Az ilyen kis államok, mint Andorra, Monaco igazából nem önállóak teljesen?
OKé, Andorra hercegség, de pl saját útlevelük az van, tudom.
Viszont az meglepett, hogy Spanyolo és Franciao feladata a védelme, hadserege sincs, és úgy mászkálnak Franciaoba vagy Spanyoloba akár kórházba akár bármit intézni, mintha egy ország lennének. Sőt, próbáltam kutatni hivatalos andorrai szervek után, de mintha nem lennének, és mindig elirányított a net pl a spanyol belügyminisztérium honlapjára, semmit se találtam andorrai közig-ről.
Aztán egy andorrai meg azt mondja, hogy pl tök természetes, hogy francia rendőrök járőröznek és felügyelnek mindent, de állítólag spanyolok is (csak ő éppen franciákat látott).
Na most akkor ez hogy van? Ez a két kis törpeállam valójában a körülötte lévő országokhoz tartozik közigazgatásilag a gyakorlatban, csak valami formai önállóság van?
Hogy működnek ezek? Mert a jelek szerint olyan nem létezik, hogy pl Andorrai Belügyminisztérium vagy Andorrai Külügy stb ...
de akkor mi az irányadó? A francia és spanyol jogszabályok együtt?
Aztán egy gyakorlati kérdés: ha pl eljön hozzánk egy andorrai turista, melyik nagykövetséghez tud fordulni? Mert andorrai nincs ugye, de a spanyolok is azt mondták és a franciák is, hogy gőzük nincs, de hozzájuk biztos nem.
Valaki világosítson fel. köszi
A megoldás rendkívül egyszerű. Arrafelé nincsenek uszítók, nem utálják egymást az emberek, a funkció és annak ellátása fontos, nem az, ki csinálja. Minden olyan közigazgatási funkció megvan náluk, ami más országokban. Azonban léteznek olyan tevékenységek, amelyeket akkor lehet hatékonyan és nem túl drágán elvégezni, ha elég sokan csinálják. Ilyen például a rendőrség. Kicsik lévén, nem érné nekik meg, viszont mivel kölcsönösen jóban vannak egymással, egyiküknek se okoz problémát a másik "területén" munkát végezni. Ezért nem érdekli se az andorraiakat, se a franciákat, se a spanyolokat, ki hol rendőr. Van ilyen feladat, megfizetik, ellátják. Ahogy a legkifizetődőbb.
Nekünk ez azért hihetetlen, mert ősidők óta utáljuk a szomszédainkat és viszont, nálunk az utálat és bizalmatlanság az alapeset, most, hogy kormányszinten erőltetik, különösen.
A jogszabályok csak ott okoznak problémát, ahol rendkívül ellentétes célúak. Ha ugyanazt akarják, nem gond azonosan fogalmazni. Akkor meg mi a probléma?
Hidd el, e két törpeállam nagyobb szuverenitást élvez, mint mi. Sokkal nagyobbat. Mert ott ők és a környezetük ezt tartják természetesnek, eszükbe se jut, hogy holmi erőfölénnyel visszaéljenek.
igen ez mind oké, csak mint az andorrai turista példáját írtam ... akkor ők maguk se tudják? hiszen a nagykövetségek nem.
na meg ha létezik andorrai útlevél, andorrai állampolgárság, akkor azt a spanyol belügy állítja ki? egyszerűen nem értem. mert azt meg hallom h pokoli nehéz maguknak a spanyoloknak/franciáknak is andorrai állampolgárságok szerezni, sőt, ők még akkor se kapják meg,ha ott születnek.
nekem kicsit felfoghatatlan, hogy működnek, ill. nem kicsit. az oké h nem utálják egymást stb, na de pl akkor egy andorrai minden hivatalos ügyet választása szerint vagy Spanyoloban vagy Franciaoban intéz, mert nem létezik andorrai közigazgatás?
B@zzeg! A gugli a barátod! Egy perc volt kikeresni a wikipédiáról:
"Egészen a legutóbbi időkig Andorrában a hatalom nem volt felosztva külön végrehajtó, törvényhozó és igazságügyi testületre. Az 1993-ban elfogadott alkotmány szerint Andorra független parlamentáris demokrácia; a társhercegek továbbra is betöltik az államfői funkciót, de a kormányfőé a végrehajtó hatalom. Az államfőnek (társhercegeknek) korlátozott hatalma van, amiben nincs benne a vétójog a kormány tevékenysége felett. Andorrában az államfőket delegáltjaik képviselik."
Jelenlegi társhercegek:
Joan-Enric Vives i Sicília, Andorra spanyol társfejedelme és Urgel püspöke
Emmanuel Macron, Andorra francia társfejedelme és Franciaország elnöke
oké ezt én is megtaláltam csak ez kb semmire se válasz.
és akkor mégis melyik kormányfőről van szó szted?
na meg próbáld csak ki, keresel egy akármilyen hivatalt, és átirányít a net vmelyik spanyol minisztérium X részlegére. ezért nem értettem az egészet
"és úgy mászkálnak Franciaoba vagy Spanyoloba akár kórházba akár bármit intézni, mintha egy ország lennének"
Ez azért van, mert Andorrában az embereknek csak a 30%-a őslakos, azaz andorrai állampolgár. Az összes többi francia vagy spanyol (vagy katalán). Andorra senkinek nem adja meg az állampolgárságot, aki nem lakott minimum 30 éve ott és nem rendelkezik andorrai őssel.
Amúgy igen kérdező, az ilyen országok nem 100%-ig önállóak, ugyanis az országok méreténél van egy minimum határ, mely alatt egyszerűen képtelenség azt megcsinálni, hogy az ország ne függjön kis, nagy, vagy akár teljes mértékben a szomszédoktól.
Ezek a kis országok mind-mind adóparadicsomok, gazdaságilag teljes mértékben a szomszédoktól függenek:
- Liechtenstein Svájccal van gazdasági unióban, az országot a svájci hadsereg védi, a svájci frankot használják fizetőeszközként, ennek ellenére Liechtenstein politikailag független ország, saját útlevéllel, stb.
- San Marino teljesen Olaszországra van utalva, saját hadserege szintén nincs, és ők is az eurót használják
- Andorrát már leírták, Franciaország és Spanyolország segít mindenben Andorrának, és Andorra is eurót használ
- Monaco-t a gazdag európaiak tartják fent, és Franciaország védi a területet is
Ha a szomszédok nem támogatnák ezeket az országokat, akkor ezek már rég megszűntek volna, vagy nagyon szegények lennének, elenyészően kicsi lakossággal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!