Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Szerintetek a dél-kínai-tenger...

Szimeon kérdése:

Szerintetek a dél-kínai-tengeri vitában Magyarországnak melyik felet kellene támogatnia?

Figyelt kérdés
Kínát, Vietnámot, a Fülöp-szigeteket, Tajvant vagy inkább Bruneit? Mi felel meg a magyar politikai irányvonalnak?

2016. dec. 8. 17:34
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
95%
Semelyiket, mert rohadtul nincs közünk ezen országok területi vitájához.
2016. dec. 8. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
79%
A zulukat.
2016. dec. 8. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
89%
En inkabb a beket tamogatom.
2016. dec. 8. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
96%

Magyarországnak nem érdemes állást foglalni a területi vitában, minket úgy sem érint. Ha valamiért a magyar diplomáciának nyilatkozni kell az ügyben, szerintem akkor is csak valami olyasmit érdemes mondani, hogy "Magyarország a konfliktus békés, tárgyalásos rendezését támogatja és elvárja, hogy az érintett felek tartsák tiszteletben a nemzetközi jogot."


Egyébként a dél-kínai tengeri szigetek (leginkább a Spratly-szigetek körül megy a vita, melyek apró korallszigetek, zátonyok) hovatartozásának nincs olyan nagy jelentősége, mivel a nemzetközi bíróság idén kimondta, hogy ezek nem igazi, lakható, lakott szigetek, csak szigetecskék, zátonyok, így a nemzetközi jog szerint a hozzájuk tartozó felségvizek csak 12 tengeri mérföldre terjedhetnek ki és nem képeznek jogalapot kizárólagos gazdasági övezethez (mely akár 200 tengeri mérföld a parttól és így az adott ország kizárólagos joga a halászat, bányászat ebben a part menti övezetben).

2016. dec. 8. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 A kérdező kommentje:
Lárifári. NATO tagként van közünk a témához, mivel az USA kifejezetten érintett a témában - a filippinókat támogatja. Fegyverbarátokként pedig lehet, hogy egyszer majd a magyar bakák is ott küzdenek a Spratley zátonyain.
2016. dec. 8. 18:47
 6/22 A kérdező kommentje:

4-es.

A terület stratégiailag fontos.

1. Kína és Japán felé itt fut az a tengeri útvonal, amely összeköti őket a Perzsa-Arab-öböllel.

2. A tengerben lévő talapzaton több helyütt találtak kőolajat és földgázt.

3. Gazdag halászterület.

2016. dec. 8. 18:52
 7/22 anonim ***** válasza:
89%
A Fülöp-szigetek amerikai gyarmat volt, máig szoros a kapcsolat, de ennek semmi köze sincs a NATO-hoz, a Fülöp-szigetek nem NATO tag. A NATO észak-atlanti katonai szövetség, a védelem az atlanti térség ráktérítőtől északra lévő részeire terjedhet ki. Ezért például, amikor Argentína lerohanta a Falkland-szigeteket, hiába volt az Egyesült-Királyság NATO-tag, az sem érintette közvetlenül a NATO-t. Ha az amerikai fennhatóság alatt álló Guamot vagy Mariana-szigeteket foglalná el Japán vagy Kína, még az sem lenne NATO ügy, Magyarország semleges maradhat. Ha viszont Pearl Harbort támadnák meg, akkor már szerintem Magyarországnak is kötelessége lenne hadba lépni, segíteni valamit, de ennek megismétlődése nem várható.
2016. dec. 8. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
78%

1. Kína és Japán felé itt fut az a tengeri útvonal, amely összeköti őket a Perzsa-Arab-öböllel.

2. A tengerben lévő talapzaton több helyütt találtak kőolajat és földgázt.

3. Gazdag halászterület.


Ezért fontos, hogy a szigetek felségvizei csak 12 tengeri mérföldre terjedhetnek ki, tartozzon az bármelyik államhoz (Vietnamnak, Kínának, Tajvannak, Fülöp-szigeteknek vannak igényei). Tehát, ami ezen kívül van ott szabadon lehet hajózni, halászni, bányászni ha az nem érinti a szárazföldtől mért határokat (alábbi térképen a kék szaggatott).

[link]

2016. dec. 8. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 A kérdező kommentje:

7-es. Afganisztán sem az Észak-Atlanti térségben van, Irak sem ott helyezkedik el. Mégis ment a NATO zöme, hogy részt vegyen a beavatkozásban. Nem lenne ez másként ott sem.


8-as. Az a 12 tengeri mérföld valójában 200 tengeri mérföld. Amint az általad hivatkozott térkép is jelzi.

2016. dec. 8. 19:27
 10/22 anonim ***** válasza:
100%

Afganisztán a tálibok, Al-Kaida terroristák központja volt. Utóbbi 2001. szeptember 11-én súlyos csapást márt az Amerikai Egyesült Államokra, mely válaszként egy hónap múlva lerohanta Afganisztánt. Az Amerikát ért támadás miatt vett részt a NATO az afganisztáni hadműveletekben és azt egyébként az ENSZ is támogatta, széleskörű nemzetközi koalíció jött létre.

Iraknak nem volt köze a NATO-hoz. Franciaország, Németország kezdetektől ellenezte is az ország megtámadását és ENSZ felhatalmazás sem volt (mivel Oroszország és Kína megvétózta a háború megindítását, csak ugye az amerikaiakat és a briteket ez nem érdekelte, nem riadtak vissza a jogtalan agressziótól és annak következményeitől). Később sok amerikai szövetséges csatlakozott az iraki akcióhoz, de ez mind önkéntes részvétel volt.


A 12 tengeri mérföld az az ország felségvize, tehát gyakorlatban az adott országhoz tartozik. Védheti a tengeri határt, megmondhatja, hogy melyik hajó léphet be, melyik nem. A 200 tengeri mérföldes kizárólagos gazdasági övezet azt jelenti, hogy a terület nem tartozik az adott országhoz, nemzetközi vizeknek minősül, ahol bárki hajózhat, de gazdasági tevékenységet (halászat, bányászat-olajtermelés) csak a partmenti állam végezhet, ez az ő kizárólagos joga.

2016. dec. 8. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!