Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A Szovjetúnió lehetett volna...

A Szovjetúnió lehetett volna egy jóléti állam, ha nem a hadseregre költenek csillagászati összegeket, hanem inkább a gazdaságot fejlesztik?

Figyelt kérdés

2016. szept. 27. 23:19
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Nem igazán, itt van példának Magyarország. Ha beledöglesz se tudsz ide olyan nehézipart fejleszteni nyersanyag és energia nélkül, hogy megérje, márpedig azt erőltették nem is kevés helyen ha kellett ha nem.
2016. szept. 27. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
15%
A joleti allam harom pilleren nyugszik: demokracia, kapitalizmus, es segelyrendszer. Ezek kozul melyik volt jelen a Szovjetunioban?
2016. szept. 27. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
1: Kapaszkodj meg, de az ipari nagyhatalmak mind erősen nyersanyagimportra szoruló országok Németországtól Japánig. Ilyen értelemben a Szovjetunió pont, hogy erőforrásokban gazdag vidék volt.
2016. szept. 27. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
75%
Akkor lehetett volna jóléti állam, ha egy emberbaráti becsületes politikus jut hatalomra, nem egy Sztálin bátyó-féle genetikai selejt. De sajnos emberbarát becsületes politikus max. a mesében létezik.
2016. szept. 28. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Végül is a Szovjetunióban megvalósult "szocializmus" alapja is egy jóléti állam volt - egy kicsit másfajta, mint a skandináv koncepció: kaja, egészségügy, alapok stb. biztosítva mindenkinek (az más kérdés, hogy sokkal többet ennél nem sikerült biztosítani, és a Szovjetunió vége felé már ezt se mindig). Az is igaz, hogy ha kevesebbet költenek a hadseregre, több maradt volna a civil gazdaságra. De ez nem volt ilyen egyszerű - az USA elképesztő iramban fegyverkezett, ezt pedig a szovjeteknek követnie kellett valamilyen szinten, mert meg kellett tudni védenie magukat egy atomháborúban (legalább olyan szinten, hogy a szomszéd tehene is megdögölhessen, és ezáltal az USA-nak ne kecsegtessen sok jóval az atomháború).


(Az USA fegyverkezési ütemének több oka volt. Eleinte egyszerűen azt hitték, hogy a szovjeteknek nagyságrendekkel több tömegpusztító fegyverük van, mint amennyi tényleg volt, és ezért még éppen nekik kell a szovjeteket beérniük: [link] Később, Reagan idejében már tudatosan fegyverkeztek azzal a céllal, hogy a szovjeteknek is többet kelljen fegyverekre fordítani - azzal számolva, és mint kiderült, helyesen, hogy a szovjetek tervgazdasága nem működik olyan jól, és ezért az ottani fegyverkezés nagyobb megterhelést jelent a gazdaságra, mint az amerikai hadiipari komplexum.)

2016. szept. 28. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

#5


Van egy sokkal melyrehatobb oka annak, hogy az USA fegyverkezett. Akkor is es ma is erre epul a gazdasaguk egy nagy resze. Ugy hivjak, hogy "military keynesianism". A lenyege, hogy az adott allam a katonai beruhazasokkal huzza a gazdasagat es adja az egyik alapot a novekedeshez. Ezert kolt az USA meg ma is annyi penzt a katonasagara mert a "multiplier effect" miatt nagy es pozitiv hatasa van a gazdasagra.

2016. szept. 28. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Nyersanyag és energia. Ebből a kettőből szinte korlátlan mennyiségben rendelkezett a Szovjetunió. Ha ezzel a nagy lehetőséggel okosan élt volna, akkor masszívan jólléti állam lehetett volna úgy, hogy katonai kiadásokra is bőven futotta volna. Ami tönkretette, az a politikai rendszere volt. Embertelen, a gondolkodókat kiirtó ember ellenes rendszerrel nem lehet gazdaságot építeni.
2016. szept. 28. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

4:

Akkor sem. Nem csak a vezetőséggel volt gond, hanem a rendszerrel is, sőt az volt a nagyobb gond. A jósagos diktátor is csak romlásba vinné az országot, akkor is ha tényleg jót akarna.

2016. szept. 28. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
22%

Lehetett volna, ha vezetői más politikát folytattak volna.

Tulajdonképpen a cári Oroszországhoz képest így is jóléti állam lett.

2016. szept. 28. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

9:

Nem tudhatod, hogy a cári rendszer hová fejlődött volna. A 1970-ben minden európai országban magasabb volt az életszínvonal, mint 1870-ben.

2016. szept. 28. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!