Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Oroszország még mindig nagyhat...

Oroszország még mindig nagyhatalom?

Figyelt kérdés
Arra gondolok, hogy mivel foglalkozott Moszkva az utóbbi 20 évben? Elvesztette a nagyhatalmi pozícióját, vagy csak lapul a fűben?Mi tartozik most az érdekszférájába? Mivel tehetne keresztbe más nagyhatalmaknak?
2010. márc. 6. 00:32
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
78%
igen, nagyhatalom, de USA mellett eltörpül
2010. márc. 6. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
90%
igen
2010. márc. 6. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 anonim ***** válasza:
93%
Regionális nagyhatalom. Más országok nem packázhatnak vele a saját területén, és képes befolyásolni néhány vele szomszédos országot, de a közvetlen környezetén túl nem képes abszolút befolyást szerezni. "Keresztbe tenni" pedig nem fog másoknak, Oroszország fő problémája ugyanis a saját szuverenitása (amit a távolkeleti régiói tekintetében veszélyeztet Kína), területi integritása (amit veszélyeztetnek a kaukázusi szeparatista mozgalmak), belbiztonsága (amit veszélyeztet a terrorizmus és a korrupció) és demográfiai válsága.
2010. márc. 6. 05:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 bumbi02 ***** válasza:
81%
és azért ne felejtsük el hogy az eddigi meghiusult törekvései (pánszlávizmus, balkán) nem lezártak... még nincs lezárva a történelem...véleményem szerint lesz még oroszországgal gondunk... (saját vélemény)
2010. márc. 6. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 anonim ***** válasza:
89%

Oroszország nagy gazdasági erő. Amíg az USA importálja a nyersanyagokat, addig az oroszoknak hatalmas készletei vannak. Az amerikai államadósság csillagászati összegre rúg. Kicsi Joe nem veszi tudomásul, hogy a világ más részén negyedannyi pénzért kétszer annyit dolgoznak az emberek. Az életszínvonalnak ára van.

A következő években jelentős változások lesznek. Az orosz gazdasági és katonai potenciál meg fog erősödni.

Ahogy a szocializmus belerokkant a fegyverkezési versenybe, az USA is hamarosan bele fog rokkanni az "amerikai álomba". És akkor fog eljönni az oroszok ideje.

2010. márc. 6. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 anonim ***** válasza:
85%

ma 08:37


Oroszországnak a legutolsó problémája a pánszlávizmus (ami mindig is csak vágyálom volt) vagy a tengerszorosok ellenőrzése.


Az első problémája pedig az, hogy az oroszok döbbenetes ütemben fogynak, miközben a muzulmán közép-ázsiai és kaukázusi etnikumok gyorsan szaporodnak. Közben a kínaiak sub rosa megszállják az orosz távolkeletet: a kínaiak számára észrevehetetlen kis tétel az a 10-20 millió kínai vendégmunkás ott, az ott eredetileg tartózkodó 10 millió oroszt viszont majorizálják. És éppen a távolkeleti területeken van az egyik legtöbb természeti kincsük.


Oroszország nagy bajban van, senki sem tudja, mi lesz a sorsa. Lehet, hogy a nagy cári birodalomból 50-100 év múlva csak az eredeti területek maradnak meg (a tulajdonképpeni orosz föld, tehát főleg az Uráltól nyugatra, a Kaszpi-tengertől északra). Ne tévesszen meg senkit, hogy milyen szépen kiépítették az utóbbi néhány évben Moszkvát és Pétervárt. A "Patyomkin-falu" nem véletlenül orosz találmány. A vidék siralmas állapotban van, ahol az egyetlen kitörési lehetőség a hadsereg a fiataloknak. Vagy a maffia.

2010. márc. 6. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 anonim ***** válasza:
70%

ma 09:26


Na ez az, ami a megalapozatlan fantáziálás kategóriájába tartozik. Miért jönne el szerencsétlen oroszok ideje?


Oroszország lakossága 141 millió, ebből 115 millió orosz. Oroszország lakossága stagnál, időnként csökken (ezen belül a növekedést a nem oroszok produkálják). Az USA lakossága 308 millió és növekszik. Az amerikai GDP/fő kb. 3-4-szerese az orosznak, így az amerikai gazdasági potenciál 10-szerese az orosznak. Ahhoz, hogy Oroszország egyenrangú vetélytársa lehessen az USA-nak, mostantól kezdve vagy 40-50 éven keresztül rohamléptekben kellene fejlődnie, közben pedig az USA-nak meg kellene állnia a fejlődésben. Ez képtelenség, hiszen az USA-ban sokkal több kutatási/fejlesztési tevékenység összpontosul, így a fejlődési potenciál is elsősorban ott van. A nyersanyagok meg a XXI. században, a csúcstechnológia körében nem túl döntőek. Hollandiának vagy Dániának fikarcnyi nyersanyaga sincs, Kongó ellenben tele van nyersanyagokkal, mégis az előbbiek vannak a világ leggazdagabb országai között és az utóbbi az egyik legszegényebb.

2010. márc. 6. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 anonim ***** válasza:
76%

Lehet logikus fejtegetésekbe bocsátkozni, de a való élet sokszor nélkülöz minden logikát. A jelenlegi válságot sem tudták előre jelezni, illetve megakadályozni.

Majd az idő megmutatja, hogy meddig bírja az amerikai lufi.

2010. márc. 6. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 anonim ***** válasza:

10:18


"Lehet logikus fejtegetésekbe bocsátkozni, de a való élet sokszor nélkülöz minden logikát."


A valóságban minden logikusan történik. A logika tudománya pont attól tudomány, hogy a valóság szerkezetét tárja fel. Ha nem így lenne, akkor a logika nem tudomány lenne, hanem pl. mese.


"A jelenlegi válságot sem tudták előre jelezni, illetve megakadályozni."


Ami törvényszerű. Minden bevezető közgáz tankönyvben benne van, hogy a fellendülést válság követi, a válságot pangás, a pangást élénkülés, az élénkülést fellendülés, aztán jön az újabb válság. 10-20 évente. A 2007-ben induló és 2008-ra manifesztté vált válságon csak azok lepődtek meg, akiknek lövésük sincs a közgazdaságtanhoz. Minden hozzáértő pontosan tudta, hogy jön. Az okosabbak már 2007 tavaszán, de az átlag befektető is 2007 nyarán. Az, aki nem mozgott befektetői körökben, de legalább figyelmesen olvasott napilapokat, szóval az átlagos, jó megfigyelő újságolvasó, 2008 tavaszán már tudhatta, hogy jön a válság. És akkor hol volt még az őszi forintzuhanás és tőzsdei összeomlás! Számomra is világos volt 2007 nyarán, hogy jön a válság, pedig nem is vagyok pénzügyis.


"Majd az idő megmutatja, hogy meddig bírja az amerikai lufi."


Amerika nem lufi. Viszont tudok mondani 3 lufit a világgazdaságból: Kína, Oroszország, Egyesült Arab Emirátusok. Ezek ténylegesen lufik.

2010. márc. 6. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 anonim ***** válasza:
80%

"A nyersanyagok meg a XXI. században, a csúcstechnológia körében nem túl döntőek."


Hihető. :D Azért igyekszik Amerika rátenni a kezét a egyes kőolajkészletekre, ezért igyekszik a befolyását építeni Afrika partjain, mert nem olyan fontos a nyersanyag.

2010. márc. 6. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!