Szíria fog területet veszíteni, vagy az ország nem fog kisebbedni?
Tehát az ország ugyanúgy fog kinézni mint most, vagy fognak belőle területek kiválni önálló államokat alakítva? Pl a kurdok, vagy az alaviták.
Vagy Szíria szétesését támogatja valaki?
Ebből a szempontból hasonló a helyzet, mint a boszniai polgárháború. A szemben álló felek között kialakultak a frontvonalak, ami elhatárolja a különböző politikai befolyási , kormányzási területeket. Az ország felett a teljes irányítást egyik fél sem tudja és talán nem is akarja megszerezni.
Jelenleg viszont egyik nagyhatalom sem támogatja az ország szétdarabolását, a cél az ország egyben tartása. A háború után valószínűleg mesterségesen egyben tartják az országot, de marad a bizonytalan helyzet és ha változik a nemzetközi környezet, nagyhatalmi politika, akkor könnyen változhatnak az országhatárok is.
Ez jelenleg az ókori csirke beléből jósolás szintjén tart.
De a fentebb említett lehetőségeknek van realitásuk.
1, Kurd Állam:
-jelenleg a legszalonképesebb ellenzéki erő durván 30-35ezer fős elszánt haderővel. Fegyverek minősége megkérdőjelezhető, de létszáma és lelki felkészültségük miatt komoly tényező
-ellene szól főként a törökök hozzáállása
-tovább országon belül is nagy az elutasítottsága az elképzelésnek. Vallástól függetlenül ellenzik az arabok
-az iraki kurdok hűvös érzelmekkel viszonyulnak a dologhoz, majdnem ellenséges a viszony a két kurd autonómia között
A külön szunnita-síita országrésznek is van pro és kontra érve:
-a háború kirobbanásának geopolitikai oka a tervezett Európába irányuló gázvezetékek, úgy akarják majd megalkotni saját országukat, hogy saját vallásuk preferált gázvezetéke megépüljön, de az ellenségé ellehetetlenüljön.
-a fenti meglátáshoz el kell katonailag foglalni a kérdéses területeket. Erre Aszadnak talán jobb lehetőségei vannak, mint a szunnitáknak
-"Úristen! Győztünk!" Bár mindenki szeretné már lezárni a háborút, a Béke számukra vereség lenne. Jelenleg nem tudunk olyan politikusokról, akik képesek lennének vezetni a szunniták országrészét; miközben bár Asszad felkészült szakemberekkel rendelkezik, de nem látni az anyagi forrásokat az újjáépítéshez. Csillagászati az ár és szövetségesei (Irán, Oroszország) nem tőkeerősek.
-Kína nem régen bejelentette, hogy katonai kiképzéssel és humanitárius segéllyel támogatja a központi kormányt. Ez lehet annak a jele, hogy sikerült megállapodnia a... (csak zárójelbe írom, de értitek, nem jó szívből adja majd a pénzt, hanem gyarmatosít.)
Szóval bizakodunk. Az hal meg legutoljára.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!