Nyugat-Európában miért van hiány orvosokból?
Az érthető,hogy Kelet-Európában miért.
Rossz fizetés, rossz munkakörnyezet,bürokrácia,megbecsültség hiánya...stb
De, Nyugat-Európában miért?
Javítsatok ki, ha tévedek.Én ezt gondolom:
Úgy vettem észre, hogy arra fele is vannak a slágerszakmák, népszerű képzések, mint az üzleti/közgazdasági képzések, mérnöki képzések, jog,újságírás...stb.Az orvosi szakma nem népszerű.
Azért amiért hiány van informatikusokból, műszakiakból és majdnem mindenféle szakmunkásból is. Könnyen meg fogod érteni. Mivel mondjuk Magyarországon 5x annyi egyetemista van mint Ausztriában, pedig az oktatás ott totál ingyen van és a minimális ösztöndíj is 600 Euro itt meg semmi. Ez azért van, (nem mintha az itteni diákok okosabbak lennének), hanem mert itt alapvetően azért tanulnak tovább a fiatalok mert menekülnek a nyomorból. Ha nem tennék, leélhetnék az egész életüket 100-130 ezer forint nettó fizetéssel, amiből még vegetálni is csak nyomorban lehet. Az osztrák fiatal meg azt látja, hogy ott a minimálbérből is boldogan meg lehet élni bőségben, francnak tanuljon tovább? Gondolj bele, ha itt 300 ezer forintra ugrana a minimálbér, hányan szopnának egyetemen? Lecsökkenne nálunk is 20%-ra az egyetemi hallgatók száma...
Összegezve azért, mert Nyugat-Európában nem kell orvosnak meg mérnöknek lenni ahhoz, hogy ne élj nyomorban és ne legyen az életed egy anyagi kilátástalanság, nélkülözés és szegénység, mert ott még a legutolsó betanított munkás is jól él. Így fölösleges erőfeszítésnek tűnik a továbbtanulás.
"Az orvosi szakma nem népszerű."
És ezzel meg is válaszoltad a kérdést.
Mert egyre több a beteg.
Gyakorlatilag ma már mindenkinek van valamilyen nyavajája, ráadásul az egészségbiztosítás azt a látszatot kelti, hogy az egyészségügyi ellátás ingyenes, így igénybe is veszik apróbb dolgokkal is, amit 20 éve még elintéztek otthon a nagymama módszerével, egy kamilla teával.
Két különbséget végy észre. Ott a dolgok piaci alapon zajlanak, ezért nehéz jó orvosnak lenni. Nemcsak sokba kerül, de sok gonddal is jár. Nálunk (ma már nem, de akik kimennek azoknál még igen) sokkal könnyebb orvossá lenni, még vannak helyek, ahol lehet tanulni (csak fejlődni nem eszköz híján). Ott van perspektíva, itt nincs, tehát amikor itt eléri az igényei és lehetőségei határát, nyugatra megy az orvos. Ott élhet jó, ha csak ennyit akar, és fejlődhet igényei szerint. Ez a motivációja.
A másik fontos különbség, hogy ott arányaiban sokkal fejlettebb és kiterjedtebb az egészségügy. Ezért sokkal több orvosra van szükségük (mondjuk százezer lakosra nézve). Ezért van ott hiány.
Egy egyszerű példával: Ha van egy kiló kenyered és nagyon éhes vagy, jó ha kitart két napig, aztán hiány lesz. Ha kisétkű és gyomorbajos vagy, akkor akár 10 napig is kitarthat, csak utána lesz hiány. Nos amott attól (is) van hiány, amitől a 3. és 10. nap között a kenyér dolgában.
Az utolsókhoz:
Kéne egy olyan törvényt hozni, hogy aki az országunkban kapja meg az orvosi képzést, kötelezve van 50 év munkára Magyarországon, vagy az egész ingyenes képzés visszatérítésére. Azzal semmit se nyerünk, ha magyar adóból képezzük ki az orvosokat külföldnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!