Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A mai Izrael és Jordánia...

A mai Izrael és Jordánia területét miért nevezték el anno Palesztinának?

Figyelt kérdés

Az ókorban és a Római Birodalom idején a területnek különböző elnevezései voltak, zsidó államok voltak ott.

Volt Izrael elnevezés, Júdea, Szamária (Somron), Amman volt Philadelphia egykoron, és még lehetne sorolni.

A római provincia is a Judea nevet viselte.


A filiszteus nép sosem birtokolt ekkora területet, és elég hamar eltűntek.

Először csak a mai Izrael, Ciszjordánia és Gáza területét értették Palesztina alatt, majd később beletartozott ebbe a mai Jordánia is, így ez a 3 ország alkotja a történelmi Palesztina régiót.


De miért pont Palesztina lett a terület neve? Miért kellett megváltoztatni a nevet Júdeáról Palesztinára?

A héber nyelvben sosem használták a Palesztina elnevezést, mindig az Eretz Yisrael vagy Eretz Kena'an volt a használatos.

Az vaskori filiszteus népnek meg köze sincs se az arabokhoz, se a zsidókhoz. Ez azért fontos, mert tulajdonképpen a mai palesztin nép semmiben sem különbözik a jordániai araboktól, de semmi közük a filiszteusokhoz.


Ki vagy mikor változtatták meg a terület nevét Palesztinára? Miért? Miért pont Palesztina?



2016. máj. 15. 18:33
1 2 3
 21/23 anonim ***** válasza:
48%

Hérodotosz valóban emliti Palesztinát, de tévesen asszirok lakta teruletnek nevezi. (Sok ezer apró tévedése közül ez az egyik.)

A magyarázat igen egyszerű, ugyanis Hérodotosz járt Egyiptomban, és ott hallhatott Palesztinaról. Hogy miért épp Palesztinárol? Mert a Zsidó Királyság Egyiptommal határos területe volt az egykori filiszteusok főldje. A filiszteusok pedig annak idejen rendszeresen be-betörtek Egyiptomba, nagy pusztitásokat okozva. Érthető, hogy az egyiptomiak lelkében ezek a rabló háborúk nyomot hagytak. Az egyiptomiak persze észrevették, hogy az utóbbi 500 évben mar nincsenek rablások, és azt is tudták, hogy ennek oka, hogy a területet ma már más nep uralja, csak a zsidókat tévesen assziroknak nevezték.

2016. máj. 16. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/23 anonim ***** válasza:
100%

A történelem folyamán egyszerűen a Palesztina elnevezés maradt tartósabb.

A Római Birodalom után a terület sokáig semmilyen nevet nem viselt, vagy nagyobb régiókhoz tartozott, és folyamatosan gazdát cserélt. Aztán az Oszmán Birodalom összeomlásával a britek megszerezték a területet a mai Jordániával együtt, és létrehozták Palesztinát mint Brit Mandátumterületet.

Nem véletlenül lett a zsidó állam neve Izrael, ugyanis a zsidók a történelem folyamán sosem használták a Palesztina elnevezést a területre, ellenben azon a területen 2 zsidó királyság is létezett, az egyik Izrael volt, a másik Júdea.


A filiszteusoknak pedig semmi közük a mai arabokhoz. Amikor pedig a rómaiak ráaggatták a területre bosszúból a Palesztina elnevezést, a filiszteusok már több száz éve nem voltak sehol, többségük beolvadt a zsidóságba, így tulajdonképpen a zsidók voltak a "palesztinok". Izrael megalakulása után az 1960-as években az ott élő arabok viszont "magukévá tették" a palesztin elnevezést.


Mellesleg a filiszteusok törzshelye, az egykori Filistea a Sinai-félsziget északkeleti, tengerparti csücskét és a mai Gázai Övezetet foglalta magába. A filiszteusok sosem birtokolták a mai Izrael és Ciszjordánia területét. Arabul Palesztina viszont Filistina.

2016. máj. 16. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/23 anonim ***** válasza:
Érdekesség, hogy a magyarországi jászokat filiszteus néven is emlegették, ugyanis azt tartották, hogy ők a filiszteusok leszármazottai.
2016. máj. 16. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!