Lengyelország miért nem kapta vissza a keleti területeit a második világháború után?
Anno Lengyelországhoz tartozott a mai Lviv és környéke, Galícia, Nyugat-Fehéroroszország meg Vilnius is. Ezeket viszont a lengyelek nem kapták vissza a háború után. Az oké, hogy sok nemzetiség élt ott, de ez nem csak Lengyelországra volt igaz.
Miért nem adták vissza ezeket Lengyelországnak? A lengyelek a mai napig sajnálják Lvivet és Vilniust.
Ha jól tudom, Lengyelország területe méretében nem sokat változott, csak az egész el lett tolva nyugati irányba, az általad említett keleti részét megkapta a Szovjetunió, Lengyelország pedig nyugaton német területeket kapott pl. Gdansk (Danzig) német város volt.
Lengyelországnak nem igazán volt beleszólása abba, hogy a nagyhatalmak hogyan osztják fel a terülteket, a németek megszívatása volt a cél elsősorban, és eközben persze a lengyelek is mindig megszívták valamennyire.
Manapság ennek már semmi létjogosultsága nincsen, hogy ezek után a területek után kaparjanak. Vilnius például jelenleg Litvánia fővárosa.
"Az oké, hogy sok nemzetiség élt ott..."
Igen, pont ezért.
Nézz meg egy 1939-es, lengyel etnikai térképet.
Ha jól tudom pont Sztálin támogatta a legjobban Lengyelország nyugatabbra tolását, mert az egykori lengyel keleti területeket már nem akarta visszaadni, hisz Oroszország a győztes oldalon állt.
Meg hát valljuk be, értelme sem let volna. Ha Lengyelország két világháború közötti területét állították volna vissza, ma már a keleti területek leszakadtak volna, hisz tele voltak fehéroroszokkal, ukránokkal, akiknek a hazája a Szu. szétesésével függetlenné vált.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!