Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Akik szerint Nagy-Magyarország...

Akik szerint Nagy-Magyarországon elnyomták a nemzetiségeket, azok megnézték a többi országot is?

Figyelt kérdés

Az 1867-es nemzetiségi törvények* az egész világon ( ismétlem, nem csak Európában, hanem az egész világon ) egyedülállóak voltak. Ezt egyáltalán nem lehet elnyomásnak hívni, ugyanis jelenleg ugyanennyit kapnak külföldön a magyarok, holott eltelt 160 év. Ennél többet csak akkor kaphattak volna, ha minden nemzet autonómiát kap úgy mint a horvátok**.


*Ezek voltak érvényben egészen 1920-ig, a Trianoni szerződésig.


**Személyes vélemény: a horvátok azért kaptak autonómiát, mert ők voltak a legtöbben, de szerintem a szlovákok és a ruszinok is megérdemelték volna az autonómiát, ugyanis '48-van csak ők nem fogtak ellenünk fegyvert.


2016. jún. 8. 18:44
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Horvátok helyzetét miért kell említeni egy szinten más nemzetiségiekkel? Horvátország része volt a Szent Korona országainak, volt horvát-magyar kiegyezés. Volt szábor.
2016. jún. 8. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
60%
Ezt meséld a liberálisoknak, mert fel nem bírják fogni.
2016. jún. 8. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
29%
Tiltották a nemzetiségieknek, hogy a saját nyelvükön tanulhassanak, magyarul vagy németül tanulhattak, e-mellett csak magyr kereszt nevet adhattak gyermekeiknek, ill. ha dél-vidéket vagy Partiumot nézzük, akkor egy nemzetiségi parasztnak kevesebb joga volt, mint egy magyar parasztnak
2016. jún. 8. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 Pro Patria ***** válasza:
83%

"Tiltották a nemzetiségieknek, hogy a saját nyelvükön tanulhassanak, magyarul vagy németül tanulhattak"

- Tényszerűen nem igaz. Az, hogy előírt volt a magyar nyelv oktatása a tananyagban, nem azt jelenti, hogy nem volt anyanyelvi oktatás.


"ha dél-vidéket vagy Partiumot nézzük, akkor egy nemzetiségi parasztnak kevesebb joga volt, mint egy magyar parasztnak"

- Pontosan milyen jogszabály szerint tettek különbséget nemzetiségek között, és milyen tekintetben?

2016. jún. 8. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
66%

Kedves Pro Patria!

Az ilyen hozzászólókkal nem szabad foglalkozni, mert nem tudják miről beszélnek..

2016. jún. 8. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
53%

A nyugati minta: francia és brit történelmi példa nyomán fogant meg a magyar törvényalkotók és politikum fejében. Sem Britanniában, sem Franciaországban nem volt a többség anyanyelve az állam nyelve, mégis pár évtized alatt diadalmaskodott. Franciaországban nem csak a nyelvet, de a nemzeti tudatot is sikeresen rátestálták adminisztratív oktatáspolitikai úton a kisebbségekre, ezzel teljesen és sikeresen felszámolva nemzetiségi létüket, identitásukat, míg Angliában csak a nyelvet sikerült szinte kizárólagosan használt nyelvé tenni. A 19. század végén erőteljes volt a nemzetiségi származásúak magyarrá válása különösen a mai Magyarország területére volt jellemző. Az ország többi részén inkább csak a felemelkedő zsidó és német kisebbségek tagjai választották a magyarsághoz való asszimilálódást. A Magyar Királyság szlovák, román és szerb többségű területein a hivatalos magyarosítás politikája inkább ellenállást szült, annál is inkább, mert a nacionalista mozgalom e nemzetiségek között is egyre erősebb volt.


1907-ben került sor az új iskoláztatási törvény a Lex Apponyi bevezetésére. Ettől kezdve az alsófokú tanintézményekben is magyart tanítottak és a magyar tanárok igyekeztek kinevelni a gyerekekből a nemzetiségi tudatot.


A magyarosítás a 19. század végére már olyannyira fokozódott, hogy az addig nem magyar nevű községek, dűlők, dombok, hegyek és egyéb helyek neveit is magyarosra változtatták. Ezek az intézkedések mindjobban kiváltották a nemzetiségek ellenszenvét.


Különös figyelmet érdemel a hazai zsidóság elmagyarosodása. Más európai országokban ugyanis nem zajlott le ilyen tömeges méretű összeolvadásuk a többségi keresztény társadalommal, másutt erősen elkülönülő vallási és egyben etnikai kisebbség maradtak. Magyarországon ezzel szemben igen sokan magyarrá váltak, a magyar nemzethez tartozónak érezték magukat.

2016. jún. 9. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 Pro Patria ***** válasza:
81%

"1907-ben került sor az új iskoláztatási törvény a Lex Apponyi bevezetésére. Ettől kezdve az alsófokú tanintézményekben is magyart tanítottak és a magyar tanárok igyekeztek kinevelni a gyerekekből a nemzetiségi tudatot.

A magyarosítás a 19. század végére már olyannyira fokozódott, hogy az addig nem magyar nevű községek, dűlők, dombok, hegyek és egyéb helyek neveit is magyarosra változtatták."

Az 1907-es év már a XX. század. Nem lehet így "a 19. század végére" vonatkoztatva következményeket említeni egy huszadikszázad elejei törvénnyel.

2016. jún. 10. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
0%

ma 21:43


Örülök, hogy pont a lényeget nem érteted meg, de várj segítek akkor, tudod itt egy időszakról beszélünk ez esetben a magyarítás a 19. sz végén kezdődött és tartott az I.VH végéig....tehát egy időszakról van szó, amiben a 1907-es törvény is bele tartozik, tehát még egyszer írom hogy értsd te is, egy időszakról van szó és nem egy évről.

2016. jún. 10. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
0%

tegnapelőtt 23:15


Te meg a felesleges szájrágás helyett néznél utána a dolgoknak, ha már megszólalsz.

2016. jún. 10. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

Az én nagyanyámat a szomszéd faluba kellett iskolába vinni, mert ő falujukban a két iskola nem magyar volt. Zala megyében. Gondolom, az egyik német lehetett, a másik nem tudom milyen. A nagyanyám 1904-ben született.


Én nem tudom, hogy mit ért itt előbb valaki a zsidóság elmagyarosodása alatt. Házasságot éppen hogy ők kötöttek szinte kizárólag maguk között. Meg lehet nézni az anyakönyvekben, még a II. vh. után is beírták a vallást. És utána is jó közelítéssel látható a nevekből.


Nem kell a nemzetiségeket elnyomni. Ki erőlteti ma a magyar nemzetiséget Mo-on a kéttannyelvű iskolákra? Hogy angolul tanuljon födrajzot-történelmet a gyerek.?

2016. jún. 23. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!