Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Tibet elfoglalásába miért...

Tibet elfoglalásába miért törődött bele az egész világ ilyen könnyen?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy voltak tüntetések, meg elítélték Kínát, de kb senki sem foglalkozik már vele.

Tulajdonképpen Kína gyarapodott egy területtel, ami 2-szer nagyobb, mint Ukrajna, és kínai szinte nem is él ott a mai napig.



2016. febr. 29. 20:14
 1/9 A kérdező kommentje:

Attól, hogy Kína erős és mindenki ott szereltet össze mindent, ezt tényleg el lehet nézni?


Ha Oroszországba szerelnének mindent össze a világon éhbérért, akkor nekik is elnéznék, ha mondjuk bedarálnák Magyarországot?

2016. febr. 29. 20:16
 2/9 anonim ***** válasza:
79%
Kina nagy ország, sok kinai, kitöl várod, hogy odamenjen harcolni a tibetiekért?
2016. febr. 29. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Lehetetlenség rávenni kínát hogy feladja Tibetet, ugyanis nem tehetik meg: szükségük van a tibeti folyók vizére.
2016. febr. 29. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
39%
Mert rengetegen vannak és meghatározó ország a világgazdaságban, lehetetlen lenne bojkottálni, annyi mindent gyártanak ott, meg egyszerűen nem izgatja az embereket, mivel nincsenek zsidók vagy cionisták egyik oldalon sem.
2016. febr. 29. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Tibet egyáltalán nem annyira fontos terület, inkább presztízs kérdése. Ráadásul egész Tibetben annyian laknak, mint egy kisebb kínai városban.

Példaként:

Tibet lakossága kb 2 millió 700 ezer

Kanton város: 12 millió

Szencsen (Kanton tartomány): 10 millió

Tibet melletti Szecsuán tartomány: 84 millió.


Tibetnek szó szerint esélye sem lenne semmiben Kínával szemben, mert ha tényleg egész Tibetben fellázadnának, a kínaiak röhögve állítanak össze egy annyi főből álló hadsereget, mint amennyi ember összesen Tibetben lakik. Tibet független államként ugyanolyan szegény és elmaradott ország lenne, mint most Bhután vagy Nepál.

2016. febr. 29. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem Tibet,egész egyszerűen nem ér annyit senkinek,hogy emiatt konfrontálódjon Kínával.
2016. febr. 29. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
56%

Mégis mért gondolod olyan kiugró problémának pont Tibet helyzetét, amikor a fél világ pontosan ugyanilyen megszállás alatt áll?


Egyfelől ki az, aki felemelhetné a hangját? A gyarmatokon felhízott angol birodalom? Az indiánok földjén terpeszkedő angolszász és hispán migráns hordák? Vagy az oroszok, akiknek köszönhetően 200 millió törökből 120 majdnem hogy elvesztette a saját anyanyelvét is? Szintúgy a finnugor népek Szibériában? Mert amúgy mi közük oda a szlávoknak? Vagy a pastu-tálibok, akik kiűzték múlt nyáron a mongolokat, perzsákat Afgán-Turkesztánból? Vagy az arabok, akik ősi kultúrák sorait taposták le az erőszakos térítő vallásukkal? Vagy a Románok? Vagy mégis kik?


Másfelől - ha lenne is jogosultságuk kioktatásra - mit tehetnének azon kívül, hogy nyelnek egy nagyot? Kína nem az a kategória, hogy egy amerikai hadsereg csak úgy nekimegy, mint valami banánköztársaságnak, afféle gyors helyreigazítási jelleggel. Hát nem tudnának nekimenni.


Amúgy ez a Tibet-kazetta mindig csak akkor kerül elő, amikor valaki egy jóízűt akar mocskoskommunistázni, és nem talált jobb fogást éppen. Sajnos Tibet valódi kultúrája és problémái már kevésbé érdeklik.


