Hogyan tudott ilyen stabil maradni a kétpártrendszer egy olyan óriási országban, mint az Egyesült Államok?
Roviden es elnagyoltan azert, mert tobblepcsos es tobbfordulos valasztasi rendszer van, igy a kistamogatottsagu partok ill. jeloltjeik kiesnek mar az eloszureseken.
Az USA-nal joval nagyobb Szovjetunio meg takarekosabb volt, beerte egy parttal.
Az USA-ban is kismillió párt van, csak mivel többfordulós választások vannak, így a kisebb pártok alapba kiesnek a rostán.
Rhode Island tagállamnak például független kormányzója van.
Tulajdonképpen ez a 2-párt rendszer kb hagyománynak számít. Ma már kissé változott ugyan, de hagyományosan a volt konföderációs tagállamok inkább republikánusok, míg a többiek demokraták.
Azért, mert ennek a 2 pártnak van országosan a legeslegnagyobb támogatottsága, ezek alapján oszlanak meg a tagállamok is.
Így nézve a 3. legerősebb pártnak is már olyan csekély lehet a támogatottsága, hogy esélytelen, hogy bekerüljön a kongresszusba, parlamentbe.
Az összes tagállamnak 1 kivételével vagy republikánus vagy demokrata kormányzója van. Az USA-ban csak ennek a 2 pártnak van nagy történelme, vagy egyáltalán valamilyen történelme. Inkább csak az emberek meg az ígéretek cserélődnek, és nem a pártok, mint egy többpártrendszerű országban. Magyarországon pl (a KDNP kivételével) amelyik párt eddig kiesett a parlamentből, az mind ment a levesbe.
5-ös vagyok, azt elfelejtettem még odaírni, hogy:
Ez a 2 párt az egyetlen, ami országos szintű. A többi kisebb párt mind-mind csak 1 vagy pár tagállamra koncentrálódik, így nem tudnak nagy támogatottságot szerezni, és így nem tudnak bekerülni.
A hagyományokon és a többfordulós rendszeren túl van egy harmadik tényező is, ami megkülönbözteti az európai demokráciáktól.
Mégpedig az, hogy míg Európa országaiban a politika felülről lefelé működik, tehát vannak ideológiák, elméletek, elgondolások, ezeket valakik kitalálják fent a politika elérhetetlen magasságában, aztán kirakják a "kirakatba" és az emberek választanak, aztán lesz ami lesz - addig az USA-ban ez máshogy van. A két pártnak nincs fixált ideológiája, hanem az embereket igyekeznek megszólítnai, és a mondanivalójukat is mindig ehhez igazítják. Ezért igazából felesleges, hogy több párt is bekerüljön, mert a két párt mindig olyan aktuális választási programot alkot, ami minden kérdésre igyekszik választ adni, ami az embereket érdekli. De ezt nem ideológiák alapján teszik, hanem "marketing" az egész, az embereket akarják elsősorban megszólítani, nem az van, hogy ők találnak ki valamit, ami vagy kell az embereknek, vagy nem, mint nálunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!