A liberalizmus a marxi filózófia modern változata?
Például, a túlzásba vitt egalitarianizmus,vagy annak az értelmezése, egyételműen a marxista tanok része.
Aztán, internacionalizmus,multikulturalizmmus.
Egy ideális, marxista világban nincsenek határok.Elég megfigyelni, a liberálisok az EU-ban is, a külső határok lebontására törekszenek, így szabad utat kapnának például az afrikaiak, arabok.
A liberális gazdaságpolitikának pont nem része az egalitarizmus.
Amúgy liberalizmus jóval előbb volt, mint marxizmus.
Valamit férrenéztél. A kommunista egyformaság, mint a liberalizmus által támogatott jogi és esélyegyenlőség.
Előbbi azt akarja, hogy mindenki ugyanazon a proli életszínvonalon éljen és ott is maradjon, utóbbi, hogy ne számítson, gazdag vagy szegény családba születsz-e, fel tudj törni, ha keményen dolgozol érte.
Aztán, a liberalizmus nem megszüntetni akarja a nemzeti identitást, a multikulturalizmusa annyit akar elérni, hogy békében megférjenek egymás mellett a különböző kultúrák, így nem az eltérő kultúrákat (kisebbségi vagy többségi) akarja elnyomni, hanem az ellenük irányuló agressziót.
A határok lebontása pedig gazdasági kérdés. Határok nélkül szabadon áramlik a termék és a munkaerő, aminek gyakorlati haszna van. Az EU külső határait pedig nem hiszem, hogy bárki le akarná bontani.
Csak a balliberálisok szimpatizálnak Marxszal, a marxizmussal vagy újabb követőivel (pl. Piketti).
A jobboldali liberálisok éppen, hogy a szabad piacot, minél kisebb államot, alacsony adókat, az emberek, piac, gazdaság szabadságát, önállóságát támogatják.
Marx felfogásával az a baj, hogy nagyon utópisztikus, a földi megvalósítására való törekvések (Szovjetunió, keleti blokk, Észak-Korea) közelebb voltak a kipusztuláshoz, mint a jóléthez.
A liberalizmus nem anyagi, hanem jogi egyenlőségre való törekvés. Leegyszerűsítve mindenkinek ugyan az legyen szabad, bőrszíntől, vallástól, nemtől és szexuális orientációtól függetlenül. Legyen minden ember szabad, legyen meg a boldoguláshoz való joga. Tiszteletben tartja a magánszférát és a magántulajdont. Gazdasági, kulturális téren azok kerülnek előnybe, akik egymással versenyezve is életképesek tudnak maradni.
Marx azt mondja, hogy ne legyen magántulajdon, minden legyen közös. Ezt úgy valósították meg a gyakorlatban, hogy szinte mindent államosítottak, az átlagember szenvedett, de ugyanúgy vezette őket egy elit, a párt.
Nem kellene összemosni a marxizmust, a kommunizmust és a liberalizmust, mert egyáltalán nem ugyanaz a kettő. Arról nem is beszélve, hogy mindegyik ideológiának van többféle változata, például: eurokommunizmus, vagy konzervatív liberalizmus. Nem állítom azt, hogy a liberalizmus minden ágazata és minden magát liberálisnak való ember feddhetetlen és intelligens, de alapvetően nem arról szól, hogy nincsenek szabályok. Szabadság, nem szabadosság és ezt fontos megjegyezni.
Én megértem, hogy sokan félnek attól, hogy számukra idegen emberek igyekeznek Európába. Az szerintem sem normális helyzet, hogy nem tudják rendesen ellenőrizni, hogy ki lép be. A háborús területről menekülőket illene befogadni, ők nem tehetnek arról, hogy életveszélyben lennének az eredeti hazájukban. A gazdasági bevándorlás viszont más tészta. Ha egy ország úgy gondolja, hogy szüksége van a bevándorlásra, akkor fogadjon be ilyen céllal bevándorlókat. Itt egy kicsit viszont bonyolódik a helyzet, ugyanis az EU-s állampolgárok szabadon dolgozhatnak és vállalhatnak munkát. Itt kezd el érdekes lenni a kötelező betelepítős történet. Ha ugyanis hosszútávra terveznek Európában, akkor céljuk lehet az, hogy állampolgárságot szerezzenek és akkor ott dolgozhatnak az EU-n belül, ahol akarnak, illetve találnak munkát. Ha ideiglenesen, akkor kár emiatt aggódni, mert vissza szeretnének költözni az eredeti hazájukba.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!