Nekünk speciel nem dolgunk ebbe beleütni az orrunkat, ráadásul a tibetiek rokonnépe: a kínai. Tibet akkor is ezer szempontból Kína felé orientálódna, ha külön ország lenne. Megjegyzem, ami most ki van jelőlve Tibet tartománynak az egy vicc, a valódi Tibet, mint földrajzi térség, jóval nagyobb annál.


Más a helyzet az ujgurokkal (csagatáj-török nép, akiknek a határon túli másik felét üzbégeknek nevezték el az oroszok), mert nekik aztán pontosan annyira semmi közük a kínaiakhoz vagy egyáltalán az egész távol-keleti kultúrkörhöz, mint egy amerikainak vagy egy afrikainak. Népességüket tekintve is jóval többen vannak. Ehhez képest mégis Tibet szerepel 10-szer annyit a sajtóban, csak mert olyan frappáns nevük van, East-Turkestant meg nehézkesebb kimondani.


Ez egy nehéz világpolitikai kérdés. Arról van szó, hogy a világon mindenütt a gyéren lakott, komoly államszervezettel nem rendelkező "bogyógyűjtögető" törzsi népek földjét - azok feje fölött - felosztják maguk közt a fejlett civilizációjú nagyhatalmak. Ha nem az egyik, akkor majd a másik, nem fogják meghagyni ott "üresen". Tetszik, nem tetszik, szükségük van az ottani nyersanyagokra, másképp nem fenntarthatóak a nagy népsűrűségben élő fejlett ipari társadalmak. Valóban szép és igazságos dolog lenne párezer hantimansi öregasszonynak egy külön országot berendezni, csak konkrétan Európa és Oroszország százmilliói maradnának télen fűtés nélkül, mert azok épp a gázmezőn ücsörögnek... Úgyse tudnának vele mit kezdeni, esetleg degeszre szedhetnék magukat, mint Kuvaitban. Az oroszok - megvan a maguk nyomora anélkül is - meg még pénzért vennék tőlük, aztán lenne 40 ezer helyett 80 ezres fűtésszámlájuk... Vajon meg lehetne azt beszélni felnőttesen, hogy nem akarunk mi titeket se elfoglalni, se a nemzeti identitásotokat felülírni, de muszáj, hogy kiszedjük alólatok az energiahordozókat, különben éhen veszünk? Na, amíg ilyet megbeszélni nem tudnak, addig az ilyen térségek - mint Tibet is - valamelyik népesebb ipari-technológiai nemzet kezelése alatt fognak állni. Ha kivonulnak a szovjetek, kivonulnak a kínaiak, hát akkor majd bevonul az Iszlám Állam, nem lesz az ott meghagyva két marék ember kedvéért. Ezeket sem árt azért végiggondolni a reálpolitika szintjén...

2016. márc. 1. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Talan azert mert nehany baloldali szocialis aktivistan kivul a kutya fule nem foglalkozik Tibettel ?

Meg a Tibetiek sem nagyon foglakoznak Tibettel.

Ez a " Free Tibet " mozgalom is az egyetemi fiatalsag koreben lett valammennyire nepszeru, mert ugye igy "kozmopolitan"es "erdeklodo" kepet probaltak alkotni magukrol, meg divat volt egy ideig.

De oket sem nagyon erdekli igazabol.

2016. márc. 1. 03:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
16%

7-esnek sok tekintetben igaza van.


Tibettel foglalkozni csak a ma divatos konzumbuddhizmus okán aktuális... amúgy, mivel a buddhizmus "lesz*rom a külvilágot" mentalitásával ők sem erőlködnek, miért tennék én értük? Afganisztánt nem foglalja el senki. (Amivel nem azt mondom, hogy ők lennének a követendő példa, de az elfoglaláshoz az is kell, aki hagyja.)

Amúgy pedig Kína ezzel egy nagyhatalom érdekeltségeit sem sérti, míg Oroszország azért az EU-val eléggé összeakasztotta a bajszát. Szóval szerintem kb. törvényszerű.

2016. márc. 1. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!