Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Hogyhogy Trump győzött,...

Hogyhogy Trump győzött, amikor az ellenfele több szavazatot kapott, mint ő?

Figyelt kérdés
2018. jún. 12. 21:15
 1/9 anonim ***** válasza:
22%

mert arányaiban több állam szavazott trumpra

választókerületek

mi lenne ha büdöspest döntene afelől hogy mi legyen keszthelyen mert ott sokan laknak arányos kèpviselet

2018. jún. 12. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Mert így oszlottak meg a szavazatok:


[link]


(A számok azt jelzik hogy melyik állam hány elektort jelent, ez nagyjából arányos a lakossággal.)

2018. jún. 12. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
45%

Ez az amerikai választási rendszer szépsége.

Nem a szavazatok száma győz, hanem az elektorok száma.

A tagállamoknak bizonyos számú elektora van, ezek száma még a múltban lett meghatározva és nem áll arányban a mai lakosságszámmal. Jelenleg vannak olyan tagállamok ahol szinte nem is éri meg nagyon kampányolni, mert sokkal kisebb számú elektort lehet vele megnyerni, míg van olyan állam, amiben ha megnyerik a szavazatok többségét, akkor már szinte biztos a győzelmük.

A szavazatok alapján dől el az, hogy az elektorok utána kire fognak szavazni, melyik elnökjelöltre. Azonban ez nem kötelező erejű, ezért is próbálták médiakampánnyal rávenni az elektorokat, hogy a szavazók akaratával szemben ne Trumpra szavazzanak, hanem a másik jelöltre.

Náluk ez a demokratikus rendszer, és senki nem is háborgott eddig miatta, mert mindkét jelölt mindig ugyanannak a tulajdonosi körnek a választottja volt, csak hol egyik csapaté, hol másiké. Trump azonban egyik csapatban sem játékos, a saját pártja is meg akart szabadulni tőle és a végén Clintonnéra adták a támogatásukat inkább sokan közülük. De az elektorok tartották magukat a választóik akaratához és így Trump győzött. Kevesebb szavazattal.

Olyan, mintha valahol csak egyéni körzetek lennének a választáson, listás szavazatok nem, mint nálunk és egyik körzetben kevesebben laknak, a másikban többen, mégis a körzetek nyertesei dönthetnének a miniszterelnök személyéről. Hiába szavazott több ember az egyik támogatóira, ha darabra összesen kevesebb körzetet tudtak vele elnyerni - akkor bizony a másik jelölt nyerne.

2018. jún. 12. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

"A tagállamoknak bizonyos számú elektora van, ezek száma még a múltban lett meghatározva és nem áll arányban a mai lakosságszámmal."


Mindegy államnak annyi elektora van, ahány képviselője és szenátora van a képviselőházban. Szenátorból minden államnak kettő van, a képviselők száma viszont a lakosságszámhoz kötött, de minden államnak van legalább egy. 10 évenként felülvizsgálják a képviselők számát, minden népszámlálás után. Legutóbb 2010-ben volt népszámlálás.

2018. jún. 12. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

"Jelenleg vannak olyan tagállamok ahol szinte nem is éri meg nagyon kampányolni, mert sokkal kisebb számú elektort lehet vele megnyerni, míg van olyan állam, amiben ha megnyerik a szavazatok többségét, akkor már szinte biztos a győzelmük."


Ez sem teljesen így van. Bizonyos államokban valóban nem kampányolnak nagy erővel, mert ezek az államok ún. "safe state"-ek, ahol szinte mindig az egyik párt jelöltje nyer. De ennek semmi köze az elektorok számához. A kampány a csataállamokra koncentrálódik, mint pl Florida, ahol a két jelöltnek nagyjából egyenlő a támogatása.

2018. jún. 12. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

kb, bár csak kb úgy, ahogy a fidesznek 2/3-a lett, amikor a szavazatoknak kevesebb, mint a felét kapták.


Ilyen, illetve olyan a választási rendszer.

2018. jún. 13. 03:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

#4

Rendben, igazad van. De tegnap megnéztem a lakosságszám arányt, mert kíváncsi voltam mielőtt válaszoltam volna és pl. Montana államban 3 elektor jut az 1 millió lakosra (330 ezer fő/elektoro), Colorado-ban már 540 ezer/elektor a többiben amit néztem ott 630-670 ezer/elektor jött ki. Ezért írtam, hogy nincs arányban a lakosságszámmal. Akkor miért van ez a nagy eltérés?

2018. jún. 13. 06:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
3 elektor a minimum minden államban, a két szenátorért és a legalább egy képviselőért. Valóban aránytalan, de elvileg az elektori rendszernek ez a lényege, hogy ne csak a nagy államok döntsék el az elnök személyét.
2018. jún. 13. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Köszönöm.
2018. jún. 13. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!