Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A középkori Kínában magasabb...

A középkori Kínában magasabb volt az életszínvonal, mint a középkori Európában (legalábbis a középosztálynak és afelett)?

Figyelt kérdés

Ha olvasok történeteket vagy történelmi írásokat amikor ilyenkor játszódnak (pl. olyan 1300-1600 között Kínában), akkor nekem az jön le, hogy az életstílus egész modern és elfogadható volt, legalábbis a középosztálynak és a felsőosztálynak.


Voltak például a hivatalnokok. Ők már fiatal korukban megtanultak írni-olvasni, és művelődniük, tanulniuk kellett. Nem származás, hanem vizsgák és végzettségek megszerzése után vállalhattak fehérgalléros munkát egy irodában, vagy hivatalban.


Ezek mellett házuk volt több szobával és akár kisebb magánkönyvtárral, minden nap eleget tudtak enni, nem szenvedtek mindenféle gyógyíthatatlan betegségben és nyavalyában, és ugyan diktatúrában éltek, de a mindennapi élet általános dolgaiba nem szólt bele a Császár és a hatalom. Pl. az, hogy milyen ruhát hordanak, mit esznek, mit tanulnak, és kivel szexelnek inkább a társadalmi szokások és moralitás, mint valami felsőbb parancs diktálta.


Ez már szinte 20. századi életszínvonal, csak elektromosság nélkül.



2017. júl. 22. 15:09
 1/6 anonim ***** válasza:
95%
Igen, a középkori Kínában magasabb volt az életszínvonal. Egészen a Római Birodalom bukásától az első ipari forradalomig Európa aránylag szar hely volt a kortársaihoz képest.
2017. júl. 22. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
90%
Igen, ilyen amikor egy országot nem dönt nyomorba a vallás.
2017. júl. 22. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Kína a kezdetektől fejlett társadalom volt kisebb nagyobb hanyatlásokkal.
2017. júl. 22. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 kürasszír ***** válasza:
39%

Kínában ugyanúgy előfordultak éhínségek és járványok, mint Európában, belső villongások, polgárháború, anarchia szinén. Például 1333-1337 és 1630-1631 között milliós emberáldozatot követelő országos éhínségek tomboltak Kínában, az utóbbi döntően hozzájárult a Ming császári dinasztia bukásához.


"..nem szenvedtek mindenféle gyógyíthatatlan betegségben és nyavalyában..." - Dehogynem, aratott a pestis és mindenféle egyéb ijesztő nyavaja ott is.


A kínai hivatalnokok, legalábbis a magas rangúak a kor színvonalán valóban műveltek voltak, de ezt Nyugat-Európában szintén el lehet mondani, tekintve, hogy a főhivatalnokok jellemzően valamilyen egyetem, gyakran külföldi elvégzése után kerültek pozícióba.


A kínai hivatalnokok oktatása és vizsgarendszere nem gyakorlati megközelítésű volt, jellemzően konfuciánus szövegetket magoltak (pl: „a négy könyv és az öt klasszikus”), kalligráfiát tanultak.


"Ezek mellett házuk volt több szobával és akár kisebb magánkönyvtárral, minden nap eleget tudtak enni..." Háza, esetleg könyvei és betevő falatja az európai hivatalnokoknak is volt :)


A kínai államszervezet, életstílus és kultúra rendkívül merev, dogmatikus és konzervatív volt a konfucianizmus hivatalos állami ideológiája miatt, melyet még az ókorban Han Wudi császár (Kr. e. 141-87) vezetett be.


Kína egy keleti despotikus állam volt, ahol az egyén összehasonlíthatatlanul kevesebb szabadsággal és joggal rendelkezett, mint a feudális Nyugat-Európában. Például a kínai paraszt sokkal inkább kiszolgáltatott helyzetben élt, mint az európai jobbágy.

2017. júl. 22. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Igen, magasabb volt, de általános jelenség volt a Bizánci Birodalomban, Közel-Keleten, Észak-Afrikában, Dél-,Délkelet-, és Kelet-Ázsiában, hogy a társadalmi elit tagjainál, és valamennyire a "középosztálynál" elvárás volt a magas műveltség és az igényes életvitel (pl. tisztálkodás, viszonylag higiénikus viszonyok között élni, választékosan viselkedni, kerülni a vulgáris beszédet-viselkedést), egyáltalán nem volt ebben Kína egyedülálló.
2017. júl. 23. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
2-es Kínában a taoizmus és konfucianizmus volt az államvallás csak szólok :D
2020. aug. 1. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!