Mit gondoltok David Cameron brit miniszterelnökről és Horst Seehofer bajor tartományi miniszterelnökről?
Abban igazad van, hogy nagy a felelősségünk, vannak veszélyek és hogy a tudományos és technológiai fejlődés mellett erkölcsi téren is fejlődnünk kell, hogy képesek legyünk helyesen használni a tudás hatalmát.
Harmónikusan kell fejlődnünk és meg kell őriznünk emberi értékeinket, a vallások tanításaiból is. Meg kell tanulni szeretni önmagunkat és szeretni felebarátainkat (minden embert megkülönböztetés nélkül).
A tudástól azonban nem szabad félni!
Hóseás próféta írja az ószövetségben (Hós. 4:6):
"Elvész az én népem, mivelhogy tudomány nélkül való. Mivelhogy te megvetetted a tudományt, én is megvetlek téged, hogy papom ne légy."
Bibó István pedig következőképpen fogalmazott:
„Demokratának lenni mindenekelőtt annyit tesz, mint nem félni: nem félni a más véleményűektől, a más nyelvűektől, a más fajúaktól, a forradalomtól, az összeesküvéstől, az ellenség gonosz szándékaitól, az ellenséges propagandától, a lekicsinyléstől és egyáltalán mindazoktól az imaginárius veszedelmektől, melyek azáltal válnak valódi veszedelmekké, hogy félünk tőlük.”
Megpróbálom tömören megfogalmazni. Szeretem a sajátos német mentalitást, a német karaktert, a német kinézetet, a német sajátosságokat, a német kultúrát, a német gasztronómiát, de szeretem a spanyolt éppúgy. Vagy az olaszt. Vagy a franciát. Vagy az angolt. Vagy a magyart. A világ pont attól szép, hogy sokféle ember és nép él benne. A multikultit azért gyűlölöm annyira, mert a végeredménye egy olyan világ, ahol a világon mindenki egy kevert nagy massza része. Egy idő után elveszik a sokszínűség, mert mindenki összekeveredik mindenkivel. Nem akarok ilyen világban élni, és mindig is úgy gondoltam, hogy ha egyetlen értékrend, egyetlen mentalitás, egyetlen kultúra válik kizárólagossá, az fasizmus.
Ugyanezért gondolom azt is, hogy minden népnek a maga módján kell boldogulni. Nem kell, hogy a spanyolok olyan szorgalmasak legyenek, mint a németek. Vagy olyan gazdagok. Vagy olyan fejlettek. Vagy olyan modernek. Főleg, hogy ezek nem feltétlenül értékek. Az együttműködés az más dolog, az helyes lehet, de azt utálom, amikor példának állítanak be országokat, mentalitásokat, hogy az a tökéletes. Vagy amikor értelmiségiek bunkózzák le a vidékieket. Vagy amikor New York-iak ostobának tartják a texasiakat. Ezek az emberek túlságosan racionálisak, nem látnak más értéket ezen kívül, ráadásul tudtukon kívül fasiszták, mert azt hiszik, az ő kezükben van az abszolút tudás, és mindenkinek olyannak kéne lenni, mint ők.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!