Melyik a jobb nekünk, ha az oroszok vagy az amerikaiak érdekszférájába tartozunk?
Mindkettőnek vannak előnyei és hátránya is, szerintem kb. ugyanolyan, csak másfajta életstílust ad, valakinek az egyik tetszik-valakinek a másik:
Amerikai:
-Lépésben a világi trendekkel, itt is van legújabb okosteló, Facebook, Lady Gaga koncert stb.
-Könnyebb utazás nyugati országokba
-Liberalizmus
-Kapitalista társadalom, nagy társadalmi olló
-Képzett vagy sikeres gazdagként az egész világ nyitva áll előtted, képzetlen szegényként vegetálsz
-Rohanó életmód
Orosz:
-40, 50 év lemaradás a nyugati világtól. Kazettás magnó, Moszkvics, Kopaszkutya
-Könnyebb utazás keleti országokba
-Konzervatívizmus
-Nemzetgazdasági társadalom, kis társadalmi olló
-Képzett vagy sikeres gazdagként jól ellehetsz, de képzettségnél fontosabbak a megfelelő ismerősök, képzetlen szegényként alacsony anyagi színvonalú, de boldog, egyszerű élet, pálinka, Wartburg, Balaton, kocsma, ócskapiac, ukrán cigi
-Nyugodt életmód
"boldog, egyszerű élet"
Ez a boldog, ez honnan jött? A nincstelen drogos alkoholista oroszok szerinted olyan boldogok? Nagyon-nagyon kétlem.
A kérdésre: szerintem tartozott már eleget mindkét érdekszféra alá Magyarország, és ezerszer inkább az amerikai! Kizsákmányolás ott is van, de emellett vannak emberi jogok, meg ilyesmi. Nincs málenkij robot, besúgórendszer, KGB, megerőszakolások és társaik, mint az oroszoknál.
"Ez a boldog, ez honnan jött? A nincstelen drogos alkoholista oroszok szerinted olyan boldogok? Nagyon-nagyon kétlem."
Tudod az oroszok anyagiakat nézve legalább 10-szer rosszabbul élnek, mint egy nyugati ember, de mégis képesek a helyzetükből a legjobbat kihozni és örülni az életnek.
Ha napközben Iván talál egy bicikliláncot a porban, amivel megjavíthatja a bringáját, az elég ok arra, hogy otthon igyanak vodkát, egyenek hozzá főtt krumplit és füstölt halat, feltegyenek valami lemezt és szórakozzanak. Erősebbek az emberi kapcsolatok, sokkal kevesebb a magányos, magára hagyott ember. A keleti-országokban a közeli rokonok és ismerősök afféle modern törzset alkotnak, akik bármiben számíthatnak egymásra. Nyugaton ez a természetes szerveződési egység a fogyasztói társadalom és a kapitalizmus hatására szétesett, ezért van annyi magányos, depressziós, megkeseredett ember.
A magyarok is kezdenek ebbe a nyugati sémába beleépülni, talán a cigányok azok akik még tartják ezt a természetes szerveződésű "modern törzsi" társadalmat.
Biztos megfigyelted már te is, hogy a cigányok általában sokkal szegényebbek a magyaroknál, mégis mindig együtt van mindenben a család, az ismerősök és együtt néznek szembe a problémákkal. Az oroszoknál is hasonló szerveződés figyelhető meg.
A heroin használat miatti HIV-krízist persze nem említed, sem az alkoholisták számát.
Nyugaton, amerikai érdekszférában is van lehetőséged mélyszegénységben élni, ha arra vágysz, ha attól leszel boldog.
"Tudod az oroszok anyagiakat nézve legalább 10-szer rosszabbul élnek, mint egy nyugati ember, de mégis képesek a helyzetükből a legjobbat kihozni és örülni az életnek."
- Ismerek egy orosz lányt, aki azt mondta - szószerint idézem: "We are not living in Russia. We are surviving in Russia."
"Ha napközben Iván talál egy bicikliláncot a porban, amivel megjavíthatja a bringáját, az elég ok arra, hogy otthon igyanak vodkát"
- Láttam egy dokumentumfilmet egy kenyai iskolás lányról, aki hihetetlen boldogságot élt át, amikor egy kiszáradt fát megütögetve látta, merre szaladnak a hangyák, és így, hogy merre van még ehető, nem elszáradt gyümölcs a fán.
Az, hogy _ez_ elég ok a boldogságra, azt jelenti, hogy _ennél_ több ok nincs a boldogságra. Ha valakinek egy biciklilánc megtalálása jelenti az élete kiteljesedését, az azt mutatja, hogy nem is számol többel, mert nem is várhat többet.
