Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Mi lenne a megoldás a területi...

Mi lenne a megoldás a területi vitákra?

Figyelt kérdés
Még manapság is sok országok közti területi vita van: pl. Gibraltár, Ceuta-Melilla, Mayotte, Krím-félsziget, Falkland-szigetek, Golán-fennsík, Hegyi-Karabah, Kelet-Jeruzsálem, Kasmír, Aksai Chin, Paracel és Spratly-szigetek, Kuril-szigetek...

2017. jan. 17. 20:18
 1/4 anonim ***** válasza:
52%
Atomcsapás. Amint látod Csernobilon se vitázik senki.
2017. jan. 17. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
90%

Ezek mind olyan területek, melyek többsége pontosan azért befagyott konfliktus, mert megoldhatatlanok, mert mindkét fél mást akar.

Amihez hozzá tudok szólni:


Gibraltár és a Falkland-szigetek nem vitatott területek, mindkettő az UK szerves része.


A Krím-félsziget érdekes kérdés, mert ezt anno Hruscsov adta Ukrajnának, egyfajta kárpótlásként Holodomorért, amit most "vissza"vett Oroszország nem épp demokratikus és békés módon. Ezt kb senki sem ismeri el.


A Golán-Fennsík egy stratégiailag nagyon fontos terület. Mellesleg a fennsík nem csak akkora, amekkora rész Izraelhez tartozik, annál jóval nagyobb. Csak az volt a probléma, hogy a Golán-Fennsíkról tűz alatt lehetett tartani Izrael területét határátlépés nélkül is, emiatt foglalták el a zsidók a fennsík egy kisebb részét. Szírek nem élnek ott, csak zsidó telepek meg drúzok vannak ott, szóval szerintem ez simán tartozhatna Izraelhez is alapba. Mellesleg Szíria álláspontja a polgárháború előtt az volt, hogy ha Izrael visszaadja a Golán-Fennsíkot, akkor Szíria hajlandó békét kötni Izraellel.


A Hegyi-Karabah népszavazáson kikiáltotta a függetlenségét Azerbajdzsántól. A gond az volt, hogy minden oldalról Azerbajdzsán veszi körbe a területet, emiatt féltek az azeri agressziótól és bosszútól, minek következtében a szomszédos Örményország megszállta a Hegyi-Karabahot és a körülötte lévő területeket (ez Azerbajdzsán egészének 17%-a kb), onnan pedig elüldözték az azerieket. Mindkét ország a magáénak akarja a Hegyi-Karabahot, és a konfliktus már csak azért is megoldhatatlan, mert Azerbajdzsánnak ott van Törökország, mint szövetséges, Örményországnak meg Oroszország. Patt helyzet.


Kelet-Jeruzsálemről regényt is lehetne írni, ez elég bonyolult, wikipedián részletesen fent van.

[link]


Kasmír 3 ország között van szétosztva: Pakisztán, India, Kína, a kínai résznek a neve Aksai Chin. Kína azért kapott részt belőle, mert megegyeztek Pakisztánnal, hogy ha Kína Pakisztánt támogatja a kasmíri konfliktusban, akkor kap területet. India szintén magáénak akarja a területet, Pakisztán szintúgy. És mivel mindkettő atomhatalom, emiatt megoldhatatlan az ottani konfliktus.

2017. jan. 17. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 KecskeShajt újra! ***** válasza:

Gibraltárt Spanyolország, Falklandot Argentína követeli.

Nincs megoldás, ritkán van olyan, hogy valaki lemond egy területi követelésről, kivéve bábkormányokat, vagy nemzetközi nyomásra.

2017. jan. 17. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
73%
Semmi. Azt kell érteni, hogy minden ahhoz eléggé nagy (értsd: erős) országnak vannak természetes, illetve történelmileg kialakult befolyási övezetei, ahol szereti ő diktálni a feltételeket, érvényesíteni az érdekeit. Az ellenséges nagy országoknak meg ez egy tök jó terep, hogy a nyílt konfliktus helyett (mert azt azért nem akarják/merik felvállalni általában) ezekben a periférikus országokban lázadást szítsanak, ezzel is borsot törni a másik orra alá, csökkenteni a befolyását. Van ezekhez mindkét oldalnak komplett valóságmagyarázata, ahol természetesen saját maguk a szabadságharcosok, a másik meg a jogtipró elnyomó. A lényeg, hogy a helyi lakosság mindenképpen szívni fog.
2017. jan. 18. 01:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!