Hogyan gazdagodott meg Svájc csupán abból, hogy nem vett részt semmilyen háborúban és minden politikai, gazdasági kérdésekben független maradt?
Nemrég tüntettek ilyen ~800 000 Ft minimálbér ellen, mert, hogy nehogy már idáig süllyedjen az életszínvonaluk. Mi nálunk meg mivel a magyar reformok működnek, ezért teljes mellszélességgel döngeti magát a kormány, hogy megemeli 80 000 Ft-ra a minimálbért. HURRÁ!
Miért nem voltunk képesek mi is inkább függetlenek maradni és gazdagodni? Nem csinálnak különösebben semmit, csak órákat, bicskákat, sajtot... ezek nem nagy dolgok.
Amúgy a bankrendszere egyáltalában nem olyan stabil mint ahogy azt az itt írók gondolják. A svájci banktitok a legerősebb a világon.
A 2008-as válságban majdnem csődbe ment Svájc legnagyobb bankja, Union Banque Suisse, a Lehman Brother csődjekor. Az Helvét konfederációnak 60 milliárd be nem hajtható tartozást kellett átvállalnia.
A Svájci központi bank a frank túlerősödése elleni harcban 1.5 éven át havi 20 milliárd CHF-et veszített. ez nem arról szól, hogy a bankrendszer húzná a GDP-t.
"Nem csinálnak különösebben semmit, csak órákat, bicskákat, sajtot... ezek nem nagy dolgok."
Hiányosak az ismereteid.
Fent irtam
La Roche, Nestlé, BOBS, ABB, Novartis (273 milliard CHF bevetellel, Philip Morris (Svajcba költözött 25 éve).
Zürich Oerlikonban van olyan rész, ahol 2 órán át gyalogolsz olyan lakótelepnek kinézö ipari parkban egy iranyban ahol minden egyes egymás hátsojába épült épület minden egyes emeletén egy egy kis (10-13 fös) és közepes cég (max 150 fös) van amely csúcstechnológia vagy biotech termékeket gyárt.
Majnem mindent elmondtak, m+ár csak néhány apróság:
"Miért nem voltunk képesek mi is inkább függetlenek maradni"
Mert a Kárpát-medencébe, az Alföldre, de a dunántúlra is sokkal könnyebb volt bejönni, mint felmászni az Alpokba. És minek mászott volna oda bárki? ( Utoljára Hannibál csinált ilyet, neki is csak félig jött be. )
Viszont aki Ázsiából akart Európában hódítani, annak át kellett jutni a Kárpát-medencén. ( Hunok, mongolok, törökök ).
Ez persze csak egyik ok.
A másik, hogy a svájciak meg tudták csinálni, hogy amikor megunták Ausztria fennhatóságát, a három kanton összefogott és kizavarták õket.
Itt sajnos pl a többi fõrendek sokkal jobban örültek Hunyadi halálának, mint a Nándorfehérvári gyõzelemnek.
Aztán, amikor Mátyás már éppen kezdte volna lerendezni Bécset, hogy utána ne legyen gond a hátával, mikor a török ellen megy, na mi lett?
Megmérgezték.
Rákóczit mindenki támogatta? Hmm ... ugye a labancok. Pedig õk is magyarok voltak.
'48 persze nem azon múlt, de azért ne feledjük a muszkavezetõket!
Szóval ez az összefogás, nemzeti egység sajnos valahogy itt sose tudott igazán mûködni, ma is csak teljesen üres jelszó, anélkül meg nehéz függetlenedni. Persze, ma már ponthogy nem kéne "függetlenségi hacot" vívni az EU-val szemben ( ahonnan jön a lé ).
"Nem csinálnak különösebben semmit, csak órákat, bicskákat, sajtot... ezek nem nagy dolgok."
Nono! azért akad ott más is. Pl Brown, Boveri & Cie (BBC) [link] , de egyéb gépipar, orvosi mûszer, vegyipar ( CIBA, stb ), gyógyszeripar, textilipar.
Naés a Milka! [link] :D
Azért persze a lényeg a bankszektor, szinte az egész világ ott tartja a pénzét, mert hagyományosan biztonságos, a banktitok a legutóbbi idõkig a legszigorúbb volt, ma is csak annyit engedtek, hogy a legnagyobb disznóságok esetén közölnek adatokat ( adóelkerülés, nagyon nagy pénzmosás - bár ebben nem is vok biztos ), a svájci frank mindig stabil volt.