Van olyan pillanat, amikor az embernek annyira lezuhan az igényszintje, hogy egy zuhanynak is felhőtlenül örül. De ez azt jelenti, hogy valami nincs rendben - ha már egy napi tevékenység ilyen megváltóan hat.
Bizonyos szempontból az emberiség eddigi legboldogabb időszaka az volt, amikor még csak vadászó-gyűjtögető társadalmak léteztek.
A közhiedelemmel ellentétben a vadászó-gyűjtögető életmódnak nem az vetett véget, hogy Urok-Grog, a sámán kitalálta, hogy "na most már fejlődjünk, mer' ez így nem mehet tovább!" hanem az, hogy az emberek túlszaporodása miatt annyira elfogytak a szabadon beszerezhető élelmek, hogy már nem volt mese, aki nem tért át a földműves életmódra, az éhenhalt.
Régészeti maradványokból az látszik, hogy a földműveléskori emberek sokkal kevesebb ideig és sokkal rosszabb körülmények között éltek, mint vadászó-gyűjtögető elődeik, és akkoriban jelentek meg az elnyomó birodalmak, az életidegen ábrahamita vallások, a hímsovinizmus, az egyes csoportok szervezett, állami kirekesztése.
Logikus tehát, hogy manapság azok a társadalmak boldogabbak, akik mai körülmények között is minél jobban tovább tudják vinni a vadászó-gyűjtögető múlt hagyományait, életmódját, és manapság ezek a társadalmak a Kelet önszervező, államtól minél inkább függetlenedni kívánó modern törzseket alkotó társadalmai, mint az oroszok, a cigányok és az albánok, nempedig a szabálymániás, droid nyugatiak pl. a németek, a hollandok vagy az amerikaiak.
#2
Ezt most úgy mondod, mintha oda kéne költöznünk.
Amerikába nincs besúgórendszer? Én elhiszem, de helyette ott van az NSA, a CIA, az FBI, meg még ki tudja milyen szervezetek. Már attól elkezdik követni a magánéletem, hogy ezt a 3 mozaikszót leírtam egymás után.
Az lenne a legjobb, ha Amerika érdekszférájába nem tartozna senki. A mostanában történt legtöbb xar rájuk vezethető vissza.
És inkább ezért cimborálnék inkább az oroszokkal, mert ők legalább nem szórják izomból a "demokráciát", hanem elvannak maguknak.
Kedves 21:37-os válaszoló!
"A közhiedelemmel ellentétben a vadászó-gyűjtögető életmódnak nem az vetett véget, hogy Urok-Grog, a sámán kitalálta, hogy "na most már fejlődjünk, mer' ez így nem mehet tovább!" hanem az, hogy az emberek túlszaporodása miatt annyira elfogytak a szabadon beszerezhető élelmek, hogy már nem volt mese, aki nem tért át a földműves életmódra, az éhenhalt."
- Szinte hallom felcsendülni a háttérben a nagy szovjet férfikórusokat.
A földművelésre azért állt át mindenki (egy ideig párhuzamosan a vadászat mellett), mert kiszámítható élelemforrás, szemben a mindig kétséges kimenetelű vadászattal. A mezőgazdaság az egyébként szintén az időjárási kénynek kitettsége ellenére is biztosabb, napi szintű ellátást ad. Éppen ekkor kezdtek el fellendülni a használati tárgyak díszítettségei, a szobrászkodás, faragványok, agyagedények festése, motívumok kialakítása - mert az embernek rengeteg ideje szabadult fel, és az időbőség mindig szül valamit.
A XVI-XVII századra pedig már egyáltalán nem élelmezést kiegészítő szerepe volt (a vadak elfogyasztása ellenére sem), hanem kikapcsolódást jelentett.
"Régészeti maradványokból az látszik, hogy a földműveléskori emberek sokkal kevesebb ideig és sokkal rosszabb körülmények között éltek, mint vadászó-gyűjtögető elődeik"
- Na, ezekre kíváncsi lennék.
--------
Kedves 22:45-ös válaszoló!
"És inkább ezért cimborálnék inkább az oroszokkal, mert ők legalább nem szórják izomból a "demokráciát", hanem elvannak maguknak."
- Az oroszok ugyanígy tesznek az érdekzónáik kibővítésével, a különbség az a két hatalom között, hogy előbbinek ez a Közel-Keletre koncentrálódik, ami tőlem, tőlünk távol esik, míg utóbbinak a mi régiónk jelenti a feltörekvéshez a homokozót.
Szerintem ránk nézve az előbbi a kívánatosabb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!