Nem tagadták, hanem egyszerûen nem vettek róla tudomást, akárcsak a relativiáselméletrõl.
Ez a "Német Fizka" nevû mozgalomban és ue címû négykötetes fizikakönyvben fejezõdött ki. A könyv fizikai kézzikönyvnek készült és egy szó sem volt benne sem reletivitáselméletrõl, sem kvantumfiziláról.
Elsõsorban két ( Nobel-díjas ) fizikus nevéhez fûzõdik:
Lénárd Fülöp, aki már a 20 -as években belépett a náci pártba és késõbb hitler tanácsdója lett, a "Német Fizka" ( "Deutsche Physik" ) mint törekvés és mint könyv döntõen az õ mûve.
A másik Johannes Stark, a "zsidó fizika" elnevezés a reletivitáselméletre és a kvantummechanikára tõle származik. Mivel a kvantummechanika felfedezõjének, Werner Heisenbergnek ( szintén Nobel díj ) nyomokban sem volt köze a zsidósághoz, õt Stark "fehér zsidónak" nevezte. Starknak fontos szerepe volt a
német tudományos élet szervezésében, sok jobb sorsra érdemes tudóst "megfúrt", mert nem illettek az elméletébe.
Hab ezen a tortán, hogy a felfedezés, amivel elsõsorban indokolták Stark Nobel díját ( róla elnevezett jelenség: a színképvonalak felhasadása ), fontos szerepet játszott a kavantummechanikában.
Mindkettõjükrõl elég jó a wikiben, Léárdról külön: [link]
A cikk magyarázata a "Deutsche Physik" -ra és arra, h Lénárd a nácikhoz sodrógdott: sértõdöttség: "Az X-sugárzás felfedezését Röntgennek, az elektronét J.J. Thomsonnak tulajdonították, neki pedig egyszerű Nobel-díjjal szúrták ki a szemét. Számára ezt pszichológiailag nem lehetett könnyű feldolgozni."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!