Hogyan látjátok hosszabb távon Koszovó helyzetét?
Koszovó az euroatlanti csatlakozás jegyében szakadt el Szerbiától. A dolog már attól kezdve problémás, hogy a világ nagyobbik fele azóta sem ismeri el:
Sőt, nem egy állam kijelentette, hogy soha nem is fogja elismerni. Tehát patthelyzet van.
Másrészről pedig a társadalmi folyamatok olyan irányt vettek, hogy sokkal távolabb kerültek a nyugati értékrendtől, mint Szerbia részeként voltak. Ma Koszovóban egy olyan nagycsaládokra és klánokra épülő iszlám társadalom van kialakulóban, amihez hasonlót legközelebb Jemen és Irak egyes részein illetve Afganisztánban, Pakisztánban látunk. Az egykori, úgy-ahogy demokratikus önkormányzati rendszer már egyáltalán nem funkcionál. A szervezett bűnözés és a korrupció az egekbe szökött. Stb.
Szerintetek az EU mit fog tudni kezdeni ezzel az enklávéval? Megmaradnak egy elszeparált karanténnak?
Köszi a válaszokat!
"Ha akarná, az EU simán fel tudná zárkóztatni, de nem tesz semmit."
Tényleg nem tesz semmit. Ettől függetlenül nem vagyok abban biztos hogy az EU fel tudná őket zárkóztatni, mert ők nem is nagyon akarnak felzárkózni. A koszovói albánok körében ma a sharia gondolata népszerűbb, mint az euroatlanti integráció. Húsz évvel ezelőtt ez még teljesen másképp volt.
Szerintem még sokáig marad befagyott konfliktus, szakadár állam, korlátozott nemzetközi elismertséggel, hasonlóan mint Észak-Ciprus, Dél-Oszétia, Abházia vagy a távol-keleti Kínai Köztársaság (Tajvan).
Azonban az újraegyesülésnek Szerbiával szerintem már nincs realitása. A nyugati nagyhatalmak támogatják Koszovó függetlenségét és az ENSZ tagállamok több, mint fele is már elismerte. Hosszabb távon valószínűleg Szerbia is egyszer majd beletörődik déli tartománya elszakításába, békét kötnek, így Koszovó is elismert, ENSZ tagállam lesz. A nyugati nagyhatalmak, az EU nyomást gyakorolnak Szerbiára, hogy ez mielőbb történjen meg, de szerintem még 10-20 év kell hozzá. A szerb közvélemény, politika egy jelentős része nem akarja elfogadni a háború utáni területi veszteséget, a szerb történelemben fontos Koszovó elvesztését. A békekötés után gyorsulhat fel Szerbia és Koszovó euroatlanti integrációja. De mivel a Balkán elég zűrös, különösen Koszovó berendezkedése, így még messze van a két állam EU csatlakozása. A politikai bizonytalanság a gazdaságnak sem kedvez, nagy a munkanélküliség, szegénység. A kelet-európai térség többi államához hasonlóan Koszovóból, Szerbiából is nagy az elvándorlás, főleg az értelmiségi, nyelveket beszélő fiatalok körében. A demográfiai változásokat ott is jellemzi az elcigányosodás. Koszovóban, Boszniában, a dél-szerbiai Szandzsákban az iszlamista mozgalmak is jelen vannak, ez tovább növelheti a destabilizációt. A térségben a fő pozitívum, hogy nincs háború.
"Tényleg nem tesz semmit. Ettől függetlenül nem vagyok abban biztos hogy az EU fel tudná őket zárkóztatni, mert ők nem is nagyon akarnak felzárkózni."
Hülyeség. Szerinted ők szegénységben akarnak élni?
Köszi a további válaszokat!
# 8
"Szerinted ők szegénységben akarnak élni?"
A társadalmi berendezkedésről beszélünk, nem a gazdasági javakról.
Egyébként meg egyáltalán nem élnek szegénységben, meg sem lehet saccolni, hogy mekkora illegális bevételeik vannak ebből-abból. Egy átlagos koszovói munkanélküli pályakezdő fiatal de facto nagyobb pénzek felett rendelkezik, mint egy átlagos nyugdíj előtt álló magyar pedagógus. (Ráadásul Euróban.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!