Az Isis milyen erős fegyveres egységekkel rendelkezik? Ha szemtől szemben kiállna a magyar haderő ellen akkor lenne esélye?
Első kérdésedre: nem lehet pontosan megmondani, pár tízezren lehetnek.
Hagyjuk már a magyar "haderőt". Fizetett napközisek akik csak gyakorlatokon fogtak fegyvert a kezükbe, az isis-nél meg olyan elmebetegek vannak akiknek semmit nem számít az életük, a "szent cél" érdekében simán belemennek bármibe. Ha kell felrobbantják magukat hogy azzal több embernek ártsanak, nekik ez nem számít. A magyar "haderő" majd jó lesz megint ha kiárad a duna, lesz ki kipakolja a homokzsákokat.
pár tízezer milicistával.
A magyar honvédség ellen nem sok esélyük lenne, mert a honvédség sokkal szervezetteb és ami legfontosabb: nekünk van légierőnk. Még ha csak 12 gép , akkor is. 12 géppel az Isis-t lazán le ölni az utolsó szálig.
Csak az a baj, hogy ezt ők is tudják, és gyáva féreg módjára civileket használnak élő pajzsnak.
Az ISIS meg a felnomad kurd kecskepasztorokkal se bir, szerinted lenne barmi eselyuk egy professzionalis europai hadero ellen?! Nekik nincs legierejuk, se nehez harckocsijuk, se olyan orvosi ellatasuk vagy kikepzesuk mint a honvedeknek.
3# Te meg aki otthon osztod az eszt a futott lakasbol mutass mar kicsit tobb tiszteletet a magyar katonak fele akik egy esetleges haboruban az eletuket felaldoznak erted is.
# 5 A magyar "katonák" évtizedek óta védenek az esetleges háborúktól több tíz milliárd forintért. Marha életszerű amúgy is hogy Magyarországot bárki megtámadja. De majd jön magyar haderő az orosz puskákkal és jól megvédenek mindket, hagyjuk már.. Ma már olyan hangyaf...sznyi eszközök vannak amik az egész ország víz vagy villanyellátását elkúrnák, de kb két darab bombával le lehetne dózerolni az egész országot. Majd nyilván pár száz fegyveres hülye fog minket megvédeni bárkitől.
Az arabokat meg le lehet hülyézni, de az ő mentalitásuk abszolút kamikaze. Nézd meg a merényleteket, egyáltalán nem érdekli őket hogy meghalnak vagy börtönbe kerülnek. Ha ezzel ártani tudnak akkor ezer örömmel megteszik.
Ha a szemtől-szemben azt jelenti hogy nem egy városban megbújt ISIS ellen kéne házról-házra harcolni, hanem felállna egy csatára egymással szemben a 2 haderő akkor az ISIS-nek semmi esélye nem lenne. Az erejük pont abban rejlik hogy nincsenek szem előtt, nem vállalják a nyílt sisakos összecsapásokat és civilek közé rejtőznek, simán beköltöztetik a "vezérkarukat" működő kórházakba pl.
Nyílt terepen nincs sem technikai fölényük (pl légierő), sem szervezettségük. Rengeteg gyorsan kiképzett nyugati harcosuk van, akik megunták a videójátékokat és élesben is ki akarták próbálni. Ha baj van akkor meg női ruhákba rejtőzve futnak. A magyar haderő kb 30 ezer fő, köztük vannak világszinten is élenjáró egységek.
Történészként, és csupán a hírekből tájékozódva, kissé másként látom az ISIS erejét. Pusztán katonailag nézve valóban könnyű szerrel legyőzhetőek volnának. Az, hogy a terrorállam 2014 óta a folyamatos harcok ellenére létezik, sokkal inkább a diplomáciai összhatás következménye. A konfliktus eszkalálódásától tartva a nagyhatalmak nem mernek a szükséges erőkkel beavatkozni. (A fokozott amerikai jelenlét például Irán belépését is eredményezhetné.) Az Obama-adminisztráció a katonai kiadások csökkentését irányozta elő, és előbb Afganisztánból, majd Irakból is kivonták erőiket. A világcsendőr szerepe helyett a tárgyalásos béketeremtő szerepére, imázsára törekszik. A hivatalos szír állam támogatását sokan aggályosnak tartják - nem minden ok nélkül. Oroszország azért teszi, mert a meleg tengeri támaszpontját védi ezzel. Ráadásul az Iszlám Állam ellen harcoló felkelők egy része (pl. a kurdok) szintén önálló államot akarnak kivívni. Ami erkölcsileg sokkal inkább támogatható, mint a kalifátus, ugyanakkor Törökország, saját érdekeire tekintettel, vehemensen ellenzi. A török álláspont pedig magával húzza a NATO-t. A legnagyobb arab államok, mint például Szaúd-Arábia vagy az Emirátusok pedig nagyjából közömbösen szemlélik a polgárháborút. Harcolnának az ISIS ellen, de Szíriát (az Assad rezsimet) sem akarják erősíteni: a két szempont együtt nehezen megoldható, a helyzet diplomáciailag kényes. A történet csavarjaként pedig Szaúd-Arábia nem hivatalosan fegyverrel látja el a terroristákat. Közben Irán és Kína a nyugat sikertelenségén nevet, drukkol a szír-orosz párosnak, miközben szívesen venné, ha a konfliktus még tovább elhúzódna.
Azt hiszem, habár ez nem szakértői vélemény, megfelelő erőkkel az Iszlám Állam egy hétvége alatt legyőzhető volna. Csakhogy a háború utáni rendezés számtalan kérdése akkor még nyitva maradna. Többek között a békefenntartásé - ami még az USA számára is költséges volna. Hiányzik a garancia, hogy hasonló terrorállam soha többé ne legyen képes létrejönni a térségben.
A témáról mélységében a Fotelkalandor blog írt több cikket, például térképeket közölt a front aktuális állásáról. Ajánlom figyelmetekbe.
(A magyar honvédség erejét illetően pedig szerintem ne legyenek illúzióink. Remekül képzettek, és a felszerelésük minősége is elég jó - csakhogy a létszámuk és a harci tapasztalatuk hiányzik. A csúcsidőszakokban a kétszázezer főt is meghaladta a honvédség létszáma. Ma viszont a harmincezret sem éri el. Tömegakciók közül nagyjából csak katasztrófaelhárításra használható. Az önálló katonai célok közül legfeljebb a kommandós akciók jöhetnek szóba. Persze, javarészt, ha nem kizárólag, a NATO sereg részeként érdemes tekintenünk honvédségünkre.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!