Horvátország miért nem akart évszázadokig függetlenedni?
A horvátok is megosztottak voltak, egy részük akarta a függetlenséget, a középkor folyamán sokszor szövetkeztek mondjuk Velencével a magyarok ellen. Aztán amikor a török támadás jött országukat nagyobb biztonságban érezték a magyar korona védelme alatt (ekkor még a Magyar Királyság nagyhatalom volt).
A török kor után Horvátország jó része közvetlen osztrák irányitás alá került mint Katonai Határőrvidék, ez később megszűnt. Majd 1848-ban Jelasics vezetésével fellázadtak a magyar uralom ellem, viszont amikor látták hogy Bécs nem tartja meg az ígéreteit vissza "táncoltak" a magyarokhoz. A viszony rendezése 1868-ban a magyar-horvát kiegyezéssel normalizálódott amikor a magyar parlament Horvát-Szlavónországnak belpolitikai autonómiát biztosított, ettől kezdve egészen Trianonig Horvátország csupán jelképesen tartozott a Magyar Királysághoz.
Sokáig az országban élő többi nép (szlovákok, románok, szerbek, stb.) sem akartak függetlenedni.
Azt is fontos a kérdés kapcsán megemlíteni, hogy a nemzet ma is ismert definíciója a XIX. századi nacionalizmusnak köszönhetően alakult ki, azelőtt sokkal erősebb kapocs volt pl. a vallás a beszélt nyelvnél.
A hazai nemzetiségek is teljes mértékig a magyar korona alattvalóinak tekintették magukat, nem volt olyan mértékű szembenállás, mint a XIX. századtól kezdve.
A nacionalizmus megjelenésével aztán elkezdtek éledezni ezek a nyelvi-kulturális különbségek, minekutána már nemcsak a horvátok, de szinte az összes nemzetiség a függetlenséget tűzte ki célul.
A nacionalizmus a 19. században tört előre. Ezelőtt sokkal jobban számított a vallás, mint a nemzetiség. Nem véletlen, Hunyadi Mátyás 4 nagy hadvezéréből csupán kettő volt magyar ( Kinizsi Pál és Magyar Balázs ), a többi más nemzetiségű volt ( szerb és horvát ). Vagy éppen Zrínyi Miklós is ( a szigeti hős és a várvédő-költő is ) horvátok voltak, mégis életüket adták Magyarországért.
De a nacionalizmus a 19. században erőre kapott. Nálunk is jelentős intézkedések következtek: nyelvművelés, magyar nyelv államnyelvvé tétele, magyar nyelvű iskolák létesítése. És ugyanúgy a nemzetiségeknél is, eleinte autonómiát akartak ( 1840-es évek, ezt követelték, de nem kapták meg, ezért fordultak ellenünk ), majd később függetlenedni akartak ( '67-68-as kiegyezés egyedül a horvátoknak felelt meg, a többi nemzetiség, akik kisebb számban voltak az országban csupán kulturális autonómiát kaptak ).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!