A németek mitől olyan sikeresek? Nem csak most, az egész történelemben.
Középkorban Európa legbefolyásosabb régiója, a Német-Római Császárság. Miután ez felbomlott, létrejött Poroszország, ami szintén egy kis idő ( kb. 100 év alatt ) után Európa egyik legfejlettebb országa lett. Majd Németország az 1. vh. előtt szintén nagyon fejlett volt. Az első világháború persze megviselte, már a '30-as években dübörgött a gazdaság, az évtized végére ismét élvonalba került. Elvesztette a második világháború, de ez olyan mértékben befolyásolta a fejlődését, hogy a '60-as évek végére, '70-es évek elejére az NSZK Európa élvonalába került, majd ma Németország Európa legfejlettebb állama és a világ egyik legnagyobb gazdasági hatalma.
De mégis hogyan? Mitől ilyen sikeresek a németek?
Hiába vagyok kívülálló szemlélőjük, és hiába feketíti be azt rengeteg történelmi sérelem, a németek sikere felé való elismerésem mindenképpen indokolt.
Hogy Németország miben is a gazdasági hajtómotorja Európának? Ez leginkább az exportpiac egyeduralkodójaként definiálható, a világon csak az Egyesült Államok, és Kína előzi meg ebben. Gyors keresésben ezt találtam, bár ez 2011-es, nem veszítette aktualitását most sem:
Ehhez mért a politikai súlya is az Európai Unión belüli hangokban.
Angliával kapcsolatosan a múlt egy szegletével élsz példaként. Amit Németországról magam elmondtam, az egyszerre fedi le az elmúlt időket, a jelenünket, és a belátható távolságú jövőnket is.
Hozzá kell azt is tenni, hogy Anglia nem vele egyenrangú, hanem törzsi szinten élő közösségek földjeire terjesztette ki a hatalmát a világ különböző pontjain, sok esetben szinte lakatlan, kontinensnyi nagyságú területek növelték a birodalmat, mint Kanada vagy Ausztrália (igen, mindkettő rendelkezik őslakosokkal, de a népsűrűség szinte mérhetetlen alacsonyságon volt). Igaz, a gyarmati korok bonyolult viszonyaiban sok pótlásra szorulok a tudásomat illetően, de ismereteim szerint Kína sosem volt az angol gyarmatbirodalom része.
Most utánaolvastam, és valamilyen kvázi-befolyással bírtak felette, ezt azonban még laza kötődésnek sem tudom nevezni. Az angol gyarmatbirodalom egyébként sem volt akkora kiterjedtségében szoros függés alatt, mint a térképek mutatnák, sok esetben csak adót, és szabad kikötőhasználati jogot jelentett egy-egy pontra vonatkozólag, semmi egybet.
Én dolgoztam németországban.
Még egy kertészetben is olyan fegyelem van, mint a katonaságnál!
Azt látom, hogy részben mindenkinek igaza van.
Másrészt OFF-olok egy nagyot:
minden nagyhatalom gyengítette vagy leigázta a konkurenciáját. A történelem során fura szövetségek alakultak egy erős katonai vagy gazdasági hatalom leigázására. Az írott történelem folyamán mindig.
Miért gondoljuk azt, hogy a világunk már annyira civilizált, hogy többé ilyesmi nem fordulhat elő? Miért hisszük azt, hogy többé már nem leshet totális háború?
A németek szálka az amerikaiak szemében, és Kína vagy India is kemény ellenfél. Ha a gazdaság eszközeivel nem lehet egy országot félreállítani, akkor jöhet a háború.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!