Szerbia vagy Magyarország gazdasági helyzete a jobb? Hol jobb az életszínvonal?
Csak azért fogalmazódott meg bennem ez a kérdés, mert 2 hete Novi Sadban jártam és nagyon takaros városnak tűnt, szerintem Budapestnél nem volt rosszabb állapotban, ráadásul az elővárosaiban is rengeteg új építésű lakóövezeteket láttam.
Az emberek sem öltözködtek rosszabbul vagy jártak régebbi autókkal mint itt Magyarországon.
Ezek után megnéztem néhány gazdasági adatát az országnak.
Az átlag fizetés nettó 450 euró, ami egynegyeddel kevesebb mint Magyarországon, de én úgy vettem észre hogy az árak negyedével-harmadával alacsonyabbak. Igaz, hogy az 1 főre jutó GDP alacsonyabb, viszont az 1 főre jutó GNI nem sokkal kevesebb, mint itthon. Ezek tudatában szerintem már nem is olyan nagy baromság a kérdésem ;)
Ez mind szép és jó, de csak a statisztikai és gazdasági adatokra, GDP-re és GNI-re alapozva az ember soha nem kap reális képet. Azok mindig ki vannak sminkelve, szépítve vannak. Sokkal reálisabb adatok ismerhetőek meg például a helybéli lakosságtól. A mai világban csak a politikusoknak és a gazdasági szakembereknek vakon hinni, szerintem egyáltalán nem reális.
Szerbiáról tudni kell, hogy valójában még mindig nem történt semmilyen érdemleges változás a rendszerváltások etalonjának kikiáltott berlini fal leomlása óta, az úgynevezett demokrácia legalább annyira hamis, mint a gazdasági adatok, a törvények és előírások csak papíron léteznek, senki nem tartja azokat be. Egy fajta vad, vagy talán inkább rabló kapitalizmusnak nevezhető rendszer működik Szerbiában, az állami vagyon javát bagóért eladták a háborús nyerészkedőknek és maffia szervezeteknek, az állami korrupció irgalmatlanul nagy, a politikusok és vezetők egy cipőben járnak az alvilág eminens tagjaival, akik ez által érinthetetlenek.
Az általad említett 450 eurós átlag fizetés az állami szektorban dolgozók fizetését teszi ki megközelítőleg, de ez a lakosság kisebb része, hisz mint azt említettem, az egykori állami vállalatokat, gyárakat kétes múltú és jelenű személyek vásárolták meg a kilencvenes években és később. Ők foglalkoztatják a lakosság javát, akik csak a minimálbért kapják, ami gorombán 200 euró. Ezeket a minimálbérért dolgozó embereket leginkább nem is számítják be az általad említett statisztikai adatokba, hisz a legtöbbjük feketén dolgozik, így nem szerepelnek semmilyen nyilvántartásban. A munkaadók ez által megspórolják a munkások után fizetendő járulékokat, és így még több vagyonra tesznek szert. Az állam irányába fizetendő adókat és kötelezettségeket általában megbuherált könyvelések alapján fizetik, de nagyon sokan vannak olyanok is, akik a hatalmi politikai körökhöz közel lévén, nem is fizetnek adót és más kötelezettségeket.
Ami a jó öltözködést és kocsikat illeti, arról azt kell tudni, hogy az említett kétes múltú és jelenű újgazdagok zöme a nagyvárosokban koncentrálódik. A legtöbben Belgrádban vannak, ami magát a Vajdaságot illeti, ott ez Újvidék, ahol Te is jártál. A kisebb városokban és településeken is előfordul egy-egy ilyen személy, de jellemzően a nagyvárosi életet szeretik, a kisebb helyekhez leginkább csak esetleg valamilyen érdek (főleg anyagi) fűzi őket.
Ez valóban árnyalja a képet kedves utolsó.
Egyébként megkérdezhetem hogy te Szerbiából jöttél, esetleg most is ott élsz?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!