Tiszerintetek a jövőben ki fog alakulni egy egységes világnyelv?
Ez az angol.
A Föld lakosságának 1/3-a már ma is kommunikációképes valamilyen szinten angolul. És ez az arány csak nőni fog.
Nem hiszem. Az eszperantó kísérlet sem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Egy mesterséges nyelvnek nincsenek meg azok a finom árnyalatai, szófordulatai, gondolkodásmódja, irodalma, ami egy élő, több ezer év alatt kicsiszolódott nyelvnek megvan. Így a mesterséges nyelv korlátai minden területen hamar előjönnek. Nem alkalmas kellően árnyalt kommunikációra.
Másrészt az angol kiválóan betölti ezt a szerepet. Alapvető kommunikáció szintjén nagyon könnyen és gyorsan megtanulható, és mindenhol megértik. Már semmilyen kitalált nyelv nem képes felvenni vele a versenyt.
Szerintem soha.
Azaz, hogy van már, az angol. Egy átlag reptéren, szállodában, üdülőhelyen, étteremben elintézheted a dolgaidat angolul, gyakorlatilag bárhol a világon.
De az esetek többségében ez egy alap angol, nagyon kevesen beszélik magas szinten, arra ez nem alkalmas - ha te még jól is beszéled - hogy úgy beszélgess emberekkel, mint az anyanyelveden. Minimális kommunikáció, és annyi.
Ahhoz, hogy finomságokat, mélységeket ki tudj fejezni egy nyelven, ahhoz ott kell élni, ahol kialakult, ott kell felnőni. Mi sem értenénk meg egykönnyen egy japán szóviccet - ha van nekik olyan - meg ők sem egy Hofi vagy Sándor György poént, legfeljebb csak hosszas magyarázat után.
Erre nem alkalmas mesterséges nyelv, és az alap angol sem. Ilyen értelemben nem lesz egységes nyelv. Alap kommunikációra meg ott van az angol.
A tudomány nyelve már most is szinte csak az angol.
Ha valaki egy tudományos témában akar publikálni, az leginkább angolul teszi.
Az angol nyelvnél:
Beszélők száma:
anyanyelvként kb. 332 000 000;
második nyelvként 250 000 000 - 1 000 000 000 fő
És ez a szám csak növekedni fog.
Egyértelműen igen a válasz, és valószínűleg az angol lesz az (de nem a mai angol, hanem egy variánsa, mert a nyelv mindig változik). Ez nem jelenti azt, hogy a kisebb nyelvek mind eltűnnek egyik napról a másikra. Indonézia szerintem jó példa, ahol rengeteg lokális nyelv van, de közben mindenki tökéletesen beszéli a közös indonéz nyelvet is. Azt viszont nem tartom valószínűnek, hogy a közös nyelv egy mesterséges nyelv legyen.
"Ahhoz, hogy finomságokat, mélységeket ki tudj fejezni egy nyelven, ahhoz ott kell élni, ahol kialakult, ott kell felnőni."
Hol az az ott? Ha kialakul egy közös nyelv, akkor nyilván azt az emberek kisgyerekkortól kezdve beszélni fogják, az lesz az anyanyelvük, miért ne tudnának tehát vele mélységeket kifejezni? A viccek megértése meg nem a nyelven múlik, hanem a kulturális közegen. Új-Zélandon angolul beszélnek, Texasban is angolul beszélnek, de egy új-zélandi nem fogja érteni a texasi viccet, ha az a texasi politikai helyzetről szól, mert gőze sincs róla. De jobbat mondok, egy mai húszéves magyar se biztos, hogy megérti Hofi vicceit, hiába magyarul van, mert azok egy másik korszakból vannak, amikor ő még nem is élt vagy csak totyogott.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!