Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Van valaki itt köztetek aki a...

Lilla64 kérdése:

Van valaki itt köztetek aki a Ceausescu korszakban élt Romániában?

Figyelt kérdés
Melyik rendszer volt jobb? Az vagy a mostani?

2015. júl. 12. 10:13
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
71%

Én ugyan született pesti vagyok, nem éltem, de jártam ott és sok határon túli ismerősöm van.


Ott is sokan visszasírják, mint nálunk Kádárt. Pedig óriási volt a különbség a kádári Magyarország és Ceausescu Romániája között. Én a '80 - as években voltam ott, ottani idősebbek azt mondják, úgy a '70 - es évek közepéig nem volt olyan rossz, de amit én láttam az katasztrofális volt.


Bementél egy boltba és nem volt semmi - ahogy mondom, üres pult mögött állt az eladó. A falon a nagy vezér portréja. Hosszú - hosszú kocsisorok a benzinkutak elő - Peco volt a hazai "hálózat" neve - ott főzögettek kis gázpalackon az emberek a sorukra várva. Este alig volt közvilágítás, max félgőzzel, alig lehetett látni a sötétben nagyvárosokban sem.


'87 - ben Bulgária felől nyaralásból jöttünk, a határ után, látva a magyar rendszámot körülvettek minket emberek, pénzt lobogtatva, konzerv, szalámi, kávé, mindent megvettek, ha egy faluba behajtottunk csapatostul futottak a gyerekek a kocsi után: "gumi, gumi", rágógumit, édességet kéregettek.


Vidéken jobb volt a helyzet, főleg a székelyeknél, ők már láttak rosszabbat is a történelem során, elvoltak a háztájival, levágták feketén a jószágot, ha jött a milicista hol van: elvitte a medve, járj utána! Pálinka, puliszka akad, ők edzett emberek.


De a városokban komoly nyomor volt, gond volt vízzel, fűtéssel, árammal. Mozgalmi feliratok mindenhol, szürkeség, olyan közállapotok, hogy aki nem látta, el sem tudja képzelni.


Persze akinek valutája volt, a feketepiacon bármit megkaphatott.

2015. júl. 12. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

HakapesziM nagyjából teljesen jól leírta a helyzetet.Csak egy annyit tennék hozzá, hogy 1980-ig, mielőtt Ceausescu nem találta ki, hogy visszafizet minden adósságot, addig valóban viszonylagos jólét volt, a nyomor, a jegyrendszer, a hiány és a hatalmas sorbanállás az 1980-tól lett rendszeres Romániában.


Az 1970-1980 közötti évtized viszont valóban az "aranykor" a kommunizmuson belül Romániában.Bár kőkemény diktatúra volt akkor is, a szociális és gazdasági tekintetben nem panaszkodtak különösebben a románok.


Az egyszerű proli elvégezte az iskoláját, elment katonának, miután leszerelt, haza, egyből volt állása.Nem éltek nyugati életszínvonalon természetesen, de az alapok megvoltak, a boltokban volt áru, a lakást pedig ingyen adta az állam.Gombamódra szaporodtak a lakótelepek a kis- és nagyvárosokban, a falvakról rengetegen beköltöztek (így sikerült elrománosítani pl. Kolozsvárt és a többi erdélyi magyar várost, mint Várad, Vásárhely, stb).


Viszont az 1980 utáni időszakot az előző hozzászóló teljesen tökéletesen leírta.

2015. júl. 12. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
82%

Van. Én!


És nekem a kérdésed egy rossz vicc. De mentségedre szóljon, hogy alighanem fogalmad nincs, miről beszélsz.


25 év telt el a rendszerváltás óta...a mai napig nem tudtam kiheverni a 80'-as éveket.


El tudod te képzelni, milyen az, amikor nem tudsz adni a gyerekednek vajas kenyeret sem, mert sem vaj, sem kenyér nincs a boltban?


Én egy békés ember vagyok, de a tíz körmömmel ástam volna meg a fagyos földbe a Ceasescu házaspár sírját.

2015. júl. 12. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat,és sajnálom utolsó ha rossz emlékeket idéztem fel,de tényleg nem viccnek szántam.
2015. júl. 12. 18:15
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Igaza van az előttem válaszolónak.Nem mintha most olyan fényes lenne a helyzet,de nem sirom vissza azokat az időket.Aki pedig azt állitsa,hogy akkor jobb volt,az nem tudja,milyen az órákig sorban állás fütetlen lakások,hetente egyszer melegviz fél órát,alapélelmiszerek jegyre,minden nap a lakásokból elvették a villanyt,terhes nők és kisgyerekes anyukák gyalog kellett felmenjenek a 10-ik emeletre,nem beszélve arról,hogy még csak nem is szidhattuk a rendszert,mert soha nem tudtuk,hogy ki a szekus informátor,még a családtagokban sem mertünk megbizni(jelképesen mondva).Én is azt mondom,a vén gazember jó helyen van ott,nyugodjon mellettük a föld
2015. júl. 12. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

nézzétek meg nagyon tanúlságos, kérdező reméle választ kapsz néhány kérdésedre

Az aranyajtók rejtekében A román diktátor

https://www.youtube.com/watch?v=e4pZIr5h0-8

2015. júl. 13. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat,mi el se tudjuk képzelni,hogy ilyen dolgok történhettek.Az a film tényleg nagyon tanulságos
2015. júl. 14. 07:06
 8/11 anonim ***** válasza:
9%

Azért ennyire ne állítsuk már be rossznak a Ceausescu időszakot. Nem tudom hogy akik itt válaszoltak, ők Románia melyik részén éltek akkoriban, én született Bukaresti vagyok. Nem volt az olyan rosz időszak mint ahogy beakarják mesélni, államadósság volt amit valahogy törleszteni kellet, ezt csak megszorításokkal lehetett, ennek pedig ez volt az ára. A magyarok lakta részeken lehet hogy rosszabb volt a helyzet de Bukarestben annyira nem, volt autónk, volt benzin, tudtunk utazni, volt mit enni, nekem nincsenek rossz emlékeim azokról az időkről. Akinek volt esze az feltudta fogni hogy évről évre csökken az adósság és jobb évek jönnek. Halálakor százezrek siratták Nicolae-t és Elena-t, 25 év kellet ahhoz hogy végre a román nép megértse Ceausescu politikáját és újra "istenként" tiszteljék az öreget, persze sokan ma sem így vélekednek. Ceausescu Románia legnagyobb politikusa volt, szerette Romániát és a román népet.

Most le lehet pontozni nyugodtan, de nekem semmi bajom nem volt azzal a rendszerrel, szerettem azokat az éveket és tiszteltem a Ceausescu-t, kiváló vezetője volt Romániának. Ha ma egy hasonló vezetője lenne az országnak, Románia nem itt tartana, Ceausescu képes lett volna Yugoslavia szintjére emelni Romániát, sőt, jóval előrébb tartanánk most ha nem tör ki a "felbújtott forradalom" és nem végzik ki őket.

2015. szept. 5. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
a történeted több ponton is sántít.
2015. szept. 13. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
mégpedig?
2015. szept. 13. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!