Hogy lehet, hogy a legtöbb keleti blokkhoz tartozó állam már leelőzött minket?
Csehország, Észtország már a rendszerváltás előtt is fejlettebb volt. Szlovákia, Lengyelország, Lettország, Litvánia utolért, lehagyott minket. Ennek több oka is van, egy része a rendszerváltásra vezethető vissza. Magyarország a szocialista időkből nagy államadósságot örökölt, ennek terhei fékezték a növekedést, majd a 2000-es években ismét meglódult az eladósodottság, mind az állam, mind a lakosság körében (utóbbiak sokszor svájci frankban). Lengyelországnak a hitelezők elengedték az államadósság nagy részét, a balti államok pedig államadósság nélkül kezdték a '90-es éveket, mivel a szovjet adósságokat átvállalta Oroszország. Szlovákia sem örökölt nagy terhet. Lengyelországban és Csehszlovákiában a privatizációkat hatékonyabban hajtották végre. Sok hazai vállalat megmaradt, támaszt adva a gazdaságnak, nem csak a nyugati vállalatokra, külföldi tőkére támaszkodtak. Lengyelországnak a nagy belső piac is fontos előny.
Ezen kívül a balti államok, Szlovákia, Lengyelország a rendszerváltás után is kedvezőbb gazdaságpolitikát folytatott, ennek is szerepe van a fejlődésben. Egyrészt alacsonyabbak az adók, másrészt hitelesebb, stabilabb gazdaságpolitikával segítették a növekedést.
Képzelj el két kísérleti falusi portát, sok-sok állattal és növénnyel.
1. Az egyikben leginkább a kártékony, parazita, élősködő, ragadozó és rabszolgatartó tulajdonságú állatokat és növényeket hagyják érvényesülni és azokat etetik, gondozzák. A gyümölcsfákat pusztító hernyókat, a rókát, nyestet, méheket megtámadó kórokozókat, gyomot, stb. Míg a hasznos állatokat és növényeket meg úgy kezelik ahogy például Magyarország a hasznos dolgozóit. A mézgyűjtő méheket eltapossák, éheztetik, alsóbbrendűnek tekintik. A gyümölcsöt hagyják hogy férgek egyék meg. A gyom meg még a napfényt is elárnyékolja a haszonnövénytől, beleértve a vizet és tápanyagot is.
2. A másikban folyton igyekeznek elnyomni a kártékony állatokat és növényeket miközben a hasznosakat gondozzák és etetik, a haszonnövényeket meg öntözik. A ragadozó nyestet és rókát elüldözi egy jó kutya vagy a vadász. A gyomot kikapálják. A gyümölcsfák kártevőit is kiirtják, az esetleges betegségeiket megszüntetik.
---
Vajon miért van az hogy a 2. esethez tartozó farm leelőzi a fejlődésben az 1-est?
A 2. farmon piroslik a talaj a sok ízletes paradicsomtól, a fákról roskadoznak a zamatos gyümölcsök. A tyúkok alól nem győzik behordani a tojást.
Míg az 1. farmot meg benövi a bozót és a gaz. Az egykori gyümölcsfákat alig lehet megtalálni, alatta van néhány rothadó gyümölcs, a fán lévő meg mind férges. A tyúkok alatt meg csak az ott hagyott tojáshéj árulkodik a ragadozók uralmáról, már ha maradt egyáltalán tyúk.
A kettes válaszoló adott eg, korrekt választ a kérdésre. El nem tudom képzelni miért csak 13%- on van.
Talán azért mert nem az aktuális kormányt gyalázta? Már sokszor megfigyeltem, hogy a demagóg orbánozás sokaknak tetszik, arra mindig megy a piros pacsi.
A politika rovatban teljesen felesleges ez a százalékosdi. Úgyis mindenki a politikai nézete szerint pacsizik, és nem a kérdésre adott válasz hasznosságát díjazza.
Semmi közöm a kettes számú válaszhoz, csak nem bírtam magamban tartani, hogy mennyire felbosszant ezafajta kicsinyes szűklátókörűség.
További szép estét mindenkinek!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!