Az arabok miért nem védik meg az országukat?
Az ISIS-t simán lenyomnák a szírek, hogyha nem menekülnének el.Persze, menekülni könnyebb.
Ebből is látszik, hogy milyenek is az arabok valójában.
Ne hozzuk példaként 1956-ot, hisz akkoriban egy kis és gyenge ország állt szemben egy szuperhatalommal.Semmi esély nem lett volna a győzelemre, jogos volt, hogy sokan elmenekültek.
De, a szírek nem egy világhatalommal állnak szemben, hanem csak egy terroristabandával.
Az amerikaiak vagy az oroszok biztos ellátnák őket fegyverekkel, egyéb eszközökkel, hogy legyőzzék a terroristákat.
Bár ezt az egészet nem értem, hogy miért kellett Szíriát felforgatni.
Nem mindenki akar háborúzni és az életét feláldozni. Hidd el itt is ugyan az lenne. Már pár kérdés volt erről ha itt lenne háború vagy sorozás háború miatt mi lenne....és a válaszolók többsége azt válaszolta inkább elmenekülne.
Ez mellett Szíriában nincs megfelelő kiképzés és hadsereg, arról nem beszélve ha tudod a hadsereg a vezetés mellett van ami a kormány elleneseket is támadja. Szóval összetettebb a dolog.
Ez sokkal bonyolultabb.
5 egymással rivalizáló csoport van szíriában:
1. kormányerők
2. "mérsékelt" felkelők
3. kurdok
4. isis
5. helyi miliciák (van hogy egy falu összedob egy magánhadsereget, hogy megvédjék magukat)
Na most a kormányt támogatja oroszország, irán, és az iránhoz közeli hezbollah.
A "mérsékelteket" Az usa, törökország és az öbölmenti államok.
A kurdokat az usa támogatja, viszont a törökök meg ellenségnek tekintik őket.
Az isis-t valószínüleg az öbölmenti országok támogatják.
A helyi milicákat pedig a helyiek.
Senkinek sem az elsődleges célja az isis elpusztítása. A kormány meg a "mérsékeltek" el vannak egymás lövöldözésével.
A kurdok csak saját országot akarnak.
A helyi miliciák pedig csak a saját környéküket akarják megvédeni.
Az isis elpusztítására akkor fog sor kerülni, ha a kormány és a "mérsékeltek" közti háború eldől. A kurdokkal nem tudni mi lesz. A helyi miliciákat pedig fel fogják számolni.
Hidd el a kormány már rég szétfingatta volna az isis-t, csak az összes erejüket lekötik a "mérsékeltek".
Ha tényleg arról lenne szó, hogy ott van Szíria, benne a szír nemzettudattal élő arabokkal, akiket megtámad egy külső, idegen ellenség, akkor egész biztosan lenyomnák őket. De nem erről van szó. Egyrészt az arab világban a nemzettudat nem olyan, mint nálunk. Attól, hogy valaki a határ másik oldalán él, nem utálják automatikusan, mert közös a vallás, a kultúra. De lehet, hogy a szomszédnak, aki ugyanúgy szír, elvágják a torkát, mert az meg az iszlám szekuláris ágát képviseli, esetleg szunnita helyett siíta vagy vahhábita.
Meg ahogy írták is: az sem olyan egyszerű ám, hogy Szíriában béke volt, azt' jött az ISIS lőni. Szíriában kialakult egy polgárháborús helyzet, ahol az ország egyik fele lőtte a másikat, ebbe megérkezett az ISIS harmadik félként, mellette pedig helyi kiskirályok is úgy gondolták, hogy most már tényleg itt az ideje annak, hogy valami birodalmat gründoljanak össze maguknak. Tehát a szírek egymást is irtják, nem közös ellenségük az Iszlám Állam.
