Valaki össze tudná nekem foglalni rövidebben Oroszország-Szíria viszonyát és jellemzőit?
Az oroszok érdekei Szíriában?
Jelenlegi helyzet?
A törököknek van ebben szerepük?
Az ISIS-t Soros György pénzeli Szíriában, a háború célja, hogy népvándorlás induljon el Magyarország felé (direkt ide irányítják a migránsokat), a cél a magyarok elpusztítása.
Putyin Elnök Úr ezt szeretné megakadályozni, mert ő is rájött, hogy mi MAG-yarok jelentjük a fény egyik utolsó bástyáját a sátáni háttérhatalom által irányított világban.
Off: Szerintem az első válaszoló inkább troll, és nem bérkommentelő. :D
---
A ruszkik és Szíria között a jó kapcsolat még a szocialista időszakra nyúlik vissza. Az akkor hatalomra került Asszad (a mostani faterja) egy nacionalista-szocialista arab rezsimben gondolkodott. Mivel alapvetően antiszemiták is ezek az arabok, szúrta a szemüket, hogy az Egyesült Államok támogatásával Palesztína területén létrejött a zsidó állam. Így hát, a hidegháborús logika mentén, elkezdett egy nagyhatalom után nézni, aki támogathatja őt Izraellel, azon közvetve pedig az Egyesült Államokkal szemben. Nem nehéz kitalálni, hogy a Szovjetunió lett a támogatója. (Egyébként itt jegyezném meg, hogy a kelet-európai szocialista országok az elmúlt rendszer idején szinte mind az arab rezsimeket támogatták, és Izraellel nagyon hűvös viszonyt ápoltak. Magyarország is. )
Na, mivel a szovjetek nagyhatalom, kellett nekik az, hogy valamilyen szinten ellenőrizhessék a Földközi-tengert, ehhez pedig a szírek lehetőséget adtak, mégpedig az Aleppó melletti tengeri bázissal. Ez nagyon fontos volt a Szovjetuniónak, és az örökös Oroszország is nagyon fontosnak ítéli meg. Ehhez hasonló meleg-tengeri bázisa az oroszoknak még Szevasztopolban van, nem véletlen, hogy a Majdan után Moszkva azonnal lépett, hogy a Krím ellenőrzése ne legyen kérdéses.
Ezért Oroszország az ENSZ-ben mindig kiállt a szír vezetés mellett, és a polgárháború elejétől fogva ellenezte az Asszad-rezsim leváltási kísérleteit. Érdekes módon, egy újralakuló hidegháborús közegben Szíriában az oroszok által támogatott Asszad-rezsim pont azokkal harcol, akik az Egyesült Államoktól kapják az anyagi támogatást. (Ezt a szakirodalomban proxy háborúnak hívják, amikor két hatalom közvetetten, más szereplőkön át harcol egymással. Hasonló történt Vietnámban, Afganisztánban).
A törökök szerepe ebben a kérdésben, úgy gondolom, nem olyan fontos. A törökök egyébként hagyományos ellenségei az oroszoknak, és a cári Oroszország vállalta a legnagyobb szerepet abban, hogy a 19. században a Balkánon visszaszorították az oszmán uralmat. A II. világháború után nem véletlen, hogy Törökország felvételt nyert a NATO-ban, mert onnan az Egyesült Államok egész közel került a szovjet területekhez. Mióta lelőtték a gépet, azóta kiéleződött a viszony, és természetesen a törökök is a felkelőket támogatják Szíriában.
Kb. ennyi lenne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!