Szíriában a lázadóknak mi a célja?
Már attól függ, melyiknek.
Az Iszlám Állam is egy lázadócsoport, céljuk a világkalifátus létrehozatala.
Vannak azok a lázadók, akiket a Nyugat, főleg az Egyesült Államok támogat és szerelt fel fegyverrel, ők a Szabad Szír Hadsereg köré tömörülnek (tömörültek?), ők állítólag egy demokratikus, föderális államot szeretnének, ahol minden Szíriában élő jelentősebb etnikai-vallási csoport egy laza föderációban szerveződne egymással.
Van az Iszlám Front. (50-70 ezer fő) Őket Szaúd-Arábia szervezte össze három különböző felkelőcsoportból (Ansar al-Sham, Ahrar ash-Sham és Jaish-al Islam, támogatja fegyverrel és pénzzel. Elsődleges céljuk a jelenlegi Asszad-rezsim megdöntése, hosszútávon pedig egy szaúdi mintájú, erősen konzervatív, vahhabita elveken nyugvó szunnita vallási állam létrehozatala.
A másik nagyobb koalíció az Army on Conquest, arabul Jasih-al Fatah. (kb. 40 ezer fő) Őket különböző arab olajsejkek támogatnak az Öböl-térségből, legismertebb csoport közülük az al-Kaida helyi ágának tekinthető al-Nuszra Front. Az IÁ-hoz hasonlóan ők is világkalifátust szeretnének hosszúváton, azonban az IÁ-val ellentétben kevésbé véresek, és nem céljuk a jelenlegi konfliktusba szembenállni a nyugati államokkal.
Ezenkívül a negyedik harcoló fél Szíriában a szíriai kurd erők. Ők nem vallási, hanem etnikai menten szerveződnek meg, céljuk egy nagyobb autonómia elérése Szírián belül, kedvezőbb esetben egy kurd nemzetállam létrehozása a történelmi Kurdisztán jelenleg Irak és Szíriához tartozó részein.
Amiben egyformán érdekelt mind a négy fél, hogy a jelenlegi Asszad-rezsim alavita hatalmát zavarják el, ugyanakkor itt geopolitikailag is belebotlottak pl. az oroszokba, meg Iránba, akik ebben pont ellenérdekeltek, és a jelenlegi vezetést szeretnék látni a jövőben is. Azt is meg kell jegyezni, hogy a fent említett négy fő koalíciót csak ez az egy közös cél tartja össze, egyébként simán harcolnak egymás ellen is, ha az adott helyzet azt kívánja meg. Ezenkívül az is gyakran előfordul, hogy egy-egy kisebb felkelőcsoport gyakran oldalt vált, ma még az egyik, holnap már a másik koalíció részeként harcol, a tegnapi bajtársaival szemben.
Szíriában igazából több száz ellenzéki csoport van:
A legtöbb közülük semmivel sem jobb mint az ISIS, csak azt a média nem fújja fel annyira.
A ellenzék pedig azt csinálja amit a pénz adójuk és felfegyverzőjük mond nekik (USA, Szaúd-Arábia).
Jelenleg pedig a céljuk erőszakosan megbuktatni Aszadot, ezzel destabilizálva Szíriát, melynek az volt a hatalmas bűne, hogy nem úgy táncolt ahogy az USA fütyült...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!