Miért tartják sokan elképzelhetetlennek a 3. világháborút?
Pontosan ezért tartják elképzelhetetlennek.
Mivel senki se győzhet érdemben. Ha az oroszok elkezdenek hepajkodni, akkor a többi se hagyja. Megindul az atombombázás, az meg mire jó? :)
Az utolsó atombomba óta eltelt 70 év. Szerintem, alsó hangon 100x-orosára növelték azóta az erejét/hatását.
Ergo hiába nyersz, ha magad alól is kilősz mindent.
Mit kezd amerika azzal, ha az egész európa, meg keleten minden atomfertőzött?
S amerika nagy %-a is? :D
Semmit.. meghal ő is ugyanúgy éhen.
Mert egy 3. világháború minden bizonnyal nukleáris háború lenne, aminek következménye pedig vagy az emberiség kihalása, vagypedig kőkori szintre való visszaesése lenne a következménye.
Ezt senki se akarja. Gondolj vissza a Hidegháborúra. Akármennyire is feszült volt a viszony az oroszok és az amerikaiak között, senki se akart hirtelen felindulásból egy olyan jövőt létrehozni, amiben kihal az emberiség és a folygó évezredekig sugárfertőzött lesz, vagy amiben a gyerekeik már nem tudják élvezni a XX. század kényelmeit, csak leukémiásan, kétfejű patkányt a tűz fölött sütögetve szakócákkal agyoncsapni egymást.
Szerintem nem lehetetlennek tartják csak nagyon kicsi a valószínűsége hogy valóban ki fog törni.
Ahogy felettem is írták mérlegelni kell, a nagyhatalmak mérlegelnek is, nem túl valószínű hogy bármelyikük is hülyeséget csinálna.
Az a legborzasztóbb a globális atomháborúban, hogyha tönkremegy tőle a modern civilizáció, akkor már soha többé nem lesz képes az emberiség újra fejlett szintre lépni.
A kőkori eszközökkel kibányászható fémek már nincsenek sehol. A vödörrel kimerhető olajkutak is rég kifogytak már. A háború előttről megmaradt fémtárgyak a használhatatlanságikg rozsdásodtak.
Nemhogy a XX. század szintjére, de még a vaskorba se tudnánk újra eljutni, max olyan szintet tudnánk elérni, mint a dél-amerikai indiánok, akik társadalmilag fejlettebbek voltak egy tipikus neolítikumi társadalomnál, de technológiailag teljesen a kőkorban ragadtak.
Nem osztom a többiek végtelen optimizmusát, miszerint nem lesz harmadik VH, de a végtelen pesszimizmusukat -az atomháborű=világvége, sem!
Lehetséges-e harmadik világháború atomfegyverek bevetése nélkül? Igen az! Ezt pont a második VH mutatta meg, ahol egyik hadviselő fél sem mert biológiai és vegyi fegyverekhez nyúlni, mert félt a megtorlástól. Épp ezért sajnos elképzelhető egy olyan harmadik VH, amiben nem nyúlnak atomhoz a harcoló felek!
Másrészt sokan nem tudnak róla, de a legtöbb új légvédelmi rendszer korlátozott mértékben ugyan, de még ballisztikus rakéták lelövésére is képes! A bombázókról indított cirálórakéták pedig viszonylag könnyű célpontot jelentenek. Az, hogy az atombombát nem lehet elhárítani sajnos csak egy mítosz. Viszont tény, ha egyetlen atombomba is átjut, márpedig a nagy számok törvénye szerint átjut az is milliós áldozatot jelenthet, ha mondjuk valamelyik amerikai metropolist vagy kínai vagy orosz nagyvárost kapja telibe.
Meg ott van még az is, hogy a mai atomfegyverek robbanóereje szabályozható, és tudtommal 2 megatonnásnál nagyobb robbanóerejűt nem is tsrtanak hadrendben -ez mondjuk így is közel kétszázszor akkora erő mint a hiroshimai vagy nagaszaki bomba 15 ill. 8 kilotonna volt-, de a jelenlegi technológia lehetővé tenné akkár 200 megatonnás bombák építését is, csak egyszerűen azoknak akkora lenne a rombolóerejük, ami miatt nem praktikusak fegyverként. Egy ilyen bomba kis túlzással kisebb országokat tudna letarolni, de mint mondtam ilyen bomba pont emiatt nem jó fegyver.
Azonban az atomháború nem jelent feltétlen apokalipszist! Elég belegondolni abba, hogy a két említett japán város ma is lakott, virágzó települések, a bombák által hátrahagyott sugátzó izotópok mennyisége egyáltalán nem olyan hatalmas mint sokan hiszik, ellenben a csernobili balesetben keletkezett radioaktív izotópok miatt Pripjaty és környéke úgy hatszáz évig lakhatatlan lesz, pedig az nem bomba volt!
Tehát jóval több tényező van itt, mint amit sokan számításba vesznek.
#5: "A kőkori eszközökkel kibányászható fémek már nincsenek sehol."
Hogyne lennének, nem tűntek csak úgy el. Sőt, könnyebb is hozzájuk jutni, mivel már egyszer fel lettek hozva a föld alól a felszínre. Itt vannak körülöttünk, bárhová nyúlsz, szinte minden létező eszközben találsz vasat, rezet, a legtöbben nem is keveset. Egy átlagos európai vagy észak amerikai ember körül 5 méteres körben több mint egy tonnányi vas található. Való igaz, hogy sok eszköz már elrozsdásodott, a rozsdaport meg széthordta a szél. De soha ez előtt nem volt olyan gazdag vaslelőhely a Föld felszíne, mint ma. Csak gondolj bele, mennyi sín van lefektetve, mennyi autó rohangászik szerte a világon, mennyi épület alapját képezi a vasszerkezet, hogy csak a legjelentősebbeket említsem, amik emberközelben vannak. Ráadásul az a sínpár, amelyik le van fektetve hozzád jelen pillanatban a legközelebb, annak még 100-200 év múlva is meglesz legalább a 80%-a, főleg hogy nem is járna rajta vonat egy atomháborút követően.
"A vödörrel kimerhető olajkutak is rég kifogytak már."
Ez igaz, az energiahordozókból jelenleg lényegesen kevesebb található (és azt lényegesen nehezebb elérni), mint akár egy évszázaddal ezelőtt. Viszont óriási területek vannak beszántva, ahol egy atomháborút követően 20-30 éven belül már óriási kiterjedésű erdők nőnének, mert az a rengeteg fosszilis üzemanyag, amit eddig elégettünk, most ott van a légkörben, CO2 formájában. A fából pedig könnyen készíthető faszén, amivel már meg lehet olvasztani a vasat.
Valószínűleg valóban visszaesne a technológiai (és ezzel együtt a társadalmi fejlettség is), még ha nem is a vaskor, de kábé a (korai) középkor szintjére. Hogy onnan milyen gyorsasággal jutna el a jelenlegi szintre (vagy minimum a világháborúk előtti szintre), az leginkább annak a két dolognak a függvénye, hogy egyrészt mennyi tudásanyagot sikerülne hozzáférhető és felhasználható formában megőriznünk a jelenlegiből az atomháború utáni időkre, másrészt mennyi idő alatt tudna az emberiség viszonylagos békében élni egymással, egymás mellett. Minél többet és minél hamarabb, annál rövidebb lenne az átmeneti időszak. Jó esetben ez akár egy évszázad alá is leszorítható lenne, mire elérhetnénk a világháborúk előtti időszakot a középkori szintről.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!