Mi az oka, hogy a XX. Század második felében az olasz értelmiség túlnyomó többsége az ottani kommunistákkal (Partito Comunista Italiano [PCI]) szimpatizált?
"nehézkesen döcögött a gazdaság a háború után"
"The Italian economic miracle or the Italian economic boom (Italian: il miracolo economico, or boom economico) is the term used by historians, economists and the mass media[1] to designate the prolonged period of strong economic growth in Italy after the Second World War from the 1950s to the late 1960s, and in particular the years from 1950 to 1963."
Mert az amerikaiak foglalták vissza őket a németektől.
Ilyen egyszerű ez kérem. Az oroszok kiverték volna az elvarázsolt fejükből ezeket a romantizált,egyenlősdis,kollektivizált fax@ságokat.
Agyal@lágyultak
Mert Olaszországban a kereszténydemokraták (DC) 43! évig voltak hatalmon, igaz kisebb pártokkal, mint a szocik (PSI), liberálisok (PLI), republikánusok (PRI) kötöttek koalíciót, de a kereszténydemokraták voltak a dominánsak. Értelemszerűen az egyháznak erős hatalma volt a hétköznapokban a 70-es évekig is. 43 év abnormális kormányzásban. De ennek oka a kommunista párt léte volt, a kereszténydemokraták amolyan "centrális erőtérként" létezett. Az értelmiség kereste az újat és világiasabb, laikusabb világra vágyott.
Szóval a kommunista párt volt a mindenkori ellenzéki párt, hatalmas társadalmi bázissal (Emilia Romagna, Toszkána, Umbria és a nagyvárosok). A nagyhírű Bolgonai Egyetemen a hallgatók is kommunista szellemiségűek voltak.
#4 Korrekt. Hozzátenném, hogy a 70-es évektől látszódtak az olasz csoda korlátai. A politikai élet is meglehetősen zűrzavaros volt. A kommunista párt ebben a környezetben egyfajta elitellenességet képviselt, hasonlóan például a mostani 5 csillag mozgalomhoz. A 70-es évektől az olasz kommunista párt szembefordult a Szovjetunió politikájával. Az így kialakult ún. eurokommunizmus azok számára is elfogadhatóvá vált, akik a szovjet típusú kommunizmust masszívan elutasították.
Ezen kívül sokakat vonzott az anti-imperialista ideológia is, ami az Egyesült Államokkal szemben megnyilvánuló olasz ellenérzések miatt volt fontos tényező.
5-ös ez is igaz. 4-es vagyok. Pluszban az is, hogy az olasz közmédia kettes tv-csatornája a RAIDUE a 70-es évektől kommunista szellemiségű híradót (Tg2) készített. Ez a csatorna amúgy is szabadosabb, fiatalosabb programkínálattal rendelkezett. A 80-as évek közepétől a Rai 3 csatornán levő Tg3 kommunista, a Tg2 szocialista és a Rai 1 Tg1 híradója kereszténydemokrata szellemiségű volt.
Az egész rendszernek a Tangentopoli adta a kegyelemdöfést, amit érdekes módon a komcsik megúsztak, ők amiatt szűntek meg, hogy rendszerváltás volt a keleti blokk országaiban + felbomlott a Szovjetunió. Heylébe jött a Baloldali Demokrata Párt (PDS) Reform Komunsiták (PRC) majd később ezek tagjai lettek az Olajfa nevű Romano Prodi vezette pártszövetségnek.
A kommunisták mellett a neofasiszta Olasz Szociális Mozgalom (MSI) volt a másik amely a kereszténydemokraták hatalmát biztosította hosszú távon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!