Mi az oka annak, hogy ennyire stabil a brit pártrendszer?
A nagy nyugati demokráciákban megfigyelhető az a tendencia, hogy a hagyományos XX. századi pártok jelentősége egyre inkább csökken, s új erők jelennek meg a porondon.
Németországban pl. 1969-ben a két nagypárt (CDU/CSU-SPD) megszerezte a szavazatok 88,8%-át, ezzel szemben a 2017-es választáson már csak 53,4%-ot kaptak.
Franciaországban a tavalyi parlamenti választáson a hagyományos jobboldal és baloldal együtt 34,4%-ot ért el, holott 1981-ben még gyakorlatilag 99%-ot kapott együtt a két nagy tömörülés.
A sort még hosszan lehetne folytatni.
Ehhez képest a két brit nagypárt (Labour és Conservative) 1945-ben együtt 83,9%-ot ért el, a tavalyi választáson pedig 82,3%-ot.
Ott mind a konzervatívok, mind a munkáspártiak meg tudták tartani a bázisukat, s ez főleg az utóbbiak esetén hatalmas teljesítmény, hiszen a szocdem pártok manapság nagyon leszerepelnek Európa-szerte.
Mi ennek az oka?
Anglia sziget. Ugyanakkor világhatalom (na jó, mára csak nyomokban). Ma is nemzetközösség, még ha csak formálisan is.
Sziget jellege speciális jellemet alakít ki. Ha önmagát jelentősen szigetnek deklarálja, nem vesz részt Európa lakításában (és ez számára elviselhetetlen, legszívesebben a világot is alakítaná). Ha önmaga sziget jellegét lekicsinyíti, elveszti specialitását, Európa része lesz. De ő nem rész szeret lenni, hanem irányító.
A világot irányítani különösen kifinomult egyensúlyteremtő képességet igényel. A sziget státusz megfelelő helyén tartása is. Számukra ez a képesség minden mást felülír. Ezért konzervatívak. Ezért náluk alkotott Marx. És kiváló érzékük van az egyensúly fenntartásához, továbbá tudják: ez a hatalom elengedhetetlen feltétele.
A brexitnél megbillentek. Azóta legfőbb céljuk az egyensúly visszaszerzése. És ez sok vitával jár. De még erősebbé teszi az egyensúly igénylését.
Mi erről már nem is tudunk, már el sem hisszük, mi már csak azt tudjuk: a lónak két oldala van. A háta nem érdekel. Csak a két oldala. Ott szeretünk lenni, ott érezzük jól magunket. Hol itt, hol ott.
Annak biztosan szerepe van, hogy az USA és Nagy-Britannia régi, totalitárius demokráciák, a választásokon a győztes mindent visz, a kis pártoknak semmi esélye sincs a parlamenti képviseletre és esetleg egy későbbi erősödésre. Az USA törvényhozásában is csak a két nagy párt van jelen és az elnököt is mindig ők adják.
Az európai kontinensen az arányosabb politikai képviselet a jellemző.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!