Hány pólusúnak lehet mondani a mai világot?
Vegyük úgy, hogy egy világháborúban ki lenne kikkel.
A NATO tagok biztosan együtt lennének + néhány kisebb ország. Az oroszok biztosan ellenünk, de ők össze fognának a kínaiakkal, vagy az indaiakkal?
Ha egyszerűsíteni akarjuk, akkor két nagy pólus van.
Az észak-atlanti térség, NATO (és ide sorolnám még Ausztráliát és Japánt, Dél-Koreát is) és a keleti szegényebb nagyhatalmak ellenpólusa: Oroszország-CSTO, Kína, India (és esetleg ide sorolható még Brazília és egyéb dél-amerikai országok -Venezuela, Argentína, Bolívia).
De a két nagy pólus is több csoportra bontható.
Az első nagy póluson belül is elkülönül Észak-Amerika, Európa-EU, Ausztrália-Óceánia és Japán.
A második pólus is szétbontható 4 élesen elkülönülő csoportra: Oroszország-CSTO, Kína, India, Dél-Amerika.
Harmadik pólusként a világban mindenképpen megemlítendő az iszlám országok. De ez sem egységes, négy csoportra bontanám: 1. közel-keleti és észak-afrikai arab országok (+Pakisztán, Banglades), szunnita iszlám 2. Irán (perzsák), síta iszlám 3. Törökország 4. Indonézia
Negyedik, leggyengébb, legkiszolgáltatottabb, de a népességrobbanás miatt egyre jelentősebb pólus: Fekete-Afrika.
Az elso es masodik vilaghaboru eppen a gazdasagi vilagvalsag egyik fo oka, a masik ket fo ok pedig az volt, hogy Ausztria-Magyarorszag erossodott, terjeszkedett minden teren, ugyanakkor Nemetorszag es Oroszorszag jo gazdasagi viszonyt folytatott, ami azt jelentette, hogy Amerika gazdasagilag lemaradhat, vagy meg is bukhat, ezert USA mar az 1900-as evek elejen kitalaltak a fiktiv penzt, amivel gazdalkodtak, es letrehozta az IMF-et.
Mai vilagban is pont ez tortenik, fiktiv, valotlan penzt allitanak elo, annyi dollart gyartanak le, amennyit akarnak, csakhogy annyit pazarolnak, hogy megis minuszba jonnek ki (lasd pl. a hitelek, minden jott-mentnek tobb ezer dollarokat adtak a bankok "kolcsonkent").
Most, hogy USA nagy adosagban van, 2016-ban akartak egy vilaghaborut, ugy hogy Ukrajna urugye miatt Oroszorszagot szetakartak verni, ellopni minden nyersanyagot, es igy helyrehozni az adossagot, es megnehany szaz evre gazdagon eljen a Nyugat. csakhogy Putin elkuldott par vadaszgepet nuklearis fejekkel az USA legi hatarra, igy megmutatta, hogy ez nuklearis vilaghaboru lesz, es az USA felmondott tervevel, ezert is tettek oda Trump-ot, hatha o megtudja haboru nelkul oldani a gazdasagi valsagot.
Nekem ez a velemenyem. Vilaghaboru nem lesz a kozeljovoben, most kibernetikai es urhaboru lesz, ki megy ki hamarabb az urbe, ki kontrolalja azt.
Oroszorszag mellett biztosan ott lenne Kina, India, Brazilia, Eszak-Korea.
USA mellett ott lenne a NATO, Izrael, Japan, Del-Korea.
Ugyanakkor rengeteg arulas lenne, sok NATO tagorszag csak atengedne az Oroszokat a hataran, mint peldaul Magyarorszag is, Romania nem biztos, mert ott allomasoznak az USA katonak, de 50-50%, Szlovakok is, Bulgarok is, Lengyel es Csehorszag is esetleg. A tobbi Nyugat-Europai orszag meg nem tudna habrouzni, mert szellemileg ninsenek olyan szinten, ok mar az aramkimaradas miatt is betegek lennenek, nem hogy haboruzzanak. (Eleget vedte a Kelet a nyugatot, soha nem tapasztaltak igazi haborut, szegenyseget, szenvedest, ha igen azt is a toredeket. Cserebe a Nyugat a haboruk utan kifosztotta a keleti orszagokat, es miattuk vagyunk szegenysegben, hogy ok jol eljenek).
Én is egyetértek abban, hogy nincsenek egységes pólusok, és a gazdasági összefüggések is úgy átszövik a világot, hogy nem éri meg háborúzni sehogysem.
Háttérből lehet irányítgatni folyamatokat, pl az elsivatagosodó szegény régiókből nyugati államokba irányuló migráció pont ilyen. Vagy a szakadárok erőrekapása k-ukrajnában. Vagy az amcsik-oroszok beavatkozásai más országok belügyeibe-háttérből.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!