terület volt Erdély? A II. világháború idején is? Mikor vált el Moldva Romániától?

Figyelt kérdés

2018. júl. 12. 21:52
 1/7 hollófernyiges ***** válasza:
100%
2018. júl. 12. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Valamit nagyon keversz, kérdező. Erdély soha nem volt moldvai terület. Trianonig Erdély végig Magyarországhoz tartozott, leszámítva a török hódoltság idejét, amikor többé-kevésbé független volt. Románia két ország, Moldva és Havasalföld egyesüléséből jött létre. A mai Moldova nevű ország területe hol Romániához, hol Oroszországhoz tartozott, végül a 2. világháború után csatolták a Szovjetunióhoz.
2018. júl. 13. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező kicsit bele vagy ebbe keveredve.

Moldva ma is Romániához tartozik, ez Románia Erdélytől keletre, Havasalföldtől északra lévő része. Amiről te beszélsz, az nem Moldva, hanem Moldova, a Moldovai Köztársaság. Ez a terület pedig a 2. VH kivételével soha nem tartozott Romániához.

A mai Moldovai Köztársaság területének történelmi neve Besszarábia.

2018. júl. 14. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Klesitz Béla válasza:

Üdv.

Egy kis északi rész igen.

2018. júl. 19. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Nem volt Moldva Erdély sohasem. Moldva külön állam volt, amely egyesült Havasalfölddel a XIX. században, és így jött létre a Román Királyság.


A román-bolgár háborúskodás nyomán szerezték meg ehhez a részhez Dobrodzsát, és lett kijáratuk a Fekete-tengerre.


Az Moldva, Havasalföld és Dobrodzsa egyesüléséből létrejött Román Királysághoz csatolták Erdélyt is a trianoni békediktátummal az első filágháború után, ezt, a két világháború között létező román királyságot hívják Nagy-Romániának a románok (Moldva + Havasalföld + Dobrudzsa + Erdély).


A második bécsi döntés Észak-Erdélyt visszacsatolta Magyarországhoz, Dél-Erdélyt viszont Romániánál hagyták, ez már nem Nagy-Románia a románok szemében (viszont még egész Moldva a része volt, sőt, a Dnyeszteren túli Transznyisztria is).


A második világháborút lezáró béketárgyalások során az oroszok igényt formáltak Transznyisztriára, sőt, mi több, Moldva keleti részére is, ami a Prut folyón túl fekszik, és amit a románok hagyományosan Besszarábiának neveznek.


Transznyisztriát szinte teljes egészében Ukrajnához csatolták, Besszarábiát pedig Moldva Köztársaság néven külön entitásként kezelték, a szovjetunió szétesésével is külön állam lett belőle, akárcsak Ukrajnából, Moldva Köztársaság néven, Chisinau fővárossal.


A szovjet elnemzetietlenítési törekvések eredményesnek bizonyultak ezen a területen, ezért, bár a lakosság közel 80%-a román, elsöprő többségük a szovjetek által mesterségesen kreált "moldáv nemzetiség" vagy moldvai nemzetiség tagjának tartja magát.


Nagy paradoxon, hogy a rendszerváltás utáni alkotmány már azt mondja, hogy az állam hivatalos nyelve a román nyelv (korábban azt írta, hogy a moldvai nyelv), de a moldvai nemzetiséget megtartotta.


Tehát, miközben a lakosság elsöprő többsége román anyanyelvű, ezek döntő része moldáv, és csak kisebb része román nemzetiségűnek vallja magát. (Mellettük jelentős arányban élnek oroszok és ukránok is a területen).


Ebből adódik Romániában a románság hagyományos oroszellenessége (a lengyel mellett a legoroszellenesebb nép Európában), és az is, hogy a második világháborút lezáró békefolyamatokat a román történetírás nem értékeli pozitívan ("visszakapták" ugyan Észak-Erdélyt, de jóval nagyobb területet vesztettek el, mint amekkorát "visszakaptak").

Az oroszok ugyebár azzal érveltek, hogy Románia évekig Hitler szövetségese volt, míg át nem állt az antant oldalára, és erre hivatkozva nemcsak Transznyisztriát és Besszarábiát, de Észak-Bukovinát is elcsatolták Romániától (Bukovina ma Ukrajnához tartozó, északi része szintén Nagy-Románia része volt).


Erdély azonban sosem tartozott Moldvához.

2018. júl. 20. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Amire te gondolhatsz, az esetleg Vitéz Mihály "országegyesítése" lehet, ezt hallhattad a román történelemből.


Mihály majdnem egy évig uralkodott Havasalföld, Moldva és Erdély fölött egyszemélyben, amit a kommunista (és egy ideig a posztkommunista) román történetírás megpróbált egyesülésként láttatni, de valójában csak perszonálunió volt: Mihai vajda havasalföldi vajdaként megszerezte a Moldvai vajda és az Erdélyi fejedelem címeket, némi erőszakkal, de a három ország egyesítése nem történt meg soha valójában, csak egy kérészéletű perszonálunió (azaz ugyanazon személy volt a három különböző ország monarchája).

2018. júl. 20. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
73%

lehet ez offtopic, de eszembe jutott egy sztori Londonból, amikor románokkal voltam, egy párfős társaság, ők legfőképpen románul beszéltek egymással.

Aztán az egyikkel kettesben maradtam, és tök barátságos volt, meg elkezdte szidni nekem a románokat (tudta hogy magyar vagyok és ismeri a magyarok hozzáállását a románokhoz) erre megkérdeztem, hogy de hát miért szidod saját népedet? (ez persze mind angolul, nem beszélek románul) erre ő kiakadt, hogy ne nézzem őt románnak, köpött is egyet, mert ő moldovai, szóval kikérte magának.

Mindegy arra akartam kilyukadni, hogy azért a Moldáv Román szétválás sem ment simán, és ott is vannak bevarratlan sebek.

2018. júl. 21. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!