Ha már szóba hoztad 1956-ot: képzeld csak el, hogy lehetett volna ez másképp is. Mondjuk kitör Budapesten a forradalom, de Ózdon azt mondja a helyi párttitkár, hogy márpedig itt nem lesz holmi reform, hanem megmarad a sztálinizmusnál, mert neki az a jó. Nagy Imre kormányt alakít, ezt az ózdi párttitkár nem fogadja el, feltüzeli a miskolci kollégát is, onnan már nincs messze Nyíregyháza és Salgótarján, aztán az ország északkeleti része bejelenti, hogy ők nem kérnek Nagy Imre kormányából, önálló sztálinista államot hoznak létre, ami mentes a jobboldali elhajlóktól. Aztán mikor jön a szovjet hadsereg, Záhonynál nem hogy megpróbálják őket megállítani, de még örömmel is üdvözlik az érkezésüket, ellátmányt kapnak és önkéntesek csatlakoznak hozzájuk, hogy részt vegyenek a bűnös Budapest ostromában. Esetleg a példán felbuzdulva Baranyában is megalakul egy független állam, ami meg Titóhoz húz és a reformkommunizmus helyett nyíltan szembefordul a rendszerrel (ugyanez megtörténhetett volna mondjuk Győr környékén egy nyugatbarát autonóm területtel is)
Ha ez így történt volna, most nem olyan egyszerű képlet lenne, hogy volt '56-ban a tömeg, aki jót akart és ezt lenyomta a gonosz Szovjetunió. Akkor bizony bajban lennénk vele, hogy kik voltak a jók és a gonoszok és kik miért menekültek. Például előfordulhatott volna, hogy egy ózdi reformkommunista Budapesten harcol és lelövi a keményvonalas önkéntes szomszédját. Esetleg az elszakadt sztálinista tartományban helyi felkelések robbannak ki, ezeket is nehéz lenne ma megérteni. Vagy mondjuk a forradalom hőseként aposztrofált Nagy Imrét egyszerre nevezte volna árulónak a sztálinista és a nyugatbarát autonóm állam is: a sztálinisták számára megbocsáthatatlanok a reformjai, a nyugatbarátoknak pedig elfogadhatatlan, hogy Rákosit egy újabb MDP-tag váltotta.
Valahogy így képzeld el a szíriai helyzetet is: mindenki mindenkinek az ellensége, senki sem tudja, ki a jó és ki a gonosz.
Azért azt sem szabad kihagyni, hogy az ISIS mellett van több nagy hatalmú iszlám fundamentalista haderő is pl. Al-Nuszra front.
Ráadásul a helyzetet tovább komplikálja, hogy tetszik vagy sem Asszad egy diktátorfamília gyereke és örökbe kapta az országot, amit jobbára a hozzá hű alavita kisebbség irányított orosz támogatással.
A Szabad Szír Hadsereg akiket sokan idézőjelesen mérsékeltnek neveznek pedig azért mérsékelt, mert eltérően a többi felkelőbrigádtól nem akarnak egy Iszlám Köztársaságot vagy épp kalifátust csinálni az országból, hanem az alapvetően szekuláris államberendezkedést megtartanák.
Mindazonáltal a jelenlegi helyzetben valószínűtlen, hogy bárki is nyerne, szerintem ez is könnyen válhat egy befagyott háborúvá, vagy rosszabb esetben Szaűd-Arábia beavatkozik gyalogsággal is, akkor pedig Oroszország is kénytelen lesz felvonulni Asszadék mellett a NATO-nak meg a Szabad Szírek meg a kurdok mellett, könnyen lehet ebből egy közel-keleti Vietnám is, ha bedurvulnak a dolgok.
Elfelejtetted azt az apróságot, hogy Szíriában jelenleg háború van. A diktátor ( az eddigi rendszer ) és követői harcolnak a nép és a köztársaság hívei között.
De ha nem lenne háború, akkor is figyelembe kell venni, hogy nem csak az IS van. Hogy a másik két leghíresebb terrorszervezetet mondjam: Al Kaida, Al Nusztra Front.
De nem csak 3 van. És vannak ezen felul szabadcsapatok, azaz olyan emberek akik vagy harcolnak valamelyik fél mellett vagy nem, a lényeg hogy gyilkolnak, rabolnak és senkit nem kímélnek.
A Sziriaiak saját maguknak köszönhetik hogy az országuk egy romhalmazzá vállt. Olyan belső viszálykodást ellenségeskedést szítottak a saját hazájukban hogy teljesen elgyengítették az ország védelmét, ezért tudott az isis behatolni és az uralma alá venni nagy területeket Szíriából.
Sajnos nincs annyi eszük (bátorságuk) hogy összefogjanak és kiűzzék az isis-t
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!