A törökök testvérnép?
Olvastam a törökökről, hogy ugyanúgy a szkíták leszármazottai mint mi, és ezt a rokonságot a mai napig számontartják. Először nem hittem el, de egy török youtube kommentelő megerősített ebben.
A helyzet viszont az, hogy mégis itt voltak 150 évig. Az akkori magyarokat/törököket nem zavarta a rokonság ténye? Vagy nem is tudtak erről? Hogy lehet, hogy a mostani törökök meg tudnak?
Nem vagyunk testvérnép a törökkel. Egy bizonyos kisebbség gondolja ezt mind két országban. A törököknek amúgy mindenki testvérnek számít, akihez akár minimális közük is volt a történelemben. Számukra testvérek a magyar, finn, észt, bolgár, és más uráli és altaji nyelvet beszélő nép. Ezt arra alapozzák, hogy szerintük ezek a nyelvek mind a török nyelvből jöttek létre. Amire persze egy értelmes nyelvész sem bólint rá.
Ez a nagy magyar-török "rokonság" csak Atatürk idejében jelent meg. Az utóbbi időkben pedig a Jobbik hozta elő, mivel ázsia felé húznak. Ha bármi közünk is van hozzájuk, vagy volt, az ma már lényegtelen. Amint elkezdesz egy törökkel veszekedni arról, hogy Attila török, vagy magyar volt (nyilván mindkettő marhaság), előtör belőlük a "ti valójában germánok és szlávok vagytok nem igazi magyarok". Szóval ez a testvériség dolog ne tévesszen meg. Attól, hogy interneten pár gyerek szimpatizál egy országgal az nem jelenti azt, hogy ők reprezentálják az ország valódi gondolkozását. Szkítákhoz meg semmivel sincs több közünk, mint bárki másnak Európában.
" tegnap 07:44"
Szóval te sem tudod bizonyítani? Emellett a finnugor nyelvrokonság elfogadott tény. Persze biztos hogy a nyelvészek meglettek kenve Amerikától Kínáig a Habsburgok által, utána a kommunisták által, majd a zsidók által és így tovább.
„Szóval te sem tudod bizonyítani?”
Nem, és nem is akarom. És nekem nem is kell bizonyítanom, mivel sosem érveltem azzal, hogy „márpedig összeesküvés történt”. Én csak rámutattam a mindenkori politikai hatalom nyilvánvaló befolyására a kutatási irányzatok és az oktatás területén. Ezt lehet ugyan vitatni, bár nem nagyon érdemes.
Egyébként te sem tudod bizonyítani, hogy nem történt összeesküvés. És amíg nem hivatkozol arra, hogy „márpedig nem történt”, addig neked sem kell bizonyítanod, viszont amint hivatkozol rá, akkor már igen.
„Emellett a finnugor nyelvrokonság elfogadott tény.”
Nem tény, mivel egy adatok alapján felállított valószínűségi hipotézis, elmélet, következtetés. Amelyet konszenzussal el lehet fogadni, de attól még nem lesz tény. Azt is elfogadták régen konszenzussal a „komoly tudósok”, hogy a föld lapos, ráadásul elég sok mellette szóló „bizonyíték” is volt. De attól még az sem volt tény. Tény pl. az, hogy a magyar „hal” szó finnül kala, enyecül kare, törökül balık. Vagy az, hogy az „én” személyes névmás finnül mina, enyecül modi, kirgizül men, törökül ben. A „mi” személyes névmás finnül me, lappul mi, kirgizül miz, törökül biz. A „te” személyes névmás finnül sinä, enyecül todi, kirgizül sen, törökül sen. A „ti” személyes névmás finnül te, mongolul ta, a török nyelvekben siz. Az „ő” személyes névmás finnül hän, törökül o. Az „ők” személyes névmás magyarul (ő + többesjel (k)), törökül onlar (on + többesjel (-lar)), finnül hän, manysi nyelven tüw. A „magyar” három finnül kolma, lappul golbma, burjátul gurba. A magyar „hét” finnül seitsemän, zürjénül śiźim, dolgánul hette, baskirül jete, törökül jedi. Az „iszik” finnül juoma, észtül jook, törökül içki. Stb. Ezek pl. tények. Az, hogy ezeket a tényeket mi hogyan értékeljük, az már vélemény, nem pedig tény. Az, hogy egy hangmegfelelést szabályosnak, rendszeresnek hívhatunk-e, megint csak megegyezés kérdése (mivel kivételek mindig lesznek). Az, hogy egy szót kicserélhetünk-e egy hasonló jelentéső másik szóra, ha az éppen „szabályosan megfelelne” (pl. a madarat lúdra vagy kacsára), megint csak konszenzus kérdése. Az összehasonlító nyelvészet törvényei szintén konszenzussal elfogadott szabályok. És attól, hogy sokan elfogadják a véleményt konszenzussal, attól még ugyanúgy vélemény marad. Egyébként maga az alapkövetkeztetés, tehát az, hogy a magyar és a finnugor nyelvek között rokonság van, valószínűleg helyes. És itt kellene megállni. Ha nem vagyunk elfogultak, akkor ugyanazt a módszert használva ugyanez a következtetés levonható a magyar és az altaji nyelvek rokonsága kapcsán is. És innentől már el lehet gondolkodni, hogy ennek mi a magyarázata. De ha a magyart besoroljuk a „finnugor nyelvek” közé, míg az altaji nyelvekkel való rokonságát figyelmen kívül hagyjuk, az nyilvánvalóan logikai hiba.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!