Ez odaáig fajul, hogy az utóbbi idõben a kamat negatív, mert a frank túl erõs és ennek ellenére ott tarják a pénzt.
Hát kb ennyi. Ja, és sok száz éve gyakorolják a demokráciát és a piacgazdaságot.
"Nem csinálnak különösebben semmit, csak órákat, bicskákat, sajtot" - ja, ez kb. olyan, mint hogy Magyarországon nem csinálnak semmit, csak rubik-kockát, gyulai kolbászt meg tokaji aszút. A sztereotípia nem ugyanaz, mint a valóság.
"Mert a Kárpát-medencébe, az Alföldre, de a dunántúlra is sokkal könnyebb volt bejönni, mint felmászni az Alpokba." - nana... Próbáltad már megmászni a Kárpátokat? Nem olyan nehéz, mint az Alpok, de azért a Kárpátok emelkedőin egy gyalogsági roham, miközben fentről lőnek rád... És ha bejutottál, rengeteg a vízfolyás, amin át kell kelned. Régen meg még kiterjedt árterek, mocsarak is nehezítették a seregek mozgását. Az Oszmán Birodalomnak hány száz évébe és hány millió katonájába került, mire elfoglalta a felét? De még a XX. században is, a szovjeteknek hányszor akkora emberveszteségük volt, mint a magyaroknak? Tehát a Kárpát-medence minden, csak nem átjáróház. Azért volt sok bajunk a védelmével, mert Európa közepén van, jók a természeti adottságai, tehát mindig mindenki itt akart buzerálódni valamit.
Az csak mítosz hogy bombázták. A Svájci légierő mindenkit elüldözött Svájc felől, németet amcsit egyaránt. Meg semmilyen kárpótlást sem kellett fizetnie. Mert egyrészt tevékenyen nem vett részt a háborúban csak üzletelt, kettő ki tudta volna kötelezni őket arra hogy fizessenek. Ott volt már akkor is az a hatalmas hadseregük, senki nem akart még ellenük is vonulni.
Meg ha bombázták is volna Svájcot, az felért volna nekik egy hadüzenettel, és egészen biztos hogy nem hagyták volna szó nélkül. Svájc ugyanis a háború alatt teljesen fegyverbe volt szólítva.
Nagyon regi keletu dolog, hogy miert lett Svajc ilyen ... mondjuk onnantol szamolhatjuk, hogy a romai birodalom sem tudta bekebelezni, igy megtartottak a fuggetlenseguket. Nincs is miert odamenni, mert nincs ott semi, cask a nagy hegyek es lila tehen. Nincs komoly ipar, csak mutyurke ora alkatreszek, de lehetett nagy trezorokat bevajkalni a nagy hegyekbe. Persze mindenki oda vitte a penzet eldugni a nagy hegyek gyomraba.
Svajcba eldugni a penzt a banktitok miatt, a Kajman szigetekre pedig az adokedvezmeny miatt. Ilyen ez a penzvilag :)
"Az csak mítosz hogy bombázták. A Svájci légierő mindenkit elüldözött Svájc felől, németet amcsit egyaránt."
Akkor nézz utána. Renens-i pályaudvart (Lausanne mellett) 1940 június 11-12.-én bombázta meg a Torino bombázásából visszatérő Angol Királyi Légierő. Utólag úgy állították be, hogy véletlen volt, de éppen sikerült egy szállítmány hadianyagot lebombázni.
A 90-es években nyitották meg azokat az aktákat amelyben fény derült arra, hogy Svájc Angliának és Amerikának a II VH után kartérítést fizetett.
Ellentétben veled, én Svájcban tanultam a svájci történelmet.
"Meg ha bombázták is volna Svájcot, az felért volna nekik egy hadüzenettel, és egészen biztos hogy nem hagyták volna szó nélkül. Svájc ugyanis a háború alatt teljesen fegyverbe volt szólítva."
Svájc pontosan tudta, hogy képtelenség egy ilyen Európai konfliktusban megtartania területi egységét. Guison tábornok, a svájci hadsereg parancsnokának egyetlen stratégiája volt, a redukált nemzet. Ennek lényege az volt, hogy Svájc nem vállal fegyveres konfliktust addig amíg lehet. Ha mégis ilyenbe keveredik, akkor feladja a területének és lakosságának 60%-át és a haderőt az Alpokba vezényli. Ott pedig védekező életmódra áll rá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!