Romániában mi alapján döntötték el, hogy melyik vármegye szűnik meg és melyik marad meg Erdélyben? Miért nem hagyták meg a Küküllő megyéket?
Ugye Erdélyben a mainál jóval több megye volt. Viszont Romániában a megyerendezés során mi alapján döntötték el, hogy melyik megyét hagyják meg, és melyiket szüntetik meg? A magyarság csak kb 3 megyére korlátozódott már akkor is, ez Maros, Hargita meg Kovászna, így a nemzetiségi kérdés nem játszott sok szerepet.
Erdély régi vármegyéi:
És a mai megyebeosztás:
Mi alapján szüntették meg mondjuk Nagy-Küküllő, Kis-Küküllő meg Fogaras megyét, és miért pont Brassó meg Maros megyét bővítették ki, amikor mind a 2 keményen román többségű volt?
Nagy-Küküllő és Kis-Küküllő megye Erdély leggazdagabb megyéi voltak, ezeket miért kellett megszüntetni? Leginkább ez érdekelne, ennek van valami oka? Mert mind a 2 megye román többségű volt.
Ugyanúgy pl Szilágy és Beszterce-Naszód megyét meghagyták, de a köztük lévő Szolnok-Doboka ment a levesbe.
Mi alapján döntötték azt el, hogy X megye megmarad, Y fel lesz osztva? Szeben megyét ugyanúgy kibővítették észak felé, nyugati felét meg elcsatolták.
Mi alapján húzták meg a mostani megye határit? Minden érdekelne a témával kapcsolatban. A 2 leggazdagabb megyét, Kis- és Nagy-Küküllőt miért kellett eltörölni?
# 10-es:
Kicsit fordítva ültél a bilire, ugyanis az összefüggés épp ellenkező előjellel igaz: nem föltétlenül a nagyobb városokat választották, sőt, sok esetben abszurd döntéseket hoztak. A városok épp a megyeközponttá válás UTÁN lettek szürreális mértékben, erőszakosan IPAROSÍTVA, és urbanizálva.
A századelőn például Szatmárnémeti jóval nagyobb város volt Nagybányánál, a régió legnagyobb városa. Amikor kialakították a Máramaros Régiót (amit Nagybánya Régiónak is neveztek - ez mindig változott), akkor mégis a kisebb és fejletlenebb NAGYBÁNYA LETT A KÖZPONTJA, egyszerűen csak azért, mert a románság valamivel nagyobb arányban volt jelen a városban, és román települések vették körül. A régió központjának a legrománabb várost kellett választani. Azután az erőltetett iparosítás és betelepítés megváltoztatta a lakosság arányait és szerkezetét, és valóban a legnépesebb várossá vált a régióban (ma is az). A megyésítéskor persze már akkora volt, hogy abszurd lett volna visszacsatolni Szatmár megyéhez, inkább Máramaroshoz csatolták, és a történelmi központ, Máramarossziget helyett megtették megyeközponttá.
Hasonlóan dőlt el a megyeközpont kiválasztása Hargita megye esetében. A hagyományosan fejlettebb Székelyudvarhely helyett Csíkszeredát választották, mert ha hajszálnyival is, de eleve nagyobb volt a románság aránya, és földrajzilag jóval közelebb esett román lakosságú területekhez (míg Udvarhely a Székelyföld közepén van, minden oldalról magyar települések szegélyezik).
A logikád tehát jó, de történelmileg egy másfajta logika uralta a dolgok alakulását: elsősorban etnikai szempontok szerint döntöttek, és csak másodlagosan vették figyelembe, mintegy kiegészítő szempontként a városok valós adottságait. A régió-, majd a megyeközpontok népességrobbanása csak a kijelölésük után következett be, a nagyarányú iparosítás és betelepítés következtében.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!