A Nyugat-Európai átlagembereknek miért nem kell "versenyezniük" a kínai bérekkel?
Sokan mondják, hogy azért ilyen alacsonyak a bérek meg a minimálbér Magyarországon, mert hogy a nyugati vállalatok akik ide települnek azok versenyezniük kell a kínai bérekkel. Mert hogy egy kínai egy tál rizsért is dolgozik, csak a logisztikai költség Kínából az valamennyi összegbe kerül, és ezt a különbözetet fizetik meg egy Kelet-Európainak, ami az itteni árszínvonalban az éhbérnek felelnek meg.
Igen, azt értem, hogy a multik azok nyugati tulajdonba vannak, ezért nekik megy a sok pénz. Igen ám, de Nyugat-Európában nem minden ember gyártulajdonos, nem mindenki halmozott fel iszonyatos tőkét. Ott is a proletárok vannak többségben, viszont az ottani szalag munkásnak mégsem kell versenyeznie a kínaiakkal a bérszínvonalban, hanem ott rendesen nyugati bérekért dolgoznak a legegyszerűbb emberek is. Miért?
Globalizáció, liberalizáció van egyre inkább a világban. A nyugati átlagembereknek is ugyanúgy kell versenyezni Kínával, ebből sok konfliktus, politikai vita is volt az utóbbi években (üzemek zártak be, vitték a termelést a Távol-Keletre, egyes termékek árait a kínai konkurencia nagyon leszorította, lásd például napelem vita). A különbség, hogy például a német, brit, amerikai gazdaság versenyképesebb, mint a kínai (vagy a lengyel, magyar, román), nagyobb hozzáadott értékű termékeket tudnak értékesíteni a világban, nagyobb a tőkeerejük, így több pénzhez jutnak, ezért a bérek (és az árak) is magasabbak.
Hasonlóan egyébként ezért van, hogy a kínai dolgozók bére is már viszonylag magas, három-négyszeres fizetések lehetnek, összehasonlítva Bangladessel, Indiával, Pakisztánnal, Tanzániával, Kenyával.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!