Mi a különbség a liberális és a libertariánus szó között?
A libertarianizmus sokkal szélsőségesebb, és sokkal inkább fennálló problémákra koncentrál. Főleg az állam negatív hatásait akarják minimalizálni. Elég nagy fókusz van a gazdasági kérdéseken.
A liberalizmus sokkal kevésbé konkrét. Elég sok minden belefér. Az az általános irányelv, hogy az emberi szabadság jó, és törekedni kell rá. De aztán ezen belül van minden. Sokkal szerteágazóbb.
A liberális egy nagyon tág fogalom, amelynek sok különféle irányzata van, mint a klasszikus liberalizmus vagy a szociális liberalizmus (ez utóbbira vonatkozik a "ballibsi" kifejezés). Általános jellemzője, hogy az emberi jogokra és az egyénre nagy hangsúlyt fel.
A libertariánizmus egy az Egyesült Államokban kifejlődött ideológia, amelynek olyan gondolkodók adták az alapot, mint Ayn Rand, Murray Rothbard vagy Milton Friedman. A libertariánusok egyfajta ellenreakcióként jöttek létre a baloldal felé sodródó liberális eszmékkel szemben. Ennek keretében visszatértek az eredeti liberális ideológiához (a klasszikus liberalizmushoz) és azt felújították a modern társadalom igényeinek megfelelően.
Ennek értelmében, a libertariánus eszme középpontjában a kapitalista, önellátó egyén áll. Tehát az emberi jogok kapcsán a libertariánusok számára a tulajdonjog és más negatív tartalmú szabadságjogok (pl. vallásszabadság, sajtószabadság) rendkívül fontosak, de a mások által cselekvési kötelezettséget előíró alapjogokat (pl. egészséghez, minimálbérhez való jogok), illetve pozitívan diszkrimináló alapjogokat (kisebbségi jogok) nem ismerik el.
A libertariánus eszme alaptézise, hogy az állam elkerülhetetlenül korrumpálódik ha beleavatkozhat a társadalom és a gazdaság dolgaiba, ezért minél inkább minimalizálni akarják az államot. A libertariánus modellben az állam feladata csupán az, hogy az igazságszolgáltatást és a hadsereget fenntartsa. Ennek értelmében a privatizációt erősen támogatják, még az olyan hagyományosan állami területeken is mint az oktatás vagy az egészségügy. Jellemző, hogy a libertariánus politikusok az adókat csökkentetni akarják, külpolitikailag pedig a be nem avatkozás hívei.
Ha el akarod határolni tehát a liberálisokat (mint a magyar baloldal) a libertariánusoktól, akkor nagyon egyszerű a dolgod. Ha valaki adót akar emelni, minimálbért akar, segélyeket támogatja, állami beavatkozást szorgalmaz, stb., akkor az a személy nem lehet libertariánus, mivel ezek mind ellenkeznek az eszmével.
Magyarországon jelenleg tudtommal nincs libertariánus párt, sajnos, mivel a legtöbb magyar számára eléggé idegen eszme. Nálunk az a módi (bal és jobb oldalról is), hogy az államnak kell a társadalmi problémákat megoldania, a libertariánusok meg ezzel szemben azt akarják, hogy a piac és az egyének oldják meg a problémákat. Talán a Bokros-féle MOMA esik legközelebb ehhez az eszméhez, de az is csak gazdaságilag, társadalmilag nem.
Ez a bejegyzés pontosan erről szól:
ellenpropaganda.com/mi-az-liberalizmus/
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!