Nem tűnik úgy, hogy az USA valójában soha nem is akadályozta az ISIS olajüzletét?
Bár kissé elavult a téma, de szerintem ez még mindig aktuális.
Október közepén jelent meg egy írás a Financial Times oldalán az Iszlám Állam olajbizniszével kapcsolatban.
Ha nem beszélsz angolul nem probléma, a cikket többek között magyarosította a HVG, a 444, és a Privátbankár is.
Ha engem kérdezel, egy gyenge propagandaanyagról van szó, ami azt próbálja elhitetni a közvéleménnyel, hogy az Egyesült Államok vezette koalíció több mint másfél éve tartó bombázása képtelen volt különösebben megzavarni az Iszlám Állam olajvállalkozását.
„A lapnak nyilatkozó nyugati hírszerzési források szerint a terrorszervezetnek az állásai ellen egy év alatt végrehajtott több mint tízezer légitámadás sem okozott olyan mértékű anyagi kárt, amely érdemben akadályozná tevékenységét.” - Privátbankár
Tízezer légitámadás nem képes akadályozni az ISIS olajkiternelő és finomító tevékenységét?
Például képzeljük el, hogy Irán háborúba keveredik az egész világgal, és nem rendelkezik légvédelemmel. Egy év folyamatos bombázás nem akadályozná érdemben az Irán olajüzletét?
Vagy bármelyik országét?
„A szervezet ellen harcoló, amerikai vezetésű koalíció illetékesei a brit lapnak elmondták, hogy az Iszlám Állam "hozzáigazította" tevékenységét a légitámadások teremtette körülményekhez, és következmények nélkül működteti milliókat jövedelmező olajkereskedelmi hálózatát, gyakorlatilag ugyanúgy, mint egy olajipari vállalat.” - Privátbankár
Hozzáigazította, tényleg?
„Helyi források szerint az olajat a szervezet most már több száz hevenyészett, kisebb finomítóban dolgozza fel. Egy európai illetékes szerint ez lehetővé teszi, hogy az Iszlám Állam "mindent kijavítson, amit eltalálunk". A riport szerint a dzsihadista szervezet mérnököket és olajipari szakmunkásokat toboroz kitermelési és finomítási tevékenységéhez.” - Privátbankár
Nem vagyok járatos az olajkitermelés és feldolgozás rejtelmeiben, de ezt mégis hogyan képzelük el?
A szétbombázott finomítók helyére mondjuk fából építenek egy hevenyészett finomítót, esetleg sátrakat húznak fel? Toyota Hilux alkatrészekkel pótolják a megsérült berendezéseket?
Mindezt úgy, hogy a kitermelés-finomítás hatékonysága nem is csökken?
Ha ez igaz, szerintem az ISIS komoly pénzt kereshetne azzal, ha szabadalmaztatná a hevenyészett technológiáját, mert erre biztosan akadnának érdeklődők.
Engedd meg, hogy most ne egy feltételezéssel, hanem egy való példával szolgáljak.
Irak olajexportja 1980 és 2012 között:
Iraknak a 2003-as "felszabadítás" után 8 évre volt szüksége, hogy elérje az olajexport amerikai invázió előtti szintjét.
Nem is beszélve az Öböl-háború okozta kiesésről.
Várj csak, de ahhoz az embargó is hozzájárult.
Na ez az.
Érdekes módon az Iszlám Államnak, annak ellenére, hogy elvileg az egész világgal hadban áll, nem okoz problémát az olaj értékesítése.
„A Financial Times megszólaltatott olyan szíriai ellenzéki parancsnokokat is, akiknek csoportjai az Iszlám Államtól szerzik be az üzemanyagot, jóllehet a hadszíntéren a dzsihadista szervezet ellen harcolnak. Az egyik parancsnok elmondta, hogy nincs más választásuk, mivel senki mástól nem tudnak üzemanyagot venni.” - Privátbankár
Ja persze, a kormányellenes lázadók vásárolnak olajat évi félmilliárd dollár értékben, gondolhattam volna.
Pedig könnyű lenne megtalálni a többi vevőt is, elég lenne a teherautó-konvojok útvonalát megfigyelni.
Vagy egyszerűen szétbombázni őket.
Ja, azt nem lehet:
„Az olajat teherautó-konvojok szállítják, amelyeket látni ugyan a levegőből, de gyakorlatilag megkülönböztethetetlenek az egyéb teherforgalomtól, és a sofőrök sem feltétlenül az Iszlám Állam emberei. Egy magas rangú nyugati diplomata azt mondta a Financial Timesnak, hogy a konvojokat elsősorban ezért nem lehet támadni. "Ha megölsz egy sofőrt, máris teremtettél egy dzsihadista családot" – fogalmazott a diplomata. A konvojok elleni légitámadások a lakosság radikalizálódásának kockázatával járnának.” - HVG
Az Egyesült Államokat hirtelen érdekelni kezdte a sofőrök testi épsége, akiket a korábbi bomba és dróntámadások után csak úgy neveztek, hogy collateral damage.
Az eredeti FT cikk azt is megemlíti hogy esetenként 6 kilométer hosszú teherautó-konvojok várakoznak a feltöltésre, akár hetekig is.
Ezeknél jobb célpontot nehéz elképzelni.
Sz4rakodhatnék még ezzel a cikkel egy darabig, de szerintem a Financial Times által felvázolt verziónak kevesebb köze van a valósághoz mint a Csillagok Háborújának.
Az, hogy az Iszlám Állam, az USA által vezetett szövetség másfél éve tartó bombázása ellenére zavartalanul tudta folytatni az olajkitermelő-finomító tevékenységet, csak egy módon lehetséges.
Ha az USA által vezetett koalíció egyáltalán nem támadja az ISIS olajtermelő infrastruktúráját.
Talán megfordult a fejedben, miért veszem elő ezt.
Azért mert az oroszok rámozdultak az ISIS olajbizniszére.
És fel is töltötték a YouTube-ra a tűzijátékot:
https://www.youtube.com/watch?v=pur_xTJI9Yw
Annyit mindenképpen hozzáfűznék, hogy az ISIS finomítók egyáltalán nem tűnnek "hevenyészettnek" ezeken a felvételeken.
Az Iszlám Állam szponzorait valószínűleg nagyon felidegesítik ezek a fejlemények, nem is csoda, hogy azzal van tele a sajtó, hogy az oroszok kórházakat bombáztak.
Nem sajnos teljesen jogosak az amerikai indokok. Van magyar katona ismerősöm és Afganisztánba is így van, hogyha egy rendőrt megölnek, akkor annak fia vagy testvére áll a helyébe, hogy bosszút álljon.
Amúgy például hiányoznak a finomítok pontos helyének megemlítése és a front pontos elhelyezkedése.
Az USA-nak meg egyáltalán nincs szüksége azokra az olaj mezőkre, hiszen hatalmas készleteik vannak, ez is közre játszott az olajár zuhanásban. Amúgy érdekelnének, hogy azok az orosz bombázások vajon hol lehettek, mert ez sem mindegy.
Nem mintha annyira érdekelne egy tavalyi cikk, azóta Szaúd-Arábia már megmutatta az oroszoknak, hogy semmit sem érnek.
Két dolog miatt:
1, az iszlám állam rendszerint civileket használ élő pajzsként a teherautókon.
2, összesen kb tízezer légicsapást hajtottak végre 3 év alatt. Ez napi 3-at jelent. Az pedig nem valami sok.
Például az Öböl háború alatt a "Sivatagi Vihar" elnevezésű hadműveletben 1 hónap alatt több mint 100 ezer légicsapást hajtottak végre. Ez napi 3 ezret jelent.
bocsánat elírtam
10 ezer légicsapás 3 év alatt az napi 11-et jelent
Erre van magyarázat:
A média sokkal jobban odafigyel az amerikaiakra meg az oroszokra mint a 3. világbeli országokra. (Szaúd Arábia is az, csak gazdag)
Gondolj bele:
A szaudiak megöltek 9 ezer embert és senkit nem érdekel..... de emlékezz mekkora balhé volt amikor a jenkik véletlenül lebombáztak egy kórházat és meghalt 17 ember.
Na ezért figyelnek jobban a civilekre.
Most nem az USA-t akarom védeni, mert nagyonnagy szerepe van az ISIS megalapulásában, de mit érne el azzal, hogy megpróbálná akadályozni az ISIS olajüzleteit? Nem az olajból van annyi pénze az ISISnak, hogy ennyi ideig háborúskodjon. Szerinted majd az európai, hirtelen radikálódott harcosai pénz nélkül érkeztek az országba? Vittek egy csomó pénzt. Ráadásul az ausztrál lány esete is elgondolkodtató, aki pénzt küldött folyamatosan az ISISnak. Az olaj csak ilyen mellékes üzlet nekik. Fosztogatásból meg Bitcoin bányászatból élnek ezek.
Aki nem tudná: a bitcoin az internet nem hivatalos valutája. Nem adóköteles, egyetlen egy országhoz se tartozik, könnyen lehet észrevétlenül üzletelni vele. Bitcoin bányászat meg lényegében arról szól, hogy fogod a géped és virtuálisan átadod a bitcoin szervereinek lényegében szervergépnek. A gép nálad marad, de szervergép feladatainak ellátásában segít be. Ezzel meg bitcoint tudsz termelni és máris dől a lé. Az ISIS meg bőven betudott szerezni számítógépekből, amit erre használ fel.
Szóval egyáltalán nem az olajból tartja fent magát az ISIS, emiatt amúgyse sokat érnének el, ha elkezdenék támadni az olajkútjaikat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!