Tényleg önállósodni fog Skócia és Észak-Írország?
Kint vagyok Írországban, kérdeztem ma a munkatársaimat, ők örülnének neki, ha az északiak is ide tartoznának.
De most szinte megjósolhatatlan, hogy mi lesz.
Olyan érdekek fognak dönteni a továbbiakról, amit szerintem sosem kötnek az átlag emberek orrára, még az angoloknál sem, ahol pedig hagyták a népet szavazni a kérdésben.
Skócia esetén meglehetősen valószínű. A skót referendumban kulcskérdést játszott az, hogy a skót függetlenedés esetén a skótok nem maradnának automatikusan EU-s tagok. Ez volt az, ami végül a maradni akarók javára döntötte el a dolgokat. Ugyanakkor a Brexit miatt ez már irrelevánssá vált, tehát okuk nincs a skótoknak az UK-ban maradásra (főleg mivel a skótok döntő többsége EU-párti, és az UK-nak nem sok esélye van az újracsatlakozásra), egyszerűen nincs vesztenivalójuk. Továbbá az EU-nak most már érdeke lenne Skócia kiválása (tehát valszeg megkönnyítenék/meggyorsítanák a független Skócia felvételét valamilyen módon), egyrészt azért, hogy az elveszett UK-piac egy részét megtartsák, és hogy a Brexitet még rosszabb döntésnek mutassák be.
Sturgeon (az aktuális min. elnökük) ugyan nem beszélt tudtommal nyíltan egy új referendumról, de egyértelműen kijelentette, hogy a "skót nép az EU-ban maradás mellett döntött", ami burkoltan azért előrevetíti a várható fejleményeket. Salmond, a skót függetlenségi referendum vezéralakja pedig már követelte is az új népszavazás kiírását.
Az Észak-Írek esetében annyira nem vagyok képben, de ott is a szavazók egyértelműen az EU mellett voksoltak, tehát a már hosszú ideje meglévő függetlenségi megmozdulások új erőre fognak kapni. Ha jól tudom, egyes kormánytagok már az Írországgal való egyesülést szorgalmazzák.
Összességében egy valami biztos: a vidéki angol szavazóknak és a Walesieknek sikerült teljesen de-stabilizálniuk az Egyesült Királyságot politikai és gazdasági értelemben is, esetlegesen akár fatálisan is. Még nem lehet tudni, hogy mi lesz a jövő, de nem túl rózsás az angoloknak a helyzet. A többnemzetiségű államok számára az ilyen szituációk a legveszélyesebbek, amikor egyértelmű törésvonalak vannak a különböző nemzetek között (Anglia+Wales vs. Skócia+É-Írország) kritikusan fontos kérdésekben.
Nem fognak önállósodni, más és más okból persze. Most hatalmas a felháborodás az íreknél és a skótoknál is, de miután lenyugszanak a kedélyek, nem lesz már olyan egyértelmű hogy kinek mi lenne a jó.
Az észak-íreknél a brexit-ellenesség egy dolog, viszont az is tény hogy az unionisták többségben voltak és lesznek, soha nem fognak beleegyezni sem az önállósodásba, még kevésbé a Sinn Fein nacionalista politikusai által most felhozott ír egyesülésbe. Mi több, Észak-Írország jelenlegi státuszát népszavazáson is elfogadott békeegyezmény garantálja, ezt senki nem merné felmondani, szerintem nem kell részleteznem hogy miért.
Skóciában viszont sokan támgatják a kiválást, de nem elegen. EU ide vagy oda, ha egy új népszavazáson a függetlenségre szavaznának, könnyen a semmi közepén találhatják magukat, ugyanazon problémákkal kellene szembenézniük mint amelyek miatt 2014-ben leszavazták a függetlenedést. Az EU-tagság nem úgy lenne hogy rögtön az ölükbe pottyan, hanem évekig elhúzódna először a britektől való elszakadás, majd az EU-felvételi folyamat is. Ha ennek az összes hátrányát majd végiggondolják, már nem lesznek olyan lelkesek.
Skócia kiválása szerintem csak idő kérdése - a Brexit csak meggyorsította a folyamatot.
Észak-Írország kiválása meg annyira nem volt téma ott helyben, kérdés, hogy két EU-s (Írország és a jövőben az önálló Skócia) között mennyire lesz jó nem EU-snak lenni. (Már ha addig lesz EU.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!