Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Európa, a világ országai...

Európa, a világ országai miért ragaszkodnak a függetlenségükhöz, ahelyett hogy nagyobb, erősebb államszövetségeket, föderációkat hoznának létre?

Figyelt kérdés

A világban egyre több a független ország, hivatalosan ma már 193. Föderációk hullanak szét utódállamokra, szeparatista államok, autonóm tartományok, tengerentúli területek szakadnak el és válnak független országgá és ritkaság, hogy egy független állam, szuverenitásáról lemondva egyesül egy vagy több másik állammal. Tudtommal modern történelemben csak egy ilyen példa akad, amikor a Német Demokratikus Köztársaság csatlakozott a Német Szövetségi Köztársasághoz. De ott is inkább csak egy mesterséges szétválasztás utáni újraegyesülésről volt szó.


Sokak szerint viszont nem ez a jövő, a kisebb független országoknak nincs értelme, nagy, erős föderációkat kellene létrehozni, melyek együtt sokkal hatékonyabban, erősebben, nagyhatalomként, szuperhatalomként tudnának fellépni a világban. Példaként általában az Amerikai Egyesült Államok merül fel, mely először 13 állam konföderációjaként jött létre, majd egyre jobban elmélyült az integráció, egyre több állam csatlakozott és ma már 50 állam föderációjáról van szó és a világ legerősebb nagyhatalmáról. Bár az USA sem csak sikertörténet, voltak államok melyek ki akartak lépni a föderációból, mely véres, pusztító polgárháborúhoz vezetett és igazából az utóbbi 100 évben már nem is csatlakozott új állam Amerikához. Kanada, Mexikó is független akar lenni, de még a kicsi Kuba, Bahama-szigetek is. Talán Haiti csatlakozna, de ezt meg Amerika ellenezné. Furcsa módon az USA protektorátus Puerto-Rico sem az Egyesült Államokhoz nem akar csatlakozni, sem függetlenséget nem akar.


Általában Európában téma, hogy az EU-t is föderációvá kellene alakítani az USA mintájára, hogy egyenrangú szuperhatalom legyen a világban és hasonlóan szoros, a polgárok számára sok lehetőséget biztosító szövetség legyen az államok között.


Olykor az arab országok között is téma (már vagy 50 éve), hogy növelni kellene az államok közötti integrációt. Ha az Arab Liga szövetség föderációvá mélyülne, létrejöhetne egy kontinensnyi méretű 450 millió lakosú nagyhatalom, mely Európa (vagy éppen Izrael) ellen is hatékonyabban, erősebben tudná képviselni az érdekeit.


Dél-Amerikában megvan a hasonló nyelv, hasonló kultúra, viszonylag hasonló gazdasági fejlettség, de ott is van 13 ország, melyek a függetlenség mellett állnak és nem hallani egyesülésről.


Az Eurázsiai Unió tagállamai is határozottan a függetlenség mellett állnak, ma már a korábban talán föderációpárti Belarusz is meghátrált.



2016. aug. 20. 19:46
 1/7 anonim ***** válasza:
9%
Hat az egyes, kulon-kulon allo iszlam allamok migransai megiscsak siman megnyakaltak az Europai Unio szovetsegben levo, osszetarto orszagait.
2016. aug. 20. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
51%
Semmi értelme nem lenne a dolognak. Ugyanúgy szarul élnénk, csak a nyakunkba lenne véve egy csomó plusz kötelesség is. Például nem lehetne csak úgy szavazgatni a migrik elhelyezéséről...
2016. aug. 20. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
0%
A migrántokat kivégeznénk. Lennének állami kivégzőintézetek.
2016. aug. 20. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
86%

"Ha az Arab Liga szövetség föderációvá mélyülne, létrejöhetne egy kontinensnyi méretű 450 millió lakosú nagyhatalom, mely Európa (vagy éppen Izrael) ellen is hatékonyabban, erősebben tudná képviselni az érdekeit. "


Hú az aztán tényleg milyen jó lenne.

2016. aug. 20. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
81%

Az országok nem véletlenül alakultak ki, a bennük élő emberek nem egyformák. Minél többet nyomorítasz össze egy "birodalomba", annál nagyobbak lesznek a különbségek, és annál több a nézeteltérés. Római birodalom bukása rémlik?


Országok tudnak együttműködni úgy is, ha önállók maradnak. Sokkal több példa van ilyenre, mint hatalmas birodalmakra.

2016. aug. 21. 02:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Puerto Rico az 1600-as évek óta az USA-hoz tartozik. Kicsit járjunk már utána a dolgoknak, ha kiírunk egy kérdést.
2020. ápr. 28. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Megpróbálták egyesíteni a jugoszláv országokat – felbomlottak. Aztán ott volt a Szovjetunió – felbomlott. Skandináv országok, Római Birodalom, a két Korea, de ha nem is akarunk annyira messze menni, akkor Szerbia is három országgá szakadt. Ott van Szudán és Dél-Szudán, Csehszlovákia, de még az Osztrák–Magyar Monarchia is. El kell fogadni, hogy nem tömöríthetünk össze minden országot, minden nemzetet nem tehetünk eggyé, mert különbözőségek vannak. Nem véletlenül az emberek sem egy épületben élnek. Aztán akkor mi lenne a főváros? Ki lenne az elnök? Semmi értelme nem lenne, ha mégis sikerülne, meg igen hamar febomlana, mert mint az előző példákból is jól látszik, ilyen gigahatalmak, de akár kisebb országok, ahol etnikai vagy politikai viszályok, ellenségeskedések, különbségek vannak, nem élnek meg túl hosszú időt. Tökmindegy, hogy hány ország van, ha Vatikán még 55 kisebb országgá szeretne szakadni, hadd tegye, csak legyen meg a béke. Ahogy az előbb valaki írta is, lehetnek attól még országok jóban, hogy önállóak (pl. magyar–lengyel barátság). Emellett, szerinted az olyan véreskezű diktátorok, mint Kim Dzsongun belemennének ebbe? Egy fenéket. Ezt a gondolatmenetet még csírájában el kellett volna fojtani, és semmiképpen sem kiírni ide.
2020. ápr. 28